Starce — żywa ozdoba Twojego domu

Miłośnicy i posiadacze roślin doniczkowych wiedzą, że gatunków przystosowanych do uprawy domowej jest bardzo wiele. Wśród roślin popularnych, które powszechnie znajdziemy w sklepach ogrodniczych i w wielu mieszkaniach, dużą część stanowią te nietypowe i mniej znane. Do tej grupy należą starce. Dowiedzmy się o nich więcej.

Starce — żywa ozdoba Twojego domu

Starce należą do rodziny astrowatych, która liczy sobie około 1000 gatunków roślin. Wśród nich znajdują się byliny, pnącza, a także rośliny jednoroczne, które z powodzeniem możemy uprawiać w naszych ogrodach oraz szklarniach. Zalicza się tutaj także przystosowana do hodowli w domu grupa roślin doniczkowych. Wśród nich na szczególna uwagę zasługują: starzec Rowleya i starzec citriformis.

Starzec Rowleya i starzec citriformis

To oczywiście nie jedyne rośliny doniczkowe zaliczane do starców, jednak to właśnie one przyciągają wzrok swoim nietypowym wyglądem. Obie rośliny to sukulenty, które wywodzą się z Afryki Południowej. Tym, co wyróżnia je na tle innych roślin ozdobnych, są wyjątkowe liście. W przypadku starca Rowleya przybrały one formę małych kuleczek, które można porównać do niedojrzałych jagód. U drugiej z wymienionych odmian przybrały one kulisty, wydłużony kształt, który przypomina maleńkie cytrynki. W oby przypadkach te wyjątkowe liście magazynujące wodę pokrywają licznie wiotkie, zwisające pędy. W naturalny sposób przypominają sznur korali czy pereł, który może osiągnąć długość nawet 1 m. Wyrastają one jednak w sprzyjających warunkach po kilku latach. Ze względu na taki pokrój roślin, prezentują się one najlepiej na wysokich kwietnikach lub umieszczone pod sufitem w wiszących doniczkach. Zwisające pędy możemy podziwiać wtedy w całej ich okazałości.

Przeczytaj także: Choroby roślin cebulowych i bulwiastych – jak je rozpoznawać i zwalczać?

Starce — żywa ozdoba Twojego domu

Pielęgnacja

Starce nie wymagają szczególnych warunków, by zdrowo rosnąć. Jednym z najważniejszych wymagań, jakim powinniśmy sprostać, jest znalezienie dla nich odpowiedniego stanowiska. Starce lubią miejsca jasne, jednak niewystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – te mogłyby je poparzyć. Jeżeli zauważymy, że liście naszych okazów marnieją, przyczyną może być właśnie źle dobrane, zbyt ciemne stanowisko.

Kolejną sprawą jest umiejętne podlewanie. Oba gatunki nie tolerują nadmiaru wody – należy dostarczać jej w niewielkich ilościach i tylko wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. W zimie ograniczamy podlewanie do minimum. Nie musimy obawiać się więc o ich zdrowie, gdy planujemy dłuższą nieobecność w domu. Starce dobrze znoszą bowiem okresy przesuszenia – zarówno gleby, jak i powietrza. Nie mają szczególnych preferencji co do podłoża – powinno ono być jedynie przepuszczalne.