Listwy wykończeniowe – rodzaje i zastosowanie

Nawet najlepiej urządzone wnętrze, straci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o szczegóły. Detale zwykle szybko rzucają się w oczy i sprawiają, że wszelkie niedoróbki stają się widoczne. Jednym ze sposobów na estetyczne wykończenie wnętrz są listwy wykończeniowe. Dowiedz się, jakie wyróżniamy listwy wykończeniowe, z jakich materiałów mogą być wykonane oraz gdzie można je zastosować.

Do czego służą listwy wykończeniowe?

Listwy wykończeniowe spełniają kilka funkcji. Po pierwsze, maskują miejsca, które wyglądają nieestetycznie, np. połączenia dwóch różnych płaszczyzn: podłogi i ściany, ściany i sufitu lub dwóch różnych rodzajów podłóg. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu zasłaniają widoczne szpary i nierówności, stwarzając wrażenie harmonii i estetyki. 

Po drugie, listwy wykończeniowe chronią zasłaniane przestrzenie, przed wnikaniem w nie wody, kurzu i brudu. Wreszcie po trzecie – odgrywają funkcję typowo dekoracyjną. Niektóre bowiem listwy wykorzystywane są jedynie jako ozdoby wnętrz, nie spełniając przy tym funkcji ukrywania defektów. 

Warto również dodać, że większość współczesnych listew przypodłogowych, pozwala na poprowadzenie wewnątrz profili przewodów elektrycznych oraz innych kabli, które stają się tym samym niewidoczne dla oczu i nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i zwierząt.

listwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowe

Listy wykończeniowe – rodzaje

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów listew wykończeniowych. W zależności od tego, w jakich miejscach chcemy je wykorzystać, możemy zdecydować się na:

Listwy przypodłogowe – spotkamy je w większości domów, ale i wnętrzach użytkowych. Listwy wykończeniowe przypodłogowe służą do wykończenia przestrzeni znajdującej się w miejscu styku ścian i podłóg. Taka konieczność zachodzi zwłaszcza, w przypadku wymiany podłogi na nową. Listwy możemy dopasować kolorystycznie tak, by zlewały się w jedną całość ze ścianą, bądź z podłogą.

Listwy schodowe – określane również jako tzw. kątowniki schodowe. Umożliwiają estetyczne, ale również wytrzymałe wykończenie krawędzi stopni schodów. Tego typu listwy ochraniają schody oraz mają oczywiście znaczenie wizualne. We wnętrzach użytkowych, spotkamy się z listwami, które mają zadanie antypoślizgowe, zwiększając tym samym bezpieczeństwo osób korzystających z danej przestrzeni. 

Listwy łączeniowe – tego typu listwy umożliwiają płynne połączenie dwóch różnych powierzchni, np. podłóg wykonanych z odmiennych materiałów. Dzięki nim zakryjemy nieestetyczne szczeliny między takimi łączeniami i wprowadzimy  łagodne przejście między materiałami takimi jak:  panele podłogowe z płytkami czy panele z wykładziną.

Listwy przysufitowe/gzymsowe – wykorzystamy je do zatuszowania połączeń między ścianami a sufitem. Możemy wykorzystać tutaj listwy gładkie lub bogato zdobione różnego rodzaju ornamentami. Zwykle są one białe i gotowe do pomalowania na dowolny kolor.

Listwy przyblatowe – służą do zniwelowania przestrzeni pomiędzy blatami mebli kuchennych a ścianami. Dzięki ścisłemu przyleganiu do obu powierzchni, listwy przyblatowe stanowią estetyczne wykończenie kuchni, ale i zapobiegają gromadzeniu się brudu za meblami. Niektóre listwy tego typu stanowią alternatywę dla silikonowych fug, zwłaszcza wtedy, gdy zastosujemy je przy umywalkach, zlewach czy wannach.

Listwy ścienne – tego typu listwy mają niemal wyłącznie charakter dekoracyjny. Dzięki nim szybko zmienimy proporcje wnętrza i jego styl. Możemy wybierać spośród listew gładkich oraz zdobionych. Listwy wykończeniowe do paneli ściennych stanową z kolei niezbędny dodatek, ponieważ bez nich, panele ścienne będą wyglądały jak niewykończone. Dla ścian pomalowanych farbą lub pokrytych tapetą mogą stanowić ciekawie kontrastujący dodatek.

Listwy wykończeniowe do płytek – ten rodzaj listew używany jest do wykonywania połączenia pomiędzy podłogą a płytkami, co sprawia, że maskuje szczeliny dylatacyjne. Poza listwami pełniącymi tylko i wyłącznie funkcję praktyczną możemy do łazienki lub kuchni wybrać również listwy wykończeniowe do płytek narożne. Takie listwy mają rolę nie tylko uszczelniającą, ale również zabezpieczają narożne łączenia płytek przed niszczeniem się. Pełnią także funkcję dekoracyjną, gdy trzeba wykonać estetyczne przejście pomiędzy dwoma rodzajami płytek. Wśród listew narożnych do płytek, znajdziemy zarówno krawędziowe (złożone pod kątem 45 stopni), jak i półokrągłe. 

Przeczytaj także: Szczeliny dylatacyjne – jak je wykonać? 

listwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowelistwy-wykonczeniowe

Listy wykończeniowe – z czego są wykonane?

Listwy wykończeniowe wykonywane są w różnych rozmiarach oraz różnej stylistyce i kolorach. Istnieje także wiele materiałów, z których są one produkowane. Listwy wykończeniowe do paneli i schodów, najczęściej wykonane są z PCV lub MDF-u. Mają one podkreślić piękno podłogi, dlatego najczęściej ich kolor dobiera się do barwy paneli lub deski. 

Listwy przysufitowe przeważnie wykonane są ze styropianu lub poliuretanu, a przyblatowe z płyty laminowanej czy aluminium. Znajdziemy również listwy z mosiądzu (np. niektóre rodzaje listew schodowych). W łazience możesz zastosować również listwy wykończeniowe wykonane z plastiku. Są one tańsze niż stalowe czy aluminiowe, ale również odporne na działanie wilgoci, a do tego dostępne w wielu kolorach.

Listwy różnią się także sposobami montażu. Jedne mocuje się przy pomocy kleju, inne na taśmę klejącą, jeszcze inne za pomocą wkrętów.

Data publikacji: 29.07.2015