Przegląd nośników do brodzików

Wysokie brodziki kabin prysznicowych mogą bazować na różnych podstawach – najczęściej opierają się na nóżkach lub stelażu. Wówczas specjalna obudowa z plastiku zasłania części konstrukcyjne i brodzik po montażu od razu jest gotowy do użycia. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nośnika ze styropianu do brodzika. Przyjrzyjmy się, jakie podstawy do brodzików znajdziemy na rynku.

montaż brodzika

Stelaże i ramy montażowe do brodzików

Stelaż jest wygodnym i stabilnym systemem usadowienia wysokiego brodzika. Instaluje się go do dna niecki, a montaż jest zwykle nieskomplikowany i szybki.

Najbardziej uniwersalną ramę tworzą dwa metalowe nośniki, które służą do ustawienia brodzika na podłodze i jego wypoziomowania. Przestrzeń pod brodzikiem zasłania specjalny panel maskujący.

Uwaga!

Jeśli powierzchnia wysokiego brodzika ma wymiary powyżej 90 x 90 cm, stelaż powinien mieć dodatkową podporę, aby podtrzymywał nieckę w środkowej części.

Przy wyborze stelaża pod kabinę na nóżkach, zorientujmy się, czy są one wyciszone, aby korzystanie z kabiny było jak najbardziej komfortowe. W zestawie powinny znaleźć się też stopki do regulacji wysokości.

Styropianowy nośnik do brodzika

nośnik do brodzika

Alternatywą dla stelaża jest styropianowy nośnik. To rozwiązanie jest stosowane, jeśli chcemy wykończyć wysoki brodzik dekoracyjną mozaiką lub płytkami ceramicznymi pasującymi do stylu łazienki. Do podstawy ze styropianu można też dokupić akrylowe panele maskujące, takie same jakich używa się przy brodzikach do ramy montażowej. Pamiętajmy, że nośniki styropianowe powinny być mocowane z podłożem w trwały sposób. Do zamontowania nośnika potrzebujemy m.in. poziomnicy, silikonu sanitarnego, kleju do płytek i narzędzi pomocniczych, takich jak kielnia i szpachla.

Zaletą nośników ze styropianu jest stabilność, którą dają w każdym miejscu brodzika – zarówno w środkowej części, jak i na rantach. Zrezygnowanie z ciężkich podestów z cegły lub pustaków na rzecz lżejszej styropianowej konstrukcji zmniejsza obciążenie stropu. Styropian jest dobrym podłożem do przyklejania płytek. Ponadto jest wytrzymały i odporny na wilgoć i grzyby. Zapewnia też dobrą izolację akustyczną (prysznic jest wyciszony, ponieważ odgłos spadających kropel wody jest stłumiony) i termiczną (akrylowy brodzik na styropianowym nośniku dłużej zachowuje ciepło i woda nie stygnie bardzo szybko).

jak zamontować brodzik

Kształty i wymiary nośników pod kabinę prysznicową

Kształty nośników są dopasowane do oferty producentów brodzików. Znajdziemy więc podstawy styropianowe kwadratowe, prostokątne i półokrągłe o różnych rozmiarach dostosowanych do standardowych wymiarów kabin prysznicowych, np. 70 x 70, 80 x 80 czy 90 x 90 cm.

Nośniki polistyrenowe mogą być monolityczne lub modułowe. Te pierwsze stanowią jedną bryłę, te drugie można rozbudować o kolejne elementy, dopasowując podstawę do wysokości czy szerokości brodzika. Powierzchnię takiego nośnika możemy zabezpieczyć mozaiką, płytkami ceramicznymi lub dekoracyjnym tynkiem wodoodpornym. Wybierając bazę pod brodzik, pamiętajmy o usytuowaniu otworów odpływowych i rewizyjnych, aby były zgodne z otworami na brodziku.

Data publikacji: 29.11.2017