Krzesła w służbie aranżacji

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego wnętrza są meble, a wśród nich te, na których można usiąść. Zapewniają one wygodę i komfort, pozwalają odpocząć, ułatwiają wiele codziennych czynności. Krzesła, bo o nich mowa, znajdują się w każdym domu. Jak wykorzystać je w aranżacji wnętrz?

Na czym usiąść

Jak wiadomo, spocząć możemy nie tylko na krzesłach. Mamy kanapy, sofy, fotele, pufy, a nawet poduchy. W kilku sytuacjach nic jednak nie zastąpi tradycyjnych krzeseł. Zapewniają one największy komfort podczas spożywania posiłków, pracy na komputerze czy odrabiania lekcji. Są też niezbędnym elementem tworzącym jedną całość w połączeniu ze stołami i biurkami, które bez odpowiednich krzeseł straciłyby wiele ze swojej funkcjonalności. Pamiętajmy także, że odpowiednio dobrane krzesła pozwalają utrzymać naturalną, prawidłową postawę ciała.

Krzesła w służbie aranżacji

Zalety krzeseł

Nie tylko ze względu na zdrowie układu ruchu warto zainwestować w odpowiednie krzesła. Dzięki temu, że są one niewielkie i względnie lekkie, łatwo wykorzystamy je w różnych miejscach. Te z modeli, które nie są uzupełnione o kółka, wykorzystamy np. do zawieszenia firanek czy podczas wymiany żarówki. Z łatwością przeniesiemy je z pokoju do pokoju bądź w inne miejsca, w których akurat są potrzebne. Ta mobilność krzeseł sprawia, że można wykorzystać je podczas wielu codziennych czynności.

Sprawdź również: Jak wykonać przytulne siedzisko pod oknem

Krzesła w aranżacji

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, krzesła często sprzedawane są w kompletach ze stołami. Dzięki temu inwestujemy w gotową stylistycznie całość, która będzie tworzyła ładną kompozycję w naszej jadalni, kuchni bądź salonie. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Decydując się na zakup stołu i krzeseł osobno, ryzykujemy aranżacyjnym niepowodzeniem.

Chociaż krzesła najczęściej kojarzą nam się właśnie ze stołami, to nie tylko w takich zestawach możemy je spotkać. Pamiętajmy także o innych pomieszczeniach, jak gabinet czy sypialnia, gdzie odpowiednio dobrane krzesła są równie ważne.

- W gabinecie, najwygodniejsze okaże się obrotowe krzesło biurowe na kółkach, z regulowanym oparciem i wysokością siedzenia. Zapewni ono nie tylko komfort przebywania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas, ale także dobrze wpisze się w stylistykę pomieszczenia przeznaczonego na miejsce pracy.

- W sypialni, w zależności od naszych potrzeb, sprawdzi się jedno, stylowe krzesło, które możemy wykorzystać do odkładania na nim ubrań bądź poduszek. Jeżeli posiadamy toaletkę, możemy tak dobrać krzesło, by pasowało do niej wizualnie i umożliwiało dogodne korzystanie z niej.

- Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się blat barowy zastępujący tradycyjny stół, możemy pokusić się o zakup tzw. hokerów, które sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

- Również w łazience może znaleźć się miejsce dla krzesła. Sprawdzi się tu dopasowane do stylu łazienki plastikowe krzesło o niebanalnym kształcie.

Zobacz też: Zegar jako element dekoracyjny

Krzesła w służbie aranżacji

Na co zwrócić uwagę, wybierając krzesła

- Funkcjonalność – dobierzemy krzesła odpowiednio do ich przeznaczenia i charakteru wnętrza, w którym chcemy z nich korzystać. Inne modele sprawdzą się przy stole, inne w łazience czy salonie. Ważne też, by możliwe było ich czyszczenie.

- Wygoda – to jedna z najważniejszych kwestii. Na niewygodnych krzesłach nie będziemy mieli ochoty siadać, dlatego przed zakupem powinniśmy osobiście je wypróbować. Powinny one mieć wygodne siedziska (odpowiednio szerokie, wysokie i głębokie) i dobrze wyprofilowane oparcia. Możemy tu wybierać między oparciami o różnej wysokości: niskich, standardowych i wysokich.

Stylistyka – krzesła należy dobrać w taki sposób, by stylem nawiązywały do wystroju danego wnętrza. Do wyboru mamy krzesła drewniane, stalowe, metalowe czy z tworzyw sztucznych. Znajdziemy modele w stylu klasycznym – ręcznie zdobione oraz nowoczesne krzesła o oryginalnych kształtach i prostych formach. Nasze siedziska mogą być także tapicerowane różnymi materiałami (skórą, skórą ekologiczną, tkaninami) oraz dodatkowo wybarwiane w wielu odmiennych kolorach.

Z pewnością warto zainwestować w krzesła dobrej jakości. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort podczas korzystania z nich, a także uzupełnimy nasze wnętrza o stylowe, dekoracyjne i praktyczne jednocześnie elementy.