Oryginalne pomysły na alternatywne ogrodzenie terenu

By mieć pewność, że nikt niepowołany nie wedrze się na teren prywatny, należy wyznaczyć jego granice ogrodzeniem. W niektórych przypadkach, np. gdy ogrodzić trzeba przedszkole, warto zdecydować się na rozwiązania nietypowe: płoty kolorowe i o niecodziennych kształtach.

Alternatywne ogrodzenie terenu

Granie kolorem – ogrodzenia nowoczesne w wielu barwach

Nic tak nie przykuwa uwagi na ulicy, gdzie wszystko utrzymane jest w barwach szarości, jak ogrodzenie pełne kolorów. Może to być zarówno ogrodzenie drewniane, jak i metalowe – do obu z łatwością dobierzemy odpowiednią farbę.

Alternatywne ogrodzenie terenu

Tradycyjne ogrodzenia są srebrzyste (w oryginalnym kolorze metalu), czarne, brązowe, rzadziej zielone lub niebieskie. Idealne ogrodzenie do domku pod miastem, przedszkola, świetlicy lub placu zabaw będzie wielokolorowe. Najodważniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do kolorów tęczy. Możemy również dać się ponieść fantazji lub poprosić o pomoc podopiecznych – własne dzieci, wychowanków przedszkola, młodzież uczęszczającą do świetlicy.

Nic tak nie ozdobi placówki edukacyjnej lub centrum rekreacji dla najmłodszych, jak płot z deskami przypominającymi postacie z bajek lub... kredki. Zaostrzone na górze deski płotu z drewna budzą skojarzenie z kredkami i aż się prosi, by na górze namalować im rysiki, niżej zaś kolorową obwolutę.

Porada eksperta

Planując uczestnictwo dzieci w procesie malowania, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Grupa małych malarzy nie może być liczna, a na kilka dzieci musi przypadać jedna osoba dorosła. Farbę powinniśmy wybrać hipoalergiczną i pozbawioną szkodliwych dla zdrowia substancji. Ważne jest również przygotowanie strojów i przyrządów do malowania, które wyeliminują bezpośredni kontakt dziecięcej skóry z farbą.

Granie formą – ploty z gałęzi, patyków, nart...

Poza kolorem ogrodzenia ważny jest jego kształt. W ofercie sklepów dostępne są piękne rzeźbione ogrodzenia metalowe, których przęsła sprawiają wrażenie eleganckich, dostojnych, a nawet ekskluzywnych. Niestety cechy te nie sprawiają, że ogrodzenie jest oryginalne – takie samo może mieć sąsiad bądź konkurencyjna firma.

Nietypowe ogrodzenia najlepiej wykonać samemu. W wersji fantazyjnej zamiast desek w płocie drewnianym mogą pojawić się stare narty – w płocie wysokim, deskorolki – zamiast popularnej i gotowej do zamontowania palisady, a także drewniane płyty przycięte na ich kształt. Możemy umieścić je ściśle przy sobie albo pozostawić przestrzeń – wszystko zależy od tego, czy bardziej zależy nam na prywatności, czy jednak efekcie wizualnym i jedynie symbolicznym wyznaczeniu terenu.

Granie detalem – bluszcz ogrodowy na płocie i czarno-biała brzoza

Ogrodzenie możemy ozdobić również dzięki zastosowaniu nietypowych detali. Odnowimy w ten sposób płot, który jest stary i wymaga wymiany, ale chwilowo nie możemy sobie na to pozwolić. W ramach renowacji wystarczy coś dookoła niego opleść lub powiesić na panelach ogrodzeniowych dekoracje. W tej roli pięknie sprawdzają się:

- gałęzie drzew, przytwierdzone do płotu za pomocą sznura bądź drutu. Dobrym wyborem jest pocięta na odcinki różnej długości i kształtu brzoza,

doniczki z kwiatami, które dzięki znacznej liczbie i zagęszczeniu tworzą „zieloną ścianę”. Za ich pomocą zasłonimy dziury w ogrodzeniu bądź zardzewiałe przęsła,

- bluszcz ogrodowy, naturalnie rosnący na zewnątrz. Przesłoni wady ogrodzenia, a także da cień roślinom znajdującym się tuż za płotem. Dzięki niemu uzyskamy na ogrodzonym terenie efekt prywatności,

- ozdobne pnącza, których bluszcz jest tylko jednym z wariantów,

- lampki choinkowe, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Alternatywne ogrodzenie terenu

Jeśli chcemy grać detalem, możemy zdecydować się także na ogrodzenie z gabionów. Mocne i trwałe siatki z metalu wypełnia się różnorodnymi surowcami: kamieniami, cegłami, drewnem, korą, szkłem... – czym tylko chcemy. Mimo iż na pierwszy rzut oka dwa ogrodzenia będą do siebie podobne, w rzeczywistości kompozycja jest niepowtarzalna. Ogrodzenie z gabionów skutecznie tłumi hałasy ulicy, izoluje od kurzu oraz stoi na straży prywatności ogrodzonego terenu.