Przygotowujemy taras i ogród na imprezę

Już kilka dekoracji i odpowiednie oświetlenie wystarczą, aby nasza przestrzeń na świeżym powietrzu zachęcała do organizowania niezapomnianych przyjęć. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na przygotowanie imprezy na tarasie? Jaka aranżacja ogrodu pozwoli na magiczne przeżycia? Zobaczmy!

Impreza w ogrodzie – od czego zacząć?

goscie w ogrodzieJeśli dopiero zaczynamy przyjmować gości na świeżym powietrzu, zwróćmy uwagę na podstawy! Przede wszystkim przygotowanie imprezy w ogrodzie lub na tarasie wymaga zorganizowania wygodnego miejsca do siedzenia i spożywania posiłków:

 • stół i krzesła – z pomocą przyjdzie komplet mebli tarasowych. Pamiętajmy, że może nie być to wystarczająca ilość miejsca dla wszystkich zaproszonych gości, zatem koniecznie rozważmy potencjalne alternatywy;

 • dodatkowe siedziska – jeśli nie mamy specjalnych ławek, możemy skorzystać z domowego wyposażenia w formie taboretów i krzeseł, a także wszelkich puf i poduszek. Kładźmy je zawsze na suchej powierzchni. Sprawdzą się szczególnie, jeśli spodziewamy się wizyty najmłodszych.

Najprawdopodobniej nasz stół będzie stanowił centrum imprezy, a szczególnie, jeśli zastawimy go pysznościami. Zdecydowanie warto zadbać o jego odpowiednie przyozdobienie, wybierając obrus w kolorowe kwiaty lub holenderską kratę, a także radosne serwetki czy własnoręcznie wykonane winietki, które świetnie zaprezentują zdolności rękodzielnicze. 

Doskonałym pomysłem na przyjęcie w ogrodzie jest również rozpalenie grilla i przygotowanie wygodnego barku na murku czy stworzonym na szybko blacie pod ścianą.

Porada eksperta

Zamiast podawać dania w normalnych naczyniach, możemy postawić na talerzyki i kubki papierowe. Zarówno one, jak i ich aluminiowe alternatywy pozwolą uniknąć ryzyka stłuczenia się szklanek czy kieliszków, a także uciążliwego sprzątania po imprezie. Wybierzmy modele, które mogą zostać poddane recyklingowi.

Aranżacja tarasu i ogrodu, czyli kluczowe znaczenie oświetlenia

liczne lampki solarnePrzygotowanie imprezy w ogrodzie lub na tarasie wiąże się z zapewnieniem odpowiedniego oświetlenia. To tak naprawdę jedna z najważniejszych kwestii! Nie tylko chcemy, aby klimat był wprost niepowtarzalny, ale też oczekujemy maksymalnej funkcjonalności. Jako, że nikt nie będzie chciał siedzieć w ciemnym zaułku ogrodu, pora go rozświetlić. Sprawdźmy, jak sobie z tym poradzić: 

 • lampy solarne – doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie licznych lampek solarnych, które łączą w sobie ekonomiczną wydajność i mobilność. Nie będąc uzależnionymi od położenia kontaktów, możemy umieścić je w dowolnie wybranym przez nas miejscu;

 • lampiony i lampki kulki – zarówno te kolorowe, jak i o ciepłej barwie światła, błyskawicznie zmienią nasz taras i ogród w przytulną krainę, przywodzącą na myśl wakacje nad ciepłym morzem. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, na przykład lampy udające kamienie;

 • girlandy z lampek – świetnie dopełnią przestrzeń nad stołem lub barkiem, pozwalając stworzyć odpowiednią atmosferę. Tego typu rozświetlenie znacząco wpłynie na komfort nakładania potraw, gdyż będziemy je lepiej widzieć. Fantastycznym pomysłem będzie także okręcenie sznurem światełek pni drzew;

 • świece – różnego rodzaju małe lampiony i świeczki ustawmy także na samym stole, dbając w ten sposób o intrygujący, tajemniczy nastrój.

Przygotowanie imprezy na tarasie z dbałością o detale

Dopieszczając szczegóły stylizacji, sprawiamy, że nasza przestrzeń staje się jeszcze bardziej urokliwa, a przebywanie w niej staje się przyjemnością. Aby impreza w ogrodzie lub na tarasie była udana, kierujmy się również funkcjonalnością wybieranych dodatków. Szczególnie polecane są:

 • dywaniki – ułożone na powierzchni posadzki, świetnie wpłyną na zmianę charakteru przestrzeni i zwiększenie komfortu naszych gości. Bez problemu położymy na nich miękkie siedziska, jak pufy czy poduszki; 

 • poduszki dekoracyjne – pozwolą zapewnić ciepło i komfort wszystkim gościom siedzącym na krzesłach czy twardych ławach;

 • kocyki i pledy – zostawiając je w ogólnodostępnym miejscu, dajemy gościom możliwość okrycia się ciepłym materiałem w przypadku nadejścia wieczornego chłodu;

 • hamaki ogrodowe – możemy stworzyć osobną strefę relaksu, która umożliwi zaczerpnięcie świeżego powietrza w oddaleniu od tłumu. Tu z pewnością sprawdzają się też huśtawki typu kokon;

 • żagiel przeciwsłoneczny – pozwoli uchronić się przed nadmierną ekspozycją na słońce, co jest szczególnie ważne, jeśli nasza impreza w ogrodzie rozpoczyna się w letnie popołudnie.

Porada eksperta

Udana aranżacja tarasu lub ogrodu przejawia się też w wykorzystaniu designerskich doniczek. Możemy tu postawić na metalowe modele z uchwytami ze sznurka, które wprowadzą klimat vintage lub zdecydować się na uniwersalne, drewniane skrzynie na kwiaty.

Impreza na tarasie, której goście nigdy nie zapomną 

wystroj ogroduPlanując przygotowanie imprezy w ogrodzie lub na tarasie, koniecznie pamiętajmy o różnych sposobach spędzania czasu. Przygotowanie atrakcji dla naszych gości wcale nie musi być czasochłonnym i nużącym zajęciem! Kilka prostych tricków pozwoli nam zagwarantować dobrą zabawę i brak nudy:

 • przenośny głośnik – prawdopodobnie każdy się zgodzi, że impreza na tarasie lub w ogrodzie nie ma racji bytu bez ulubionej muzyki;

 • kino plenerowe – jeśli mamy do tego warunki, możemy rozwiesić prześcieradło, na którym wyświetlimy film;

 • gry planszowe – po posiłku warto zostawić na stole jedynie szybkie przekąski i stworzyć przestrzeń skrojoną pod grę w planszówki.

Aby nasza impreza w ogrodzie lub na tarasie była niezapomniana, wcale nie potrzebujemy dużych inwestycji! Bądźmy kreatywni i doceńmy znaczenie małych, pozornie niewidocznych dodatków, które wraz z naszym dobrym nastawieniem dadzą fantastyczny efekt. Aranżacja tarasu powinna być przyjemnością!