Sansevieria - odmiany i pielgnacja

Sansevieria należy do sukulentów, stąd przelewanie rośliny wodą może stać się dla niej zabójcze. Wśród wszystkich amatorów hodowli kwiatów i osób, które często wyjeżdżają króluje w mieszkaniach właśnie Sansevieria. Odmiany tej rośliny przybierają nierzadko fantazyjne kształty i ciekawe wybarwienie. Bardzo popularne są jako kwiat doniczkowy. Stały się wręcz jednym z częstszych elementów aranżacyjnych nowoczesnych mieszkań. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o gatunku Sansevieria. Pielęgnacja i podlewanie tej rośliny nie jest wymagające, więc poradzi sobie z jej hodowlą każdy amator roślin doniczkowych.

Kwiat Sansewieria – pielęgnacja tej rośliny jest banalnie prosta!

Sansevieria jest sukulentem. Często nazywana jest wężownicą. W jej długich pionowych liściach magazynuje sporą ilość wody, która pozwala jej przetrwać nawet dwa tygodnie bez wody. Naturalnie rośnie w Afryce, południowej Azji i Madagaskarze. Należy do rodziny agawowatych. Można rozróżnić wiele odmian tej rośliny, które różnią się od siebie wysokością, kształtem liści i wybarwieniem. Wszystkie jednak cechują niewielkie wymagania pielęgnacyjne, co tworzy z niej kwiat wymarzony dla amatorów hodowli roślin doniczkowych w domach.

Warto również wspomnieć, że Sansevieria oczyszcza powietrze, co wpływa na jej dużą popularność w domowej hodowli. Neutralizuje liczne toksyny i produkuje dużą ilość tlenu.

Sansevieria – odmiany

Najczęstszą odmianą rośliny hodowaną w domu jest Sansevieria trifasciata – gwinejska. Osiąga ona wysokość ok. 70 cm. Charakteryzuje się długimi wąskimi liśćmi o poprzecznym jasnozielonym lub szarym ubarwieniu. Często występuje także z żółtą obwódką, która dodaje jej atrakcyjnego wyglądu.

Nieco inaczej prezentuje się snasevieria cylindrica. Uprawa tej odmiany nie różni się od pozostałych. Roślina osiąga wysokość ok. 80 cm. Ma długie, pionowe i cylindryczne liście o ciemnozielonym zabarwieniu. W sklepach często możesz zobaczyć tę roślinę z zaplecionymi w warkocz liśćmi, dzięki czemu stanowi oryginalny dodatek do wnętrza. Co warto jeszcze wiedzieć o sanseviera cylindrica. Uprawa tego gatunku będzie wymagała od Ciebie dość częstego przesadzania w porównaniu do innych odmian. Ma ciężkie liście, które mogą powodować przechylanie się doniczki.

Hahnii to sansewieria niska. Uprawa tej odmiany doskonale uzupełnia wyższe gatunki, które razem tworzą efektowne kompozycje w nowoczesnych wnętrzach. Wyglądem przypomina odmianę gwinejską, jednak nie osiąga wysokości wyższej niż 30 góra 40 cm. Gdzie najlepiej sprawdzi się sansewieria niska? Uprawa tej rośliny może odbywać się np. w pokojach dziecięcych, gdzie będzie doskonale pasowała do aranżacji.

Sansevieria – pielęgnacja

Często w mieszkaniach i miejscach publicznych parapety zdobi sansewieria cylindryczna. Uprawa rośliny przede wszystkim polega na oszczędnym podlewaniu i znalezieniu dla niej odpowiedniego stanowiska. O czym warto wiedzieć przed jej kupnem i jak hodować roślinę, aby cieszyć się jej widokiem przez długie lata?

Sansevieria jest sukulentem i jak każda roślina z tej rodziny lubi dużo słońca. Jeśli masz mieszkanie o ekspozycji południowej, doskonale sprawdzi się w nim sansewieria cylindryczna. Uprawa tej rośliny wymaga dostępu do dużej ilości słońca, najlepiej rozproszonego, ponieważ bezpośrednie może parzyć liście, pozostawiając na nich brązowe plamy. Znajdź dla niej stanowisko słoneczne, choć wiele gatunków jest na tyle elastycznych, że poradzi sobie także na stanowisku półcienistym.

Następną ważną kwestią jest gleba, w której powinna być uprawiana Sansevieria niska. Uprawa tej odmiany, podobnie jak innych wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża. Możesz samodzielnie zmieszać ziemię uniwersalną z piaskiem i perlitem lub wybrać gotowe podłoże do kaktusów i sukulentów. Oprócz tego w doniczce zapewnij roślinie warstwę drenażu, ponieważ jej korzenie nie powinny stać w wodzie. Odczyn gleby najlepiej, aby był obojętny i mieścił się w przedziale 7–7,5 pH.

Ile wody potrzebuje Sansevieria? Podlewanie tej rośliny jest ważnym elementem jej pielęgnacji, ponieważ łatwo można ją zniszczyć nie z powodu braku wody, a jej nadmiaru. Należy pamiętać, że roślina ta magazynuje w liściach wodę, dlatego jej nadmiar może doprowadzić do brązowienia liści i gnicia korzeni. Ile wody potrzebuje sansewieria cylindryczna? Podlewanie jej latem powinno odbywać się co dwa tygodnie. Zimą nawet rzadziej co 3–4 tygodnie. Nie należy spryskiwać liści rośliny ani ich woskować. Można jedynie co jakiś czas zetrzeć nadmiar kurzu wilgotną szmatką.

Jaką wodę preferuje sansewieria cylindryczna? Podlewanie tej rośliny jest łatwe ze względu na jej preferencje co do ilości i jakości wody. Możesz spokojnie podlewać ją wodą z kranu, ponieważ roślina ta lubi wapień.

Ze względu na to, że tropikalny klimat jest naturalnym dla gatunku Sansevieria, pielęgnacja tej rośliny powinna polegać także na utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Zimą nie powinna ona spadać poniżej 10–15°C. Roślina ta lubi suche powietrze, dlatego można ja stawiać obok kaloryferów. Z kolei latem najlepiej utrzymywać temperaturę we wnętrzu do 25°C.

Gdzie najlepiej sprawdzi się Sansevieria?

Parapety mieszkań i miejsc publicznych często zdobi sansewieria niska. Uprawa tej rośliny jak innych odmian podnoś jakość powietrza w jej otoczeniu. Dobrze wpływa to również na samopoczucie i zdrowie osób w nich przebywających. Z tego względu roślina ta jest szczególnie polecana do sypialni, w których przebywamy dużą część doby.

Warto wykorzystać ją także do ozdoby miejsc publicznych takich jak urzędy czy przedszkola, w których przebywa duża liczba osób dorosłych i dzieci. Niskie wymagania z pewnością wpłyną także korzystnie na uprawę w tych miejscach. W przedszkolach jednak warto ją umieścić poza zasięgiem dzieci.

Kwiat sansewieria – pielęgnacja i nawożenie

Sansevieria nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jej przesadzanie również należy ograniczyć do minimum. Młodsze rośliny przeważnie przesadza się co 2 lata, a starsze co 3 dopiero wtedy, gdy liście przerosną doniczkę i może to spowodować jej wywrócenie. Przykładowo odmiana gwinejska lubi ciasne i płytkie donice.

Nawożenie również należy ograniczyć. Dokonuje się tego jedynie w okresie wegetacyjnym od czerwca do sierpnia co 3 tygodnie. Najlepiej użyć do tego nawozu do kaktusów lub sukulentów.

Jak rozmnażać Sansewierię?

Wszystkie odmiany Sansevierii można łatwo rozmnożyć. Najlepiej zabrać się do tego wiosną. Należy wówczas odciąć przynajmniej dwuletni liść i pociąć go w poprzek na 5–6 centymetrowe paski. Można zanurzyć go w ukorzeniaczu i włożyć do ziemi lub pozostawić dobę do przyschnięcia i dopiero wówczas włożyć go do ziemi przygotowanej z torfu i piasku. Po 4–5 tygodniach można przesadzić sadzonki do stałych doniczek.

Rozmnażanie rośliny można przeprowadzić także latem przez podział. Kępkę rośliny podziel na 2–3 części, pozostaw do zabliźnienia się rany i wsadź do ziemi.

Rośliną łatwą w uprawie i niezwykle efektowną jest Sansevieria. Podlewanie i pielęgnacja tego gatunku są proste i mało czasochłonne. Stąd często wybierana jest przez amatorów i osoby podróżujące. Dzięki hodowli tej rośliny zyskasz ciekawą ozdobę wnętrza, która jednocześnie poprawi jakość powietrza w Twoim domu. W asortymencie Castoramy znajdziesz zarówno jej sadzonki, jak i wszystkie niezbędne do jej hodowli akcesoria.