Produkty

Jak pozbyć się ślimaków?

Jak pozbyć się ślimaków?

Na działkach i w ogrodach ślimaki nie są mile widzianymi gośćmi. W przyrodzie pełnią one ważną rolę, jednak poprzez objadanie młodych liści, korzeni, pędów i kwiatostanów mogą wyrządzić poważne szkody. Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie walczyć ze ślimakami w ogrodzie.

sałata, ślimaki, szkodniki, jak pozbyć się


Ślimaki możemy podzielić na dwa gatunki: oskorupione i tak zwane nagie, które są utrapieniem działkowiczów. Nie mają one muszli, co zdecydowanie ułatwia im poruszanie się w terenie. Kryjówek szukają w ziemi, darni czy pod deskami. Ślimaki są szkodnikami wszystkich gatunków warzyw, roślin ozdobnych oraz ziół. Najdotkliwiej odczuwamy to w okresie wiosny, w czasie kiełkowania nasion. Na liściach, łodygach i cebulach ślimaki wygryzają dziury oraz pozostawiają śluzowate ślady o nitkowatym kształcie.

Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

Najprostszym sposobem pożegnania się ze ślimakami jest ich wyłapanie i wywiezienie z działki. Jest to jednak rozwiązanie dla posiadaczy małych ogródków, w których pozbieranie ślimaków nie stanowi problemu. W przypadku większych powierzchni warto zastosować pułapki na ślimaki, które można samodzielnie przygotować. Pod deskę, czy inne wilgotne i zaciemnione miejsce, podkładamy liście sałaty, kapusty lub pokrojoną marchew, które będą naturalną przynętą. Takie pułapki zostawiamy na noc, a rano zbieramy zgromadzone w jednym miejscu ślimaki.

Rośliny odstraszające ślimaki

Walcząc ze ślimakami, możemy wykorzystać rośliny, które je odstraszają i są dla nich mało smaczne. Takie rośliny sposób na ślimaki, środek na ślimakinajlepiej posadzić wzdłuż grządek, dzięki czemu otrzymamy naturalną zaporę, której ślimaki nie będą chciały przekraczać. Wykorzystać możemy cebulę, czosnek, gorczycę, majeranek, tymianek czy cząber. W tej roli świetnie sprawdzają się również rośliny ozdobne i zielne, takie jak mydlnica lekarska, orlica pospolita, ciemiernik, nachyłek czy przywrotnik.

Sposoby chemiczne

Jeżeli naturalne sposoby zwalczania ślimaków zawodzą i nie przynoszą żadnych efektów, to możemy sięgnąć po środki chemiczne. Należy jednak pamiętać, że środki tego typu nie są obojętne dla środowiska, dlatego powinno się po nie sięgać dopiero w ostateczności. Do walki ze ślimakami możemy wykorzystać preparaty, w których substancją czynną jest metaldehyd. Aby działanie było skuteczne, środki chemiczne powinno się rozsypywać popołudniu lub wieczorem, zanim ślimaki wyruszą na żer. Jednorazowe użycie takich środków może być mało skuteczne, ponieważ duże szanse na przeżycie mają jaja oraz osobniki młodociane. Z tego właśnie względu zabiegi chemiczne powinno się powtarzać kilkukrotnie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox

Ochrona przeciw komarom i kleszczom z produktami Arox
Uciążliwe i niebezpieczne – takie są komary i kleszcze, które od wczesnej wiosny mogą nie dawać nam spokoju. Jednak obecnie możemy całkiem skutecz...
Czytaj więcej

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?

Co zrobić, kiedy ukąsi nas kleszcz?
Kleszcze mogą znajdować się wszędzie – złapać je można podczas spaceru w lesie, pikniku na łące, a nawet podczas wypoczynku we własnym ogrodzie....
Czytaj więcej

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami
Chociaż problem kleszczy kojarzony jest głównie ze spacerami po lesie i dzikich łąkach, coraz częściej można spotkać te stworzenia także w miej...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się ślimaków?