Produkty

Rodzaje listew wykończeniowych

Rodzaje listew wykończeniowych

Nawet najlepiej urządzane wnętrze starci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o najmniejsze szczegóły. Te zwykle szybko rzucają się w oczy i sprawiają, że wszelkie niedoróbki stają się widoczne. Jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie wnętrz są listwy wykończeniowe.

listwy wykończeniowe łączeniowe w mieszkaniuDo czego służą listwy

Listwy wykończeniowe spełniają kilka funkcji. Po pierwsze, maskują miejsca, które wyglądają nieestetycznie, np. połączenia dwóch różnych płaszczyzn: podłogi i ściany, ściany i sufitu lub dwóch różnych rodzajów podłóg. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu zasłaniają widoczne szpary i nierówności, stwarzając wrażenie harmonii i estetyki. Po drugie, chronią zasłaniane przestrzenie przed wnikaniem w nie wody, kurzu i brudu. Wreszcie po trzecie – pełnią rolę typowo dekoracyjną. Niektóre bowiem listwy wykorzystywane są jedynie jako ozdoby wnętrz, nie spełniają przy tym funkcji ukrywania defektów. Warto również dodać, że większość współczesnych listew przypodłogowych pozwala na poprowadzenie wewnątrz profili przewodów elektrycznych oraz innych kabli, które stają się tym samym niewidoczne dla oczu i nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i zwierząt.

Rodzaje listew wykończeniowych

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów listew wykończeniowych. W zależności od tego, w jakich miejscach chcemy je wykorzystać , możemy zdecydować się na:

Listwy przypodłogowe – jedne z najczęściej wykorzystywanych. Służą one do wykończenia przestrzeni znajdującej się w miejscu styku ścian i podłóg. Taka konieczność zachodzi zwłaszcza w przypadku wymiany podłogi na nową. Listwy możemy dopasować kolorystycznie tak, by zlewały się w jedną całość ze ścianą bądź z podłogą.

Listwy schodowe – lub tzw. kątowniki schodowe. Umożliwiają estetyczne, ale również wytrzymałe wykończenie krawędzi stopni schodów. Tego typu listwy ochraniają schody oraz mają oczywiście znaczenie wizualne.

Listwy łączeniowe – tego typu listwy umożliwiają płynne połączenie dwóch różnych powierzchni, np. podłóg wykonanych z różnych materiałów. Dzięki nim zakryjemy nieestetyczne szczeliny między takimi łączeniami i połączymy łagodnym przejściem takie materiały, jak panele z płytkami czy panele z wykładziną.

Listwy przysufitowe/gzymsowe – wykorzystamy je do zatuszowania połączeń między ścianami a sufitem. Możemy wykorzystać tutaj listwy gładkie lub bogato zdobione rożnego rodzaju ornamentami. Zwykle są one białe i gotowe do pomalowania na dowolny kolor.

Listwy przyblatowe – służą do zniwelowania przestrzeni pomiędzy blatami mebli kuchennych a ścianami. Dzięki ścisłemu przyleganiu do obu powierzchni listwy te stanowią estetyczne wykończenie kuchni, ale i zapobiegają gromadzeniu się brudu za meblami. Niektóre listwy tego typu stanowią alternatywę dla silikonowych fug, zwłaszcza wtedy, gdy zastosujemy je przy umywalkach, zlewach czy wannach.

Listwy ścienne – tego typu listwy mają niemal wyłącznie charakter dekoracyjny. Dzięki nim szybko zmienimy proporcje wnętrza i jego styl. Możemy wybierać spośród listew gładkich oraz zdobionych. Z pewnością stanowią niezbędny dodatek do ścian wykończonych kasetonami bądź boazerią. Dla ścian pomalowanych farbą lub pokrytych tapetą mogą stanowić ciekawie kontrastujący dodatek.

Z czego wykonywane są listwy

Listwy wykończeniowe wykonywane są w różnych rozmiarach oraz różnej stylistyce i kolorze. Różnią się także materiałem, z jakiego zostały wyprodukowane. liswta wykończeniowa przypodłogowaZnajdziemy więc listwy drewniane oraz wykonane z PCV lub MDF-u – są to najczęściej listwy przypodłogowe oraz schodowe. Listwy przysufitowe przeważnie wykonane są ze styropianu lub poliuretanu, a przyblatowe z płyty laminowanej czy aluminium. Znajdziemy również listwy z mosiądzu (np. niektóre rodzaje listew schodowych). Listwy różnią się także sposobami montażu. Jedne mocuje się przy pomocy kleju, inne na taśmę klejącą, jeszcze inne za pomocą wkrętów.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Montaż listew przypodłogowych Salag

Montaż listew przypodłogowych Salag
Listwy przypodłogowe Salag wykonane z mocnego tworzywa sztucznego to doskonały sposób na dekoracyjne wykończenie paneli. W marketach budowlanych Casto...
Czytaj więcej

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?
Listwy mają za zadanie ukryć szczeliny dylatacyjne, zabezpieczyć ścianę przed brudzeniem się i uszkodzeniami. Cokoły są dobrze widoczne we wszystkich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje listew wykończeniowych