Produkty

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

By mieć pewność, że nikt niepowołany nie wedrze się na teren prywatny, należy wyznaczyć jego granice ogrodzeniem. W niektórych przypadkach, np. gdy ogrodzić trzeba przedszkole, warto zdecydować się na rozwiązania nietypowe: płoty kolorowe i o niecodziennych kształtach.

Granie kolorem – ogrodzenia nowoczesne w wielu barwach

ogrodzenie z nartNic tak nie przykuwa uwagi na ulicy, gdzie wszystko utrzymane jest w barwach szarości, jak ogrodzenie pełne kolorów. Może to być zarówno ogrodzenie drewniane, jak i metalowe – do obu z łatwością dobierzemy odpowiednią farbę.

Tradycyjne ogrodzenia są srebrzyste (w oryginalnym kolorze metalu), czarne, brązowe, rzadziej zielone lub niebieskie. Idealne ogrodzenie do domku pod miastem, przedszkola, świetlicy lub placu zabaw będzie wielokolorowe. Najodważniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do kolorów tęczy. Możemy również dać się ponieść fantazji lub poprosić o pomoc podopiecznych – własne dzieci, wychowanków przedszkola, młodzież uczęszczającą do świetlicy.

Nic tak nie ozdobi placówki edukacyjnej lub centrum rekreacji dla najmłodszych, jak płot z deskami przypominającymi postacie z bajek lub... kredki. Zaostrzone na górze deski płotu z drewna budzą skojarzenie z kredkami i aż się prosi, by na górze namalować im rysiki, niżej zaś kolorową obwolutę.

Porada eksperta

Planując uczestnictwo dzieci w procesie malowania, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Grupa małych malarzy nie może być liczna, a na kilka dzieci musi przypadać jedna osoba dorosła. Farbę powinniśmy wybrać hipoalergiczną i pozbawioną szkodliwych dla zdrowia substancji. Ważne jest również przygotowanie strojów i przyrządów do malowania, które wyeliminują bezpośredni kontakt dziecięcej skóry z farbą.

Granie formą – ploty z gałęzi, patyków, nart...

ogrodzenie z kredekPoza kolorem ogrodzenia ważny jest jego kształt. W ofercie sklepów dostępne są piękne rzeźbione ogrodzenia metalowe, których przęsła sprawiają wrażenie eleganckich, dostojnych, a nawet ekskluzywnych. Niestety cechy te nie sprawiają, że ogrodzenie jest oryginalne – takie samo może mieć sąsiad bądź konkurencyjna firma.

Nietypowe ogrodzenia najlepiej wykonać samemu. W wersji fantazyjnej zamiast desek w płocie drewnianym mogą pojawić się stare narty – w płocie wysokim, deskorolki – zamiast popularnej i gotowej do zamontowania palisady, a także drewniane płyty przycięte na ich kształt. Możemy umieścić je ściśle przy sobie albo pozostawić przestrzeń – wszystko zależy od tego, czy bardziej zależy nam na prywatności, czy jednak efekcie wizualnym i jedynie symbolicznym wyznaczeniu terenu.

Granie detalem – bluszcz ogrodowy na płocie i czarno-biała brzoza

Ogrodzenie możemy ozdobić również dzięki zastosowaniu nietypowych detali. Odnowimy w ten sposób płot, który jest stary i wymaga wymiany, ale chwilowo nie możemy sobie na to pozwolić. W ramach renowacji wystarczy coś dookoła niego opleść lub powiesić na panelach ogrodzeniowych dekoracje. W tej roli pięknie sprawdzają się:

- gałęzie drzew, przytwierdzone do płotu za pomocą sznura bądź drutu. Dobrym wyborem jest pocięta na odcinki różnej długości i kształtu brzoza,

- doniczki z kwiatami, które dzięki znacznej liczbie i zagęszczeniu tworzą „zieloną ścianę”. Za ich pomocą zasłonimy dziury w ogrodzeniu bądź zardzewiałe przęsła,

- bluszcz ogrodowy, naturalnie rosnący na zewnątrz. Przesłoni wady ogrodzenia, a także da cień roślinom znajdującym się tuż za płotem. Dzięki niemu uzyskamy na ogrodzonym terenie efekt prywatności,

- ozdobne pnącza, których bluszcz jest tylko jednym z wariantów,

- lampki choinkowe, zwłaszcza w okresie świątecznym.

palisadaJeśli chcemy grać detalem, możemy zdecydować się także na ogrodzenie z gabionów. Mocne i trwałe siatki z metalu wypełnia się różnorodnymi surowcami: kamieniami, cegłami, drewnem, korą, szkłem... – czym tylko chcemy. Mimo iż na pierwszy rzut oka dwa ogrodzenia będą do siebie podobne, w rzeczywistości kompozycja jest niepowtarzalna. Ogrodzenie z gabionów skutecznie tłumi hałasy ulicy, izoluje od kurzu oraz stoi na straży prywatności ogrodzonego terenu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wydzielić warzywnik?

Jak wydzielić warzywnik?
W naszych ogrodach często uwzględniamy obecność choćby niewielkiego warzywnika. Warto oddzielić go od reszty ogrodu, aby wyznaczyć na działce widoczną...
Czytaj więcej

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?

Jak umocnić brzegi alejek i kwiatowych rabat?
Wchodząc do nieznanego nam ogrodu, chłoniemy pierwsze wrażenia i odbieramy go całościowo, a dopiero po tym zwracamy uwagę na dobór roślinności, szczeg...
Czytaj więcej

Palisady i obrzeża – do czego je wykorzystać

Palisady i obrzeża – do czego je wykorzystać
Palisady i obrzeża to elementy architektury ogrodowej, które wyróżniają się zarówno funkcjonalnością, jak i estetycznym wyglądem. Można wykorzystać je...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu