Przechowywanie w pokoju dziecięcym – praktyczne wskazówki

Pokój dziecięcy pełen jest różnorodnych przedmiotów – ubrań, pluszaków, klocków, książek, zeszytów czy kredek. Jak sprawić, by każdy z nich miał swoje stałe miejsce? O tym powinniśmy pomyśleć już podczas aranżacji pokoju dziecięcego – wyposażmy go w akcesoria, które z pewnością pomogą dziecku w segregowaniu należących do niego zabawek, przyborów do rysowania i odzieży.

Wyposażenie pokoju dziecka

Urządzając pokój dla naszej pociechy, kierujemy się funkcjonalnością i estetyką wybieranych elementów wyposażenia. Największą rolę odgrywają tu meble – łóżko, szafa, biurko i wygodne krzesło stanowią w pokoju dziecka niezbędne minimum. Podejmując decyzję co do zakupu konkretnych mebli, zwróćmy uwagę na ich konstrukcję – będzie to ważne w kontekście szafy wyposażonej w liczne półki i drążek na odzież wiszącą, jak też biurka zawierającego wysuwaną półkę i łóżka. To ostatnie powinno posiadać skrzynię na pościel, szuflady lub jeszcze inne praktyczne skrytki.

Jednak mimo zastosowania funkcjonalnych udogodnień podstawowe meble najczęściej nie są wystarczające, by pomieścić cały dziecięcy dobytek i umożliwić zachowanie porządku. Dlatego powinniśmy zadbać także o dodatkowe meble i praktyczne dodatki, dzięki którym w pokoju dziecięcym zapanują ład i harmonia.

Regały do pokoju dziecięcego

Szafa i komoda, które umieścimy w pokoju najmłodszego domownika, posłużą przede wszystkim do przechowywania ubrań. Przedmioty, których dziecko używa na co dzień, mogą spocząć na otwartych regałach. Wyposażone w liczne półki, pozwolą na układanie na nich figurek, maskotek czy konstrukcji ułożonych z klocków. Znajdzie się na nich także miejsce na książki, zeszyty czy ulubione bajki. Regałów w pokoju dziecięcym może być kilka – jeden sprawdzi się tuż przy biurku, a drugi np. obok łóżka. Pozwoli to na oddzielne przechowywanie przyborów szkolnych od zabawek.

AtomiaAtomiaAtomiaAtomia

W pokoju dziecka sprawdzą się regały różnego typu – możemy kupić gotowy mebel lub wykonać go samodzielnie z drewna. Ścianę dookoła biurka naszej pociechy zaaranżujemy z powodzeniem, korzystając z elementów należących do jednego systemu zabudowy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wiszącego regału z poliestru wyposażonego w kilka półek. Te mogą służyć np. do przechowywania pluszaków, papuci czy ubrań.

Półki wiszące

Półki mogą zastępować regały lub też być ich uzupełnieniem. Sprawdzą się zarówno modele najprostsze o różnej długości, jak i te w formie brył, z których możemy stworzyć na ścianie dowolną kompozycję. Gotowe półki w różnych kształtach znajdziemy w sklepach i tak samo jak w przypadku regałów, wykonamy je samodzielnie różnych materiałów i starych przedmiotów. Półki to dobre miejsce na przechowywanie rzeczy, które nasze dziecko chce wyeksponować lub do których potrzebuje szybkiego i łatwego dostępu. Od spodu niektórych z nich możemy dodatkowo przymocować haczyki – na których powieszone zostaną nie tylko ozdobne zawieszki, ale też identyfikator szkolny czy legitymacja.

Porada eksperta:

Wiszące półki możemy umieść w pokoju dziecka w różnych miejscach. Sprawdzą się nad biurkiem lub tuż obok niego, a także nad łóżkiem. Mogą również uzupełniać zabudowę meblową, zawieszone jedna nad drugą ponad niską komodą.

Pudełka ozdobne idealne do pokoju dziecka

Gdy pokój dziecka wyposażony został w niezbędne meble, możemy pomyśleć o dodatkowych akcesoriach. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szeroką gamę rozmaitych kartonów i pojemników plastikowych, które podobnie jak w innych częściach domu, idealnie spełnią swoją funkcję także w pokoju dziecka.

Kartony ozdobne wykonane z tektury to lekkie pudełka, które posłużą do przechowywania dowolnych przedmiotów. Warto jednak umieścić w nich te rzeczy, których nasze dziecko nie używa zbyt często – mogą to być stare zabawki, pierwsze książeczki czy nawet ubrania. Takie kartony umieścimy np. na ostatniej półce w szafie lub nawet na jej wierzchu, pod sufitem, gdzie nie będą zabierały wolnego miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, możemy także wsunąć je pod łóżko – zwłaszcza gdy nie przechowujemy pod nim bardziej potrzebnych rzeczy.

form kazeform kazeform kazeform kaze

W przypadku często używanych przedmiotów lepiej wyposażyć dziecko w solidniejsze pudełka plastikowe, którym nie zaszkodzi nawet intensywna eksploatacja. Mamy ich bardzo duży wybór – warto zwrócić uwagę na pojemniki transparentne oraz zaopatrzone w praktyczne kółka. Zaletą tych pierwszych jest fakt, że przez przezroczyste ścianki nasze dziecko szybko dostrzeże, co znajduje się w danym pudle. Te drugie pozwolą natomiast na łatwe ich transportowanie – taki pojemnik wystarczy podsunąć w miejsce, z którego chcemy zgarnąć klocki lub puzzle, a następnie przemieścić w wybrany kąt pokoju bez potrzeby podnoszenia. Kufer tego typu z pewnością przyda się w pokoju każdego dziecka.

Czy wiesz, że...?

Zarówno kartony, jak i pojemniki plastikowe cechują się estetycznym wyglądem, dlatego możemy swobodnie ustawić je nawet w widocznym miejscu, np. przy łóżku lub na półce regału. Dzięki temu że wyposażone są w pokrywy, chronią swoją zawartość przed zakurzeniem i zgubieniem, co jest szczególnie ważne, jeśli nasze dziecko posiada zabawki składające się z licznych drobnych elementów – puzzle, gry planszowe, klocki itp.

Jeszcze inną grupę pojemników, które mogą przydać się dziecku, są pudełka poliestrowe, których wnętrze podzielone jest za pomocą przegródek na mniejsze sekcje. Najlepiej wykorzystać je w szafie lub szufladzie do segregacji bielizny.

A może kosze?

W pokoju dziecka doskonale sprawdzą się także rozmaite kosze, które odegrają tę samą rolę, co inne pojemniki. Różne rozmiary dostępnych produktów sprawiają, że z łatwością wybierzemy kosze w potrzebnych nam rozmiarach. Te największe mogą stać swobodnie pod ścianą lub przy łóżku, a mniejsze wypełnią puste półki regałów. Do wyboru mamy np. kosze wiklinowe lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego albo poliestru. Niektóre z modeli posiadają praktyczne uchwyty, dzięki którym możemy je nie tylko ustawić, ale też powiesić, np. na bocznej ścianie szafy.

form kazeform kazeform kazeform kaze

Skrzynie i pufy

Skrzynie i pufy mogą z powodzeniem zastąpić kilka mniejszych pojemników, które dziecko przechowuje w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Obie grupy produktów mają zalety, które z pewnością warto wykorzystać w dziecięcym pokoju.

Duża drewniana skrzynia pomieści wiele różnych akcesoriów: nie tylko zabawek, ale i czasopism, książek czy poduszek. Zwróćmy uwagę szczególnie na konstrukcje wyposażone w wieko, które spełnia podwójną funkcję – zabezpiecza przechowywane przedmioty i służy jako dodatkowe siedzisko lub prowizoryczny stolik. Wśród skrzyń znajdziemy także modele z tworzywa sztucznego bez pokryw, które mają tę zaletę, że możemy układać je jedna na drugiej.

Dwojaką rolę pełnią także pufy dostępne w różnych kształtach i wzorach. Posiadają one miękkie siedzisko, które po uniesieniu umożliwia ukrycie wewnątrz nich dowolnych przedmiotów. Do pokoju dziecka wybierzmy model z kolorowym wzorem, z którego znalezieniem nie powinniśmy mieć trudności.

Uwaga!

Kupując do pokoju dziecka kosze, pudełka czy kartony, nie zapomnijmy o pojemniku na odpadki. W tego typu pomieszczeniu wystarczy niewielki kosz na śmieci z tworzywa sztucznego, który ustawiony pod biurkiem pozwoli dziecku od razu pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której po pokoju rozrzucone są papierki po cukierkach, podarte kartki czy wiórki po temperowaniu kredek.

Inne praktyczne rozwiązania

Jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować w pokoju dziecka? Na jego biurku lub tuż obok niego nie powinno zabraknąć organizera na przybory biurowe takie jak kredki, ołówki, nożyczki itp. Warto także zadbać o funkcjonalność przestrzeni przy łóżku – z pewnością przyda się mała szafka nocna, na którą będzie można odłożyć czytaną do snu książkę. Interesujące są także dodatki w postaci kieszeni na łóżko, w przegródkach której dziecko przechowa nie tylko bajki, ale i ulubione zabawki czy butelkę z sokiem. Co do porządkowania ubrań, rozważmy zakup stojącego wieszaka, który pozwoli dziecku na szybkie odwieszanie bluzy, koszuli czy czapki. Możemy zastąpić go kilkoma haczykami umocowanymi na drzwiach i wieszakiem ściennym przytwierdzonym tuż przy nich do ściany.

Data publikacji: 26.12.2016