Produkty

Pustaki szalunkowe – wymiary i zastosowanie. Jak je układać?

Pustaki szalunkowe – wymiary i zastosowanie. Jak je układać?

Planujesz zbudować wytrzymałą i solidną ścianę piwniczną lub fundamentową, ale nie wiesz jakiego materiału użyć? Do tego celu specjaliści polecają pustaki szalunkowe. Wymiary tych elementów oraz ich właściwości sprawiają, że są one doskonałym budulcem w wielu sytuacjach.

Przejdź do następnych akapitów:

Pustaki szalunkowe to popularny materiał budowlany. Są lekkie i poręczne, co znacznie ułatwia pracę, a poza tym łatwo się je ustawia. Mają też inne zalety, o których przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Dowiesz się jak je układać i prawidłowo zbroić, by powstała stabilna i bezpieczna konstrukcja.

Pustaki szalunkowe – najważniejsze informacje

Elementy te wykonuje się najczęściej z betonu klasy C20/25. Jak sama nazwa wskazuje, ich wnętrze jest puste, charakteryzują się za to ściankami o grubości od 3 do 4 centymetrów. Stosowane są one jako szacunek tracony, czyli taki, którego nie zdejmuje się po postawieniu ściany. W pierwszym etapie konstrukcja stawiana jest bez użycia zaprawy, a potem wypełniana betonem. Takie ściany nie muszą być deskowane. Dzięki temu znacząco skraca się czas pracy, wpływa to także na obniżenie kosztów przedsięwzięcia.

pustak szalunkowy wymiary

Pustaki szalunkowe – rodzaje

Ze względu na to, że są to proste materiały budowlane, występują tylko trzy rodzaje pustaków szalunkowych:

  • Pustaki podstawowe – są otwarte z obu stron. Buduje się z nich główną część ściany.
  • Pustaki narożne – są one z jednej strony zamknięte, dlatego też wykorzystuje się je do zakończenia ściany i tworzenia narożników.
  • Pustaki połówkowe – stosowane są, by uzupełnić ścianę przed narożnikiem skonstruowanym z elementów narożnych.

Te trzy rodzaje pozwalają na tworzenie ścian piwnicznych oraz fundamentowych. Poszczególne elementy szczelnie zachodzą na siebie dzięki wyprofilowanym brzegom. Mają także specjalne otwory, w których w razie potrzeby można umieścić pręty zbrojeniowe.

Pustak szalunkowy – wymiary

W zależności od charakteru stawianego budynku możesz zastosować większe lub mniejsze pustaki szalunkowe. Wymiary najczęściej spotykanych na rynku to:

-        49 cm długości × 25 cm szerokości × 25 cm wysokości;

-        50 cm długości  × 30 cm szerokości × 25 cm wysokości;

-        50 cm długości  × 24 cm szerokości × 24 cm wysokości;

-        50 cm długości  × 20 cm szerokości × 20 cm wysokości;

-        51 cm długości  × 25 cm szerokości × 20,5 cm wysokości.

Są to podstawowe wielkości pustaków, z jakich stawia się ściany zewnętrzne. Do budowy ścianek działowych można używać węższych pustaków o wymiarach 50 cm długości  × 12 cm szerokości × 20 cm wysokości. Pozostałe rodzaje dopasowane są rozmiarami do pustaków podstawowych.

Jeden pustak waży około 20-23 kg. A ile betonu wchodzi do pustaka szalunkowego? Przyjmuje się, że do zalania 1 m2  muru z pustaków potrzebne jest około 0,13-0,21 m3 zaprawy. Warto dodać, że na stworzenie 1 m2 ściany z tego materiału trzeba użyć między 8 a 10 sztuk.

Zastanawiasz się ile kosztuje pustak szalunkowy? Cena tego materiału wynosi od 3,5 do 10 złotych za sztukę i uzależniona jest od rodzaju i wielkości.

Pustaki szalunkowe - właściwości

Pustaki szalunkowe powinny charakteryzować się odpowiednimi parametrami technicznymi. Dzięki temu tworzone z nich konstrukcje będą stabilne i bezpieczne, Najważniejsza jest wysoka wytrzymałość na ściskanie, która wynosi zazwyczaj od 3,5 do 5 N/mm2. Mieszanka, z której tworzy się pustaki poddawana jest procesowi wibroprasowania. Dzięki temu struktura każdego elementu jest jednorodna i wytrzymała nawet na duże obciążenia.

Pustaki szalunkowe charakteryzują się mrozoodpornością. Dobrze znoszą działanie wody, choć zaleca się pokrywać je warstwą hydroizolacji, gdy mają stworzyć ścianę piwniczną lub fundamentową. Ścianę taką można szpachlować, tynkować, a nawet malować.

pustak szalunkowy cena

Zastosowanie

Pustaki często wykorzystywane są podczas budowy garaży, niewielkich budynków gospodarczych lub basenów. Materiału tego używa się do stawiania monolitycznych ścian fundamentowych lub piwnicznych. Wznosi się z niego  ściany nośne, słupy oraz ogrodzenia. Pustak szalunkowy na mur oporowy to doskonała alternatywa dla cegieł lub kamieni.

Do stawiania ścian wykorzystuje się przeważnie wszystkie trzy rodzaje pustaków szalunkowych. Robi się to zalewając betonem pustaki podstawowe, które tworzą główną część muru. Z narożnych tworzy się narożniki, a przy pomocy połówkowych uzupełnia ścianę.

Układanie i zbrojenie

Proces wznoszenia ścian z pustaków szalunkowych można podzielić na kilka etapów:

  • Izolacja fundamentów przed wilgocią – zanim przystąpisz do budowania należy zabezpieczyć podstawy, czyli tzw. ławy fundamentowe. Wykonuje się to tworząc hydroizolację poziomą z dwóch warstw papy izolacyjnej klejonych lepikiem lub emulsją asfaltowo-kauczukową.
  • Murowanie na sucho –  ściany fundamentowe z pustaków szalunkowych stawia się bez użycia zaprawy. Jeśli Twoje podłoże jest nierówne, pierwszą warstwę ułóż na wyrównującej zaprawie cementowej. Pustaki szalunkowe układaj na zakładkę. Pamiętaj, by pomiędzy nimi zachować odpowiednie przesunięcia spoin pionowych.
  • Zbrojenie ścian – gdy ściany fundamentowe lub piwniczne są już gotowe należy je odpowiednio uzbroić. Możesz to zrobić w spoinach poziomych, poprzez ułożenie zbrojenia na specjalnie wyprofilowanych ściankach poprzecznych pustaka. Zbroić możesz też słupki i rdzenie w narożnikach, wykorzystując pionowe kanały. Wzdłuż najwyższej warstwy fundamentów ułóż dwa pręty zbrojeniowe. Ich średnica powinna mieć co najmniej 12-14 mm. Gdy zabetonujesz Twoją konstrukcję utworzą one wieniec ścienny.
  • Wypełnianie pustaków betonem – gdy Twoje fundamenty mają już 3-4 warstwy należy zalać pustak szalunkowy. Ile betonu będzie Ci potrzebne? Zależy to od grubości ścian i na 1 m2 wynosi:

○        ściana o grubości 24 cm – 0,15 m3 betonu,

○        ściana o grubości 30 cm – 0,20 m3 betonu,

○        ściana o grubości 36 cm – 0,25 m3 betonu.

To, ile betonu do pustaka szalunkowego należy wlać, zależy w dużej mierze od jego jakości. Powinien być to produkt o dużej wytrzymałości na ściskanie, o klasie co najmniej C18/20. Rozrabiając beton, postępuj ściśle według instrukcji, jaka znajduje się na opakowaniu. Nie powinien być on zbyt suchy, ani zbyt wilgotny. Pamiętaj, by dokładnie wypełnić fundamenty i zwróć szczególną uwagę na naroża.  Tylko wówczas zapewnisz swojej konstrukcji odpowiednią stabilność. Gdy zalejesz pustaki, poczekaj, aż beton całkowicie się zwiąże. Dopiero wtedy będziesz mógł układać kolejne warstwy.

Pustaki szalunkowe – już wszystko jasne

Wiesz już, w jakich wymiarach i rodzajach występuje pustak szalunkowy, ile betonu należy wlać do środka i jak stawia się ściany. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się pomocny i pomógł Ci dokonać wyboru odpowiedniego materiału do Twojej konstrukcji.

Jeśli planujesz postawić ścianę fundamentową, piwniczną, mur oporowy, lub ściankę działową, nie wahaj się i zdecyduj na pustaki szalunkowe. Jest to doskonały materiał budowlany o dobrych właściwościach i dużej wytrzymałości. By zaopatrzyć się w pustaki, odwiedź sklep Castorama.pl. Znajdziesz tutaj szeroki wybór akcesoriów i materiałów budowlanych najwyższej jakości w bardzo korzystnych cenach.

Sprawdź ofertę pustaków szalunkowych w Castorama.pl i wybierz materiały na Twoją ścianę!

Data publikacji: 22.09.2021
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Dom bez pozwolenia — formalności, cena, zasady

Dom bez pozwolenia — formalności, cena, zasady
Za sprawą Nowego Ładu, każdy budynek o metrażu nieprzekraczającym 70 m² będzie można zbudować bez pozwolenia. Brzmi nierealnie? By urzeczywistnić...
Czytaj więcej

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku
Przed Tobą wielkie wyzwanie w postaci postawienia domu od fundamentów? Dobrze się do tego przygotuj. Wykonaj plan działania, kosztorys i dowied...
Czytaj więcej

Wymiary cegieł. Jakie są najpopularniejsze?

Wymiary cegieł. Jakie są najpopularniejsze?
Planujesz wybudować ścianę, ale nie wiesz, jakie cegły wybrać? Pełna, klinkierowa, szamotowa, a może dziurawka – która z nich sprawdzi si...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pustaki szalunkowe – wymiary i zastosowanie. Jak je układać?