Salon z aneksem kuchennym - inspiracja, projekt i aranżacja

Na połączenie salonu z kuchnią decyduje się coraz więcej osób, nie tylko mieszkających w domu. Coraz częściej możemy zaobserwować takie budownictwo również w większych blokach mieszkalnych. Aneks kuchenny to standard w nowoczesnym budownictwie, który gwarantuje mieszkańcom otwartą przestrzeń i dużą kontrolę nad projektowaną przestrzenią. Sprawdź nasze propozycje na wygląd takiego wnętrza. 

salon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchnia

Aranżacja salonu z aneksem kuchennym – zobacz, jak urządzić swoją przestrzeń

Urządzenie salonu z aneksem kuchennym wcale nie musi być trudne. Pomysłów na aranżację jest wiele. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz metrażu, jakim dysponuje wybrana przestrzeń. 

Możesz zdecydować się na przykład na jasny salon z aneksem kuchennym w stylu loftowym. Wtedy warto postawić na duże białe albo szare kafelki, które ładnie pokryją podłogę i przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Żeby dodać trochę ekstrawagancji, zdecyduj się na marmurowy blat. To jeden z bardziej kosztownych wydatków wykończeniowych, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służył Ci przez lata. Marmur jest naturalnym, niesamowicie trwałym materiałem. Każdy blok różni się od siebie wzorami i żyłkami, gwarantując unikatowość. 

Przytulny salon z aneksem kuchennym będzie pełen neutralnych kolorów i bibelotów. W stylu rustykalnym postaw na drewniane, ciepłe fronty i ciekawe płytki ceramiczne. Takie małe kafelki w wyrazistych odcieniach ożywią przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a szafkami. Swoimi wzorami często nawiązują do stylu retro i dodając zwykłej kuchni jeszcze więcej charakteru. 

Dlaczego warto postawić na specjalne płytki w takich wnętrzach? Kuchnia, to miejsce szczególnie narażone na wilgoć i większe zniszczenia. Kafelki stworzone są ze specjalnych materiałów odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia. Coraz częściej projektowane są również z myślą o różnych stylach. Łatwo je spersonalizować i łączyć za pomocą kolorowych fug, które również dodają charakteru do wnętrza. Są uniwersalne i potrafią wytrzymać naprawdę długo, niezależnie od warunków. Zazwyczaj są również łatwe w utrzymaniu. Najlepiej czyści się je zwykłą szmatką z dodatkiem wody, raz na jakiś czas specjalnego płynu, który uwydatnia połysk. 

salon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchnia

Duży, nowoczesny salon z aneksem kuchennym – jak wydzielić, jak zaprojektować

W przypadku większych powierzchni niezwykle istotne jest wydzielenie konkretnych stref. Można to zrobić na początku projektu, oddzielając wybraną przestrzeń kuchenną odpowiednimi kafelkami podłogowymi. W zależności od gustu bardziej kontrastującymi albo stonowanymi płytkami, które wprowadzą ciekawy element estetyczny do przestrzeni i ochronią ją przed wodą i mechanicznymi uszkodzeniami. 

Do minimalistycznego i nowoczesnego stylu można podejść na dwa sposoby. Wyraźnie optycznie oddzielić jasny salon i ciemną kuchnię, albo połączyć wspólną przestrzeń wybraną kolorystyką. Ciemne fronty w dużej kuchni to synonim stylu glamour. Prezentują się bardzo elegancko i wyróżniają na tle klasycznych, małych kuchni. Wielkowymiarowe panele i czarne kafelki na połysk z pewnością zrobią wrażenie na gościach, chociaż ich pielęgnowanie może być nie lada wyzwaniem. Na ciemnej zabudowie częściej widać odciski dłoni i tłuste ślady. Postaw raczej na czarne matowe kafelki, albo wzorzyste płytki z gresu w różnych odcieniach szarości, które będą pasowały do srebrnego okapu. 

Preferujesz styl nowoczesny, ale w bardziej jasnych kolorach? Połącz swój pokój dzienny z aneksem kuchennym, żeby zapewnić sobie więcej przestrzeni. Minimalizm sprawdza się również w neutralnych odcieniach. Co jednak zrobić z zasadą oddzielenia, kiedy oba pomieszczenia łączy jedna paleta barw? Wystarczy pobawić się wtedy ułożeniem mebli kuchennych. Za ich pomocą będziesz w stanie stworzyć dwie oddzielne części. Strefę kuchenną z zabudową jednorzędową i strefę wypoczynkową ze stolikiem do kawy.

Warto również wspomnieć o wolnostojących wyspach kuchennych. W przestrzeniach użytkowych domu niezwykle istotna jest funkcjonalność. Postawione na środku holu w dużych domach nie zajmują wyjątkowo dużo miejsca, a gwarantują domownikom dodatkowy blat roboczy, na którym mogą przygotowywać posiłki. Poza tym ładnie gospodarują przestrzeń, która normalnie pozostawałaby pusta, wiążąc ze sobą dwa pomieszczenia. Wyspy mogą zadziałać również jako świetny element dekoracyjny. Wyłożone kolorowymi płytkami ceramicznymi będą wybijały się na tle jasnego salonu i loftowej kuchni. 

Inspiracja na mały salon z aneksem kuchennym – optycznie powiększający projekt wnętrza

Mniejsze mieszkania rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na wyspy, duży zlewozmywak czy specjalne sprzęty AGD. Zwłaszcza jeśli wnętrza pozostają od siebie oddzielone. Projektując mieszkanie, zdecyduj się na połączenie kuchni z salonem. Aranżacja aneksu kuchennego to świetne rozwiązanie na powiększenie ograniczonej przestrzeni w bloku czy kamienicy. 

Jak jednak urządzić funkcjonalny, mały aneks kuchenny? Ponownie należy oddzielić od siebie część użytkową od części dziennej. Można to zrobić za pomocą szafek. Dobrym wyborem będzie zainstalowanie specjalnej ścianki działowej z blatem, która ze strony kuchennej posłuży jako dodatkowe miejsce do pracy. W małych mieszkaniach wyższy aneks kuchenny może stanowić alternatywę dla barku albo nawet jadalni. Wystarczy dostawić do blatu specjalne krzesła. Wtedy wystrój salonu nie zależy od dużego stołu rodzinnego, który często zajmuje dużo miejsca. Będziecie mogli postawić na sofę i mniejszy stolik kawowy, który może służyć również jako podpórka pod telewizor. 

Zaprojektowanie aneksu kuchennego w salonie może fizycznie sprawić, że Twoja przestrzeń się powiększy. Dlatego warto przemyśleć taką opcję już na samym początku renowacji. Rozważ możliwości ustawienia mebli kuchennych i blatów. Możesz zastosować się do klasycznej opcji w kształcie litery l, albo bardziej ekstrawaganckiej przypominającej U. Wybierz jasne, duże płytki, które odbiją światło wpadające do pomieszczenia, czyniąc je optycznie większym i milszym. Na początku zabierz się za obmyślanie przestrzeni kuchennej, projektowanie salonu zostaw na potem, z pewnością będzie to łatwiejszy proces. 

salon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchniasalon-z-kuchnia

Jak dobrze zaprojektować przytulny, jasny i spójny salon z otwartą kuchnią?

Salon z aneksem kuchennym sprawdzi się zarówno w dużych, jak i małych przestrzeniach. Żeby jednak odpowiednio urządzić mały wnętrze, warto pomyśleć o odpowiednim oddzieleniu od siebie tych pomieszczeń. 

Pomimo zastosowania stref, warto urządzić mały salon z aneksem w podobnych do siebie odcieniach. W ten sposób tworzysz w swoim domu miłą i harmonijną przestrzeń. Barwy aneksu powinny oddawać i komplementować naturalne kolory w salonie. W małych wnętrzach szczególnie ważne jest zachowanie spójności pomiędzy pokojami. Powieś w kuchni obrazki, które przypominają te na ścianie w salonie. Spróbuj połączyć ze sobą pomieszczenia nie tylko za pomocą mebli, ale również przy użyciu dodatków. Inaczej dom może wydawać się przepełniony i zwyczajnie zabałaganiony. Jeśli nie chcesz, żeby kuchenny chaos przeszedł do salonu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu porządku.

Aneks kuchenny to innowacyjny sposób na powiększenie przestrzeni. Nic dziwnego, że stał się niezwykle powszechny w nowym budownictwie. Do jego projektowania można podejść na różne sposoby. Pamiętaj o złotej zasadzie oddzielenia kuchni od przestrzeni wypoczynkowej. Korzystaj z najlepszej jakości płytek podłogowych i naściennych, żeby zagwarantować sobie trwałość. Przede wszystkim jednak zbuduj przytulną przestrzeń dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół, która będzie odpowiadała waszym potrzebom i preferencjom.