Produkty

Przegląd pieca gazowego – jak przygotować piec na sezon grzewczy? Instrukcja krok po kroku

Przegląd pieca gazowego – jak przygotować piec na sezon grzewczy? Instrukcja krok po kroku

Ogrzewasz Twój dom gazem? Jeśli tak, to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, powinieneś zlecić przegląd pieca gazowego. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, kto może tego dokonać i jak taka czynność przebiega.

Przejdź do następnych akapitów:

Regularna konserwacja kotła jest niezwykle ważna. Dzięki niej masz pewność, że Twoje  urządzenie działa prawidłowo. Dzisiaj wyjaśnimy Ci, w jaki sposób dokonać przeglądu domowego pieca gazowego i jakie narzędzia są do tego potrzebne. Pokażemy także, jakich błędów w czasie takiej czynności unikać. 

Przegląd pieca gazowego – jak się do tego zadania przygotować?

Posiadając każdy z dostępnych rodzajów kotłów bardzo ważne jest jego prawidłowe użytkowanie i  regularne serwisowanie. Pamiętaj, że czyszczenie kotła centralnego ogrzewania powinno być wykonane prawidłowo – taki zabieg może przyczynić się to do bardziej wydajnej pracy pieca i oszczędności – zobacz jak prawidłowo czyścić kocioł CO.

Przegląd pieca gazowego wykonywany powinien być przez serwisanta z odpowiednimi kwalifikacjami. Pomimo że piece takie są praktycznie bezobsługowe wcale nie oznacza, że od czasu do czasu nie wymagają odrobiny uwagi. Co najmniej raz w roku powinien być dokonywany gruntowny przegląd pieca gazowego. W ten sposób zapewnisz sobie i bliskim ciepły dom oraz bezpieczne korzystanie z ogrzewania. 

Oto z jakich narzędzi powinien skorzystać dobrej klasy specjalista:

  • miernik do pomiarów elektrycznych – dzięki niemu sprawdzisz, czy natężenie oraz napięcie prądu w piecu jest na prawidłowym poziomie;

  • detektor gazu –  to urządzenie pomoże wykryć ewentualne nieszczelności w samym piecu, jak i reszcie instalacji;

  • pompka do uzupełnienia ciśnienia w naczyniu wyrównawczym – w razie jego spadku konieczne jest dopompowanie, inaczej instalacja nie będzie prawidłowo działała;

  • odkurzacz przemysłowy – użyjesz go do dokładnego wyczyszczenia urządzenia w czasie, gdy będziesz przeprowadzał przegląd pieca gazowego.

Ile kosztuje przegląd pieca gazowego? Cena takiej usługi waha się od 150 do 250 złotych. Jej konkretna wysokość uzależniona jest od rodzaju pieca oraz regionu Polski, w którym mieszkasz. Specjalista, którego wybierzesz powinien posiadać doświadczenie oraz stosowne uprawnienia do przeprowadzania tego rodzaju inspekcji. Dlatego pamiętaj, by sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie fachowiec rzeczywiście może dokonać przeglądu pieca w Twoim domu.

przeglad-pieca-gazowego

Serwis kotła gazowego – instrukcja krok po kroku

Przegląd piecyka gazowego można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to ogólna ocena sytuacji. Serwisant na samym początku zwraca uwagę na to, czy w danym pomieszczeniu jest zapewniona odpowiednia wentylacja. Ma to duże znaczenie nie tylko dla pracy pieca, ale mieszkańców danej nieruchomości. Za pomocą mierników gazu –  sprawdza, czy instalacja jest szczelna i czy nie dochodzi do ulatniania się gazu. Kontroluje także stan instalacji elektrycznej. Jest to bardzo ważne ze względu na możliwość zaprószenia iskry, co może spowodować wybuch gazu.

Drugi krok jest najważniejszy i obejmuje czyszczenie wszystkich podzespołów pieca. Chodzi tutaj o filtr wody, gazu, palniki oraz wymienniki ciepła. Palnik do czyszczenia powinien zostać zdemontowany, warto także przy okazji wymienić uszczelki znajdujące się pod nim. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, serwisant za pomocą odkurzacza dokładnie oczyści wnętrze pieca przed ponownym umieszczeniem na swoich miejscach wymontowanych elementów. Regularne czyszczenie zapobiega zbyt dużemu zabrudzeniu i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

Przegląd pieca gazowego kończy krok trzeci, czyli pomiar temperatury pracy oraz ciśnienia wody. Dokładne odczyty serwisant porównuje z danymi podawanymi przez producenta. Jeżeli mieszczą się one w normie, oznacza to, że przegląd piecyka gazowego można uznać za udany, a sam piec za sprawny.

przeglad-pieca-gazowego

Przegląd piecyka gazowego – tych błędów unikaj

Po wyczyszczeniu wszystkich kluczowych elementów pieca gazowego, ich ponownym montażu oraz złożeniu całego urządzenia, czas na jego rozruch. Pozwoli to na ocenę, czy konserwacja kotła spełniła swoje zadanie. Serwisant obserwuje czy temperatura oraz ciśnienie osiągają odpowiednie wskazania, oraz czy instalacja działa prawidłowo. Jeżeli kaloryfery nagrzewają się, a wszystkie odczyty są w normie, można uznać, że serwis pieca gazowego zakończył się sukcesem.

Jest kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdy czeka cię  serwis pieca gazowego. Ważna jest kolejność wykonywania opisanych wcześniej kroków. Zanim specjalista przystąpi do czyszczenia, powinien ocenić, jaki jest stan ogólny urządzenia oraz jakie jego podzespoły wymagają największej uwagi. 

Wszystkie elementy powinny być delikatnie czyszczone. Eksperci radzą unikać mechanicznych metod. Najlepiej jest użyć szmatki i specjalnych środków chemicznych. Zwłaszcza palniki oraz wymienniki ciepła są wyjątkowo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Dbaj o to, by serwis pieca gazowego był regularny. Wiele osób zaniedbuje tę czynność, przypominając sobie o niej, gdy piec zaczyna szwankować. Producenci najlepszych urządzeń zalecają serwisowanie pieców raz do roku – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Biorąc pod uwagę, ile kosztuje przegląd pieca gazowego – jest to niewielki koszt, a pozwala zaoszczędzić sporo nerwów oraz pieniędzy w przypadku późniejszych ewentualnych awarii. Dlatego warto regularnie przeprowadzać serwis pieca gazowego – rozwiązanie to pozwala zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i twoich współlokatorów. 

 

Data publikacji: 26.01.2022
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jaki piec gazowy do domu 120m2? Szukamy najlepszego rozwiązania

Jaki piec gazowy do domu 120m2? Szukamy najlepszego rozwiązania
Jaki piec gazowy do domu 120 m2 wybrać? Piece gazowe to coraz częściej stosowane rozwiązania, szczególnie do ogrzewania domów o dużej po...
Czytaj więcej

Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze
Nie bez powodu ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Uchodzi za ekonomiczne i nieszkodliwe dla środowiska. Obsługa p...
Czytaj więcej

Jak wyposażyć domową kotłownię?

Jak wyposażyć domową kotłownię?
Właściwe zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie kotłowni stanowić będzie dla budynku centrum dowodzenia grzewczego. Im więcej starań poświęcimy na ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przegląd pieca gazowego – jak przygotować piec na sezon grzewczy? Instrukcja krok po kroku