Tapety w nowoczesnej kuchni – zainspiruj się!

Wytapetowane ściany w kuchni to widok rzadki, ale coraz częściej spotykany. Odpowiednie tapety – grube, odporne na wilgoć i zmywalne – są tak samo funkcjonalne, jak farby czy płytki. Na dodatek pozwalają na stworzenie ciekawszych i jednolitych kompozycji. Przejrzyjmy garść inspiracji!

Zabawnie i tematycznie

Kiedy zdecydujemy się na tapety do kuchni, często wybieramy modele z motywem spożywczym. Nic w tym dziwnego, wszak do tego pomieszczenia pasują jak ulał. Możemy zdecydować się np. na wyrazistą i zabawną tapetę z ziołami, która z uwagi na ciemny kolor nada się raczej na jedną ścianę, i to na tę węższą. Długa ściana pozostaje do zagospodarowania – jeśli pozostanie biała, na zasadzie kontrastu pokreśli tę wytapetowaną. Zabawny wzór sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych i przestronnych. Małe może zdominować i przytłoczyć.

Czerwono-czerna tapeta w kuchniJeśli myślimy o wytapetowaniu całej kuchni, rozważmy tapetę z oliwkami w iście włoskim stylu. Jest jasna, więc przyczyni się do optycznego powiększenia przestrzeni. Z uwagi na wyrazisty wzór warto jednak, by reszta aranżacji – meble i sprzęty – była wyciszona i jednobarwna, być może kremowa lub biała. Zestawienie zbyt wielu barw spowoduje wrażenie nieładu, nawet jeśli wszystko będzie poukładane.

Naczynia w szafkach i na ścianach

Nie tylko spożywcze tapety są idealne do kuchni. Te prezentujące zastawę stołową czy garnki również. Szczególnie ciekawa jest wersja z napisami i drobnymi obrazkami: sztućcami oraz filiżankami kawy. Jeśli mamy w kuchni ekspres i jesteśmy miłośnikami czarnego napoju, sprawdzi się najlepiej. Tapeta ma jasną barwę i można ją zastosować w kuchni z dowolnymi meblami, więc jeśli chcemy tylko odświeżyć pomieszczenie, nie zaś urządzać generalny remont, możemy po nią sięgnąć.

Fani Azji też znajdą coś dla siebie! Tapeta z chińskimi napisami i czajnikami z herbatą umieszczona nad blatem, na którym często przygotowujemy orientalne dania, wprowadzi nas w odpowiedni klimat.

Szaro-biała tapeta przy zlewieTapeta ze wzorem + farba tablicowa

Niektóre tapety do kuchni przypominają motywem tablice szkolne zapisane inspiracjami, przepisami czy mottami. Świetny przykład stanowi ta tapeta dla amatorów kawy – inspiracją do jej powstania było menu z oldschoolowej kawiarenki. Znajdują się na niej rysunki przedstawiające kubki i filiżanki z proporcjami składników potrzebnych do wykonania popularnych napojów kawowych, np. Caffe Latte, a także ich ceny.

Ciekawym pomysłem na aranżację kuchni jest zestawienie powyższej tapety z ze ścianą pomalowaną farbą tablicową, po której będziemy mogli pisać kredą i uzupełniać kompozycję o nowe przepisy, także autorskie, i rysunki ulubionych napojów.

Porada eksperta

W kuchni – do uzupełnienia tapety – możemy użyć także farby magnetycznej. Dzięki niej listy zakupów, zdjęcia czy przepisy będziemy mogli przyczepiać nie tylko na lodówce, ale również na ścianie.

Ozdobne tapety uniwersalne

Tapeta kuchenna CastoramaKlasyczną ozdobą kuchni są ściany wytapetowane wzorami uniwersalnymi. Posiadacze kuchni otwartej bez trudu skomponują taką tapetę z występującą w salonie, a nawet wytapetują kuchnię i salon jednym motywem.

Do jednolitego zaaranżowania kuchni przyda się tapeta taka jak ta, imitująca płytki. Jeśli we wnęce ze zlewozmywakiem zastosujemy prawdziwe kafle w podobnym kolorze, nie będzie widać różnicy. W miejscach reprezentatywnych, czyli na ścianie z meblami kuchennymi i blatem, możemy zamienić ją na tapetę typu płytkowego z wyrazistym wzorem – bardzo elegancką i przykuwającą uwagę.

Tapety z elementami połyskującymi rozświetlają przestrzeń, więc sprawdzą się w kuchniach małych. Warto przyjrzeć się modelowi ze srebrnymi prostokątami, dopasowanym również do warunków panujących w łazience.

Data publikacji: 31.08.2018