Produkty

Renowacja starej wanny

Renowacja starej wanny

Wanna, która jest jednym z najważniejszych urządzeń sanitarnych w domu, jak każdy element może po latach ulec zniszczeniu. Pojawiają się na niej zarysowania, chropowate powierzchnie, pęknięcia czy żółte nacieki. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by się tych problemów pozbyć.

renowacja starej wannyOdnawianie za pomocą farby

To najpopularniejsza metoda renowacji starej wanny, na co wpływ mają głównie małe koszty związane przede wszystkim z zakupem farby. Dostępność farb służących do odnawiania wanien jest niemal nieograniczona. Dzięki bogatej ofercie wielu producentów z łatwością odnajdziemy odpowiednią farbę renowacyjną do każdego typu wanny. Zapewnią nam one dokładne krycie i przyleganie. Dzięki nim uzyskamy pożądany efekt wizualny, a nawet zmienimy kolor wanny. Na malowanie wanny powinniśmy się decydować jednak przy zmatowiałej i zżółkłej powierzchni oraz drobniejszych ubytkach i zarysowaniach, które farba jest w stanie pokryć.

Wanny emaliowane a akrylowe

W naszych łazienkach najpowszechniejsze są dwa typy wanien, do których stosujemy zupełnie inne farby. Wanny emaliowane należy malować farbami poliuretanowymi, które nakładane są dwukrotnie w odstępie kilku godzin. Przed malowaniem warto pokryć wannę również farbą podkładową. Na samym początku możemy też uzupełnić ubytki masą szpachlową oraz zdecydować się wyszlifowanie wnętrza wanny, co z pewnością sprawi, że zabieg renowacji będzie znacznie bardziej efektywny i efektowny. Renowacja wanny wykonanej z akrylu jest duża prostsza, ponieważ chcąc osiągnąć maksymalny efekt, możemy jedynie oszlifować powierzchnię wanny za pomocą papieru ściernego oraz natrzeć pastą polerską. Nawet znaczące uszkodzenia możemy naprawić za pomocą płynnego akrylu z utwardzaczem. Powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno farby podkładowe, jak i farby renowacyjne należy mieszać z utwardzaczami i czekać z nakładaniem do momentu, w którym znikną pęcherzyki powietrza, a farba skutecznie zwiąże się z utwardzaczem.

Wanna w wannie

To coraz popularniejsza metoda, która polega na zamontowaniu specjalnego wkładu do starej wanny. Mimo iż jest zdecydowanie droższa od malowania, ponieważ wiąże się nie tylko z zakupem wkładu, ale także najczęściej z montażem, to wzbudza ogromne zainteresowanie dzięki szybkości, z jaką jesteśmy w stanie odnowić naszą wannę. Proces ten trwa najczęściej zaledwie około 2 godzin. Sprawdza się nie tylko przy wannach emaliowanych czy akrylowych, ale również przy tradycyjnych modelach żeliwnych czy metalowych.

Technologia THSstara wanna w łazience

Ten proces renowacji przeprowadza doświadczona ekipa fachowców. Technologia THS polega na nałożeniu na powierzchnię wanny specjalnej powłoki w trzech warstwach, która zostaje następnie dokładnie i bezpyłowo wypolerowana. Efekt doskonałej świeżości osiągany jest już po 7 godzinach pracy, po upływie których wanna jest gotowa do natychmiastowego użytkowania.

Wszystkie z wymienionych wyżej metod renowacji starej wanny mają swoje zalety i wady. Malowanie jest tanie, ale najmniej trwałe. Polerowanie technologią THS to większe koszty i gwarancja kilkuletniej jakości. Wanna w wannie to z kolei metoda najdroższa, ale najbardziej trwała. 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku

Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku
Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kab...
Czytaj więcej

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien
Wanna wolnostojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. A...
Czytaj więcej

Jak odnowić wannę żeliwną?

Jak odnowić wannę żeliwną?
Jeśli posiadasz w domu starą i podniszczoną, żeliwną wannę, a nie masz dostępnych środków lub czasu, żeby wymienić ją na nową, możesz spr&oacut...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Renowacja starej wanny