Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Podpowiadamy

W ogrodach ślimaki nie są mile widzianymi gośćmi. W przyrodzie pełnią one ważną funkcję, jednak przez zjadanie młodych liści, korzeni, pędów i kwiatostanów mogą wyrządzić poważne szkody. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na ich odstraszenie oraz zwalczenie, gdy już zadomowią się w ogrodzie. W poniższym tekście podpowiadamy, jak pozbyć się ślimaków bez skorupy.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy i dlaczego warto to zrobić?

Ślimaki możemy podzielić na dwa gatunki: oskorupione i tak zwane nagie, które są utrapieniem działkowiczów. Nie mają one muszli, co zdecydowanie ułatwia im poruszanie się w terenie. Kryjówek szukają w ziemi, darni i pod deskami. Ślimaki są szkodnikami wszystkich gatunków warzyw, roślin ozdobnych oraz ziół. Najdotkliwiej jest to odczuwalne w okresie wiosny, w czasie kiełkowania nasion. Właśnie wtedy najwięcej osób zastanawia się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu. Wyrządzają one poważne szkody – na liściach, łodygach i cebulach wygryzają dziury oraz pozostawiają śluzowate ślady o nitkowatym kształcie.

Jeśli zależy Ci na tym, by pozbyć się ich raz na zawsze, możesz wypróbować różnorodnych metod. Najczęściej stosowane są naturalne sposoby, niektórzy działkowcy decydują się jednak na zastosowanie specjalnych środków do zwalczania ślimaków. Warto także zapobiegać pojawianiu się kolejnych szkodników. Tutaj również masz do wyboru kilka rozwiązań, z których każda z metod ma swoje zalety. Warto dopasować je do wymagań swojego ogrodu.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Podpowiadamy

Najpopularniejsze metody na to, jak pozbyć się ślimaków bez skorupy

Jeżeli zastanawiasz się, jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie, warto poznać najpopularniejsze metody walki ze szkodnikami. Dzielą się one na kilka kategorii:

Przeczytaj także: Pierwsze wiosenne kwiaty – które warto hodować?
 

Naturalne sposoby zwalczania ślimaków

Najprostszym sposobem pożegnania się ze ślimakami jest ich wyłapanie i wywiezienie z działki. Jest to jednak rozwiązanie dla posiadaczy małych ogródków, w których pozbieranie ślimaków nie stanowi problemu. W przypadku większych powierzchni warto zastosować pułapki na ślimaki, które można samodzielnie przygotować lub kupić. Pod deskę lub inne wilgotne i zaciemnione miejsce podłóż liście sałaty, kapusty lub pokrojoną marchew, które będą naturalną przynętą. Takie pułapki zostaw na noc, a rano zbierz zgromadzone w jednym miejscu ślimaki.

Właściwe przygotowanie podłoża

Ekologiczną metodą zwalczanie ślimaków może być także wykorzystanie preparatów z nicieniami. Jeżeli nasączysz nimi podłoże, na którym rosną rośliny, organizmy te będą atakować ślimaki. Z ich pomocą skutecznie pozbędziesz się szkodników oraz odstraszysz kolejne.

Sposoby chemiczne

Jeżeli naturalne sposoby zwalczania ślimaków zawodzą i nie przynoszą żadnych efektów, a Ty nadal nie wiesz, jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie, możesz sięgnąć po środki chemiczne. Należy jednak pamiętać, że preparaty tego typu nie są obojętne dla środowiska, dlatego powinno się je wykorzystywać dopiero w ostateczności. 

Do walki ze ślimakami możesz zastosować środki, w których substancją czynną jest metaldehyd. Najwygodniejszą formą tego typu preparatów są granulaty. Aby działanie było skuteczne, środki chemiczne powinno się rozsypywać po południu lub wieczorem, zanim ślimaki wyruszą na żer. Jednorazowe użycie takich środków może być mało skuteczne, ponieważ duże szanse na przeżycie mają jaja oraz osobniki młodociane. Z tego właśnie względu zabiegi chemiczne powinno się powtarzać kilkukrotnie. 

Zobacz też: Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe?

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Podpowiadamy

Odstrasz szkodniki i nie martw się o to, jak pozbyć się ślimaków bez skorupy!

Aby już więcej nie zastanawiać się, jak odstraszyć ślimaki, zastosuj odpowiednią profilaktykę. W tym przypadku również masz do wyboru kilka metod, które skutecznie odstraszą ślimaki. Walcząc ze ślimakami, możesz wykorzystać rośliny, które je odstraszają i są dla nich mało smaczne. Takie rośliny najlepiej posadzić wzdłuż grządek, dzięki czemu otrzymasz naturalną zaporę, której ślimaki nie będą chciały przekraczać. 

Wykorzystać możesz cebulę, czosnek, gorczycę, majeranek, tymianek i cząber. W tej roli świetnie sprawdzają się również rośliny ozdobne i zielne, takie jak mydlnica lekarska, orlica pospolita, ciemiernik, nachyłek czy przywrot. W zwalczaniu ślimaków Twoim cennym sprzymierzeńcem będą także gatunki zwierząt, dla których te mięczaki są naturalnym pokarmem. Jeśli więc Twój ogród jest regularnie odwiedzany przez jeże, ptaki, ropuchy i padalce, łatwiej będzie Ci odstraszyć ślimaki. Zniechęcająco na te organizmy działa także miedź. Możesz więc wykorzystać wykonane z tego materiału specjalne obręcze, które odstraszą ślimaki od wizyty w Twoim ogrodzie,

Metod na walkę ze szkodnikami, jakimi są ślimaki bez skorupy, jest kilka. Każda z nich może okazać się skuteczna w innych okolicznościach, dlatego warto je przetestować. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Ci pozbyć się ślimaków z ogrodu, a dzięki nim będziesz cieszyć się pięknymi roślinami.