Sadzenie róż - o czym warto pamiętać?

Róże to kwiaty ozdobne, które goszczą w większości ogrodów. Swą popularność zawdzięczają szerokiej gamie odmian, kolorów i zapachów. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces w ich uprawie jest prawidłowe sadzenie (dzięki temu będą miały one większe szanse na zdrowy rozrost), a także wybranie odpowiedniego czasu sadzenia, który będzie sprzyjał przyjęciu się sadzonek.

sadzenie róż

Kiedy sadzić?

Najlepszą porą do sadzenia róż jest wiosna (kwiecień) i jesień (październik). Decydując się na sadzenie jesienią, będziemy mogli wybierać sadzonki z szerokiej gamy odmian dostępnych w tym sezonie, a także istnieje większe prawdopodobieństwo, że krzew zdąży się zakorzenić i będziemy mogli cieszyć się kwiatami już w nadchodzącym sezonie wiosennym. Sadząc róże wiosną, starajmy się wybierać odmiany pienne, ponieważ sadzone w sezonie jesiennym wymagają dość kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem przed mrozem. Róże hodowane w pojemnikach, które mają dobrze wykształconą bryłę korzeniową (róże balotowane), można sadzić przez cały rok – pomijając sezon zimowy, kiedy gleba jest zamarznięta.

Jakie krzewy kupić?

Przy wyborze krzewów należy zwrócić szczególną uwagę na wygląd gałęzi. Jeśli są grube, a kora ciemna oznacza to, że róże są kilkuletnie i z pewnością nie będą dobrze rosły. Wybierajmy te, które nie mają jeszcze liści i składają się z kilku zielonych pędów oraz wykształconych pąków, będziemy mieli wówczas pewność, że kupujemy zdrowy i silny krzew. Kiedy dokonamy odpowiedniego zakupu, należy niezwłocznie umieścić krzew w wodzie lub wsadzić do ziemi.

róża pnąca

Jak sadzić?

Dołek, w którym chcemy posadzić krzew, powinien znajdować się w nasłonecznionym, ale nie wietrznym miejscu. Pierwszym etapem pracy jest przekopanie rabaty na głębokość ok. 30 cm, a następnie jej nawiezienie specjalnym nawozem do róż (dostępnym w większości marketów budowlanych lub ogrodniczych) lub wykorzystanie naturalnego nawozu, jakim jest sfermentowany obornik. Decydując się na sadzenie róż w sezonie wiosennym, należy podciąć zdrowe korzenie oraz usunąć te, które są uszkodzone. Dołek przygotowany do wsadzenia krzewu powinien wynosić ok. 30 cm x 30 cm, na jego dnie należy umieścić niewielką ilość obornika lub nawozu i przysypać cienką warstwą ziemi ogrodowej. Korzenie krzewu powinny zwisać pionowo i nie podwijać się. Po zasypaniu dołka ziemią, należy delikatnie potrząsnąć krzewem, aby przestrzenie miedzy korzeniami wypełniły się glebą. Ziemię wokół krzewu delikatnie ugniatamy i niezwłocznie podlewamy obficie wodą, należy także pamiętać o usypaniu ok. 30 cm kopczyka, który będzie chronił pędy przed mrozem (jeśli sadzimy krzewy jesienią), kopczyk ten stopniowo usuwamy wraz z nadejściem wiosny.

Warunkiem osiągnięcia sukcesu w uprawie róż, jest zapoznanie się z zasadami pielęgnacji i wymaganiami danej odmiany. Należy zdawać sobie sprawę, że niekiedy rośliny pochodzące z tego samego gatunku, a o różnej odmianie, potrzebują zróżnicowanej pielęgnacji. Podstawą jest prawidłowe posadzenie krzewu i uprzednie zapoznanie się z jego wymaganiami, co daje nam gwarancję,  że wyhodujemy zdrowe i silne krzewy.

 

Data publikacji: 15.10.2014