Śmietnik – ciekawe pomysły na jego zabudowę

Śmietnik, czyli miejsce do segregowania odpadów, utożsamiamy z tym, które szpeci naszą działkę. Taka opinia jest krzywdząca dla śmietnikowych rozwiązań. Wiele z nich pozwala bowiem na taką aranżację tego miejsca, aby otoczenie charakteryzowało się naprawdę ładnym wykończeniem.

śmietnik

Śmietniki są niezbędnymi elementami zagospodarowania każdej działki. Niekiedy umieszczamy je w podwórzu, w innych przypadkach w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia. Jednak to nie miejsce jest najważniejsze, ale przede wszystkim sposób zagospodarowania przestrzeni dookoła śmietnika. Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów, nierzadko także dekoracyjnych, możemy odwrócić uwagę od mało estetycznych odpadów.

Zacznijmy od wyboru miejsca

Lokalizacja śmietnika to jeden z głównych aspektów wpływających na zadowolenie z jego użytkowania. Dlaczego? Śmietnik nie powinien być oddalony zbyt daleko od domu. Pamiętajmy, że drogę do kubła na śmieci będziemy pokonywać prawdopodobnie codziennie. Lokalizacja tego miejsca powinna także umożliwiać wygodny i szybki wywóz śmieci przez pracowników firm świadczących taką usługę.

Śmietnik możemy umieścić w okolicy furtki prowadzącej na działkę. W przypadku wąskich działek należy jednak zawsze wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca, aby przy otwieraniu śmietnika nie utrudniać sobie swobodnego wyjścia z działki.

Kiedy już wybierzemy miejsce odpowiednie na śmietnik, a także określimy jego wymiary i rodzaj zastosowanego materiału, pamiętajmy, aby jego budowę zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem zaplanowanych prac. Budowa śmietnika nie wymaga otrzymania zgody, samo zgłoszenie wystarczy.

Czy nasz śmietnik powinien być duży?

Wielkość miejsca przeznaczonego do segregacji śmieci w dużej mierze zależeć będzie od zapotrzebowania wszystkich członków rodziny. Średnio przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina może zapełnić śmieciami około 120 litrowy pojemnik. Takie jest przeciętne tygodniowe zapotrzebowanie, jednakże w niektórych przypadkach może ono się znacznie zwiększyć, w zależności od tego, jakiego rodzaju odpady tworzymy.

blachodachówka Castorama

Kilka ciekawych informacji o wyglądzie śmietnika

Niektóre z form zabudowy śmietnika mogą mieć dwie furtki. Jedną od strony ulicy, drugą od strony podwórza. Wówczas możemy otwierać jedną z nich w dniu wywozu śmieci, a drugą pozostawić cały czas zamkniętą, uniemożliwiając dostęp do działki. Takie rozwiązanie pozwala także korzystać z kubła bez konieczności jego wystawiania na chodnik, w dniach wywozu nieczystości.

Niektóre osoby decydują się na tworzenie zatoczek śmietnikowych, otwartych od strony ulicy. Trzeba przyznać, że jest to dość ryzykowane rozwiązanie. Przy takich zatoczkach ryzykujemy bowiem, że przechodnie będą wrzucali śmieci do naszego kosza.

Wygodne rozwiązania, czyli śmietnik z zadaszeniem

To pomysł, który z pewnością przypadnie nam do gustu. Zadaszenie umożliwia szybkie i wygodne skorzystanie ze śmietnika. Taka konstrukcja może być wsparta na czterech słupach, a zadaszenie może być np. przykryte gontem.

Przy takim śmietniku przyda się wykonać fundament na głębokość około 50 cm. Jako podłoże wystarczy wylać posadzkę cementową, na której będziemy formować słupki oraz murki.

Słupki można wyłożyć cegłą klinkierową, obłożyć naturalnym kamieniem, gresem lub płytkami. Ważne, aby można je było łatwo utrzymać w czystości.

Niektóre ze śmietników planujemy otynkować. W tym celu dobrze jest wykorzystać do ich budowy tradycyjną cegłę lub pustaki ceramiczne. Przy wykończeniu śmietnika tynkiem konieczne będzie wykonanie prawidłowej hydroizolacji, aby wilgoć nie przedostawała się z gruntu do muru konstrukcyjnego.

 

Data publikacji: 15.09.2016