Szukasz solidnego ogrodzenia? Poznaj zalety ogrodzeń kompozytowych

Ogrodzenie jest wizytówką domu. Musi być dekoracyjne i praktyczne. W ofercie producentów, oprócz ogrodzeń metalowych i drewnianych, dostępne są również kompozytowe panele ogrodzeniowe. Jakie mają zalety? Czy nadają się na każdą działkę? Poznajmy bliżej ogrodzenia kompozytowe i wybierzmy te, które idealnie sprawdzą się na naszej posesji.

Co to są ogrodzenie kompozytowe?

Ogrodzenia z kompozytu składają się z gotowych elementów:

desek ogrodzeniowych stanowiących podstawowy budulec przęseł;
słupków z podstawami, na których deski się opierają. Słupki ogrodzeń kompozytowych mogą mieć różną wysokość. Zwracajmy uwagę na to, czy są zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych. Taką ochronę daje np. ocynk;
bram i furtek najczęściej wykonanych ze stali nierdzewnej,
profili końcowych i elementów dystansowych, które pełnią rolę estetycznego i praktycznego zwieńczenia ogrodzenia;
elementów złącznych i akcesoriów do montażu, m.in. zestawów łączników i kotew do słupków. Produkty te są zazwyczaj wykonane z odpornej na korozję stali lub aluminium;
paneli dekoracyjnych – możemy się na nie zdecydować, jeśli chcemy wyróżnić naszą działkę z sąsiedztwa,
dodatków, np. w postaci świetlnych listew LED.

brama w ogrodzeniu

Czy wiesz, że?

Kompozytowe deski na ogrodzenie mogą przypominać wyglądem drewniane deski. Są jednak prostsze w pielęgnacji od naturalnego surowca. Kompozyt to tworzywo nowej generacji. Składa się z dwóch lub więcej materiałów. Warto wiedzieć, że wytrzymałość kompozytu nie jest sumą właściwości jego składników, ale synergicznym efektem ich współdziałania, który znacznie przewyższa tę sumę. Dlatego charakteryzuje się wysoką odpornością na działania mechaniczne i czynniki pogodowe – idealnie nadaje się na taras i do ogrodu. 

ogrodzenie szkic

Zalety i wady ogrodzeń kompozytowych

Kompozytowe ogrodzenia są zarówno trwałe, jak i estetyczne. Możemy je łatwo zbudować samodzielnie, wykorzystując gotowe systemy ogrodzeniowe z kompozytu. Pozwalają na sporą dowolność w dopasowaniu ich do działki – płot może mieć dowolną wysokość. Panele można łączyć ze słupkami z serii, a także wzmocnić dodatkowo kamiennymi murkami.

brama kompozytowa

Bramy, furtki i ogrodzenia z kompozytu idealnie wpisują się w nowoczesną architekturę krajobrazu i pasują do współczesnych projektów domów. Ich stonowane kolory stanowią neutralne tło dla zieleni ogrodu. Szarości i brązy łatwo dopasujemy do innych elementów architektury ogrodu, mebli oraz fragmentów dachu czy elewacji. Dodatkowo możemy dobrać ażurowe lub akrylowe panele dekoracyjne. Dzięki temu sprawimy, że ogród będzie wydawał się przestronniejszy, bardziej „otwarty”. W ten sposób wpuścimy też więcej światła potrzebnego roślinom do wzrostu i urozmaicimy aranżację naszej posesji.

Czy ogrodzenia kompozytowe mają jakieś wady? Koszt inwestycji nie należy do najniższych, ale jeśli chcemy wznieść ogrodzenie domu, które zachowa estetyczny wygląd i zapewni wytrzymałość przez wiele lat, wydatek z pewnością się opłaca.

Data publikacji: 22.03.2018