icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Tapeta w kuchni – pomysły na ciekawą dekorację

Na piękną kuchnię składa się wiele czynników. Istotne z punktu widzenia udanej aranżacji są nie tylko meble, ale również te elementy, które tworzą otoczenie kuchenne – materiały wykończeniowe ścian oraz podłóg. Wnętrze kuchni z tapetą z pewnością będzie inne niż to tradycyjne, ze ścianami przemalowanymi farbą. Tapetę możemy zamocować np. nad blatem, ale również na ścianach wnękowych.

tapeta w kuchniTapeta z wyraźnym, okazałym wzorem to nie tylko bardzo oryginalne wykończenie wnętrza. Zaletą tego materiału jest także ochrona powierzchni przed zabrudzeniem, które bardzo często stanowi problem wielu dość intensywnie użytkowanych pomieszczeń.

Trudność doboru odpowiedniego koloru tapety polega na tym, by zdecydować się na taki wzór, który nie przytłumi wnętrza. Podkreśli, zaostrzy, wyodrębni, ale mimo wszystko odegra rolę drugoplanowego materiału wykończeniowego.

Zastanówmy się, jakie wnętrze chcemy uzyskać

Specyfika wnętrza, które zaplanowaliśmy w naszym projekcie kuchennym, to bardzo ważny aspekt podczas wyboru tapety. Inny materiał, z inną nadrukowaną formą będzie pasował do wnętrza urządzonego nowocześnie, inny do pomieszczenia bardziej klasycznego.

Z całej gamy dostępnych rozwiązań powinniśmy wybierać przede wszystkim tapety winylowe lub wykonane z włókna szklanego – tylko takie są bowiem wystarczająco odporne na wilgoć, ścieranie oraz wysokie temperatury mogące utrzymywać się w kuchni podczas gotowania i pieczenia.

Mniej znaczy więcej

Decydując się na określony materiał, zastanówmy się, czy chcemy nim wypełnić tylko jedną ze ścian, czy całą dostępną przestrzeń. Im mocniejszy będzie wzór naszej tapety, tym mniej powierzchni powinien zajmować.

Tapety graficzne w formie fototapet najlepiej umieszczać tylko w wybranym miejscu, np. na ścianie nad blatem. Mogą być także dobrą formą zaakcentowania ścian, w okolicy których umieścimy istotne dla nas meble mające charakter renesansowych oraz dekoracje o wyróżniającej się linii.

Kilka pomysłów na tapetę w kuchni

Jeśli zdecydowaliśmy się na białe meble kuchenne, pamiętajmy, żeby większą uwagę zwrócić na zaakcentowanie ścian. Kontrastowym i jednocześnie bardzo udanym pomysłem może być naklejenie tapety, która posiada biało-czarne wzory. Taka tapeta wyróżni biały komplet mebli, ale jednocześnie będzie uniwersalna kolorystycznie.tapeta winylowa

Do wnętrz glamour, gdzie dużą rolę odgrywają fiolety, brązy, a także biel, tapetę dobieramy na zasadzie kontrastu. Do białych mebli – fioletową, do brązowych – białą. Warto pamiętać o utrzymaniu harmonii pomiędzy poszczególnymi barwami. Powierzchnia materiału może być wykończona zarówno w wysokim połysku, jak i w macie.

Jeśli chcemy stworzyć bardzo apetyczne wnętrze, zdecydujmy się na tapetę z graficznie przedstawionymi owocami, kawą lub innymi smacznymi składnikami naszej diety. Taką tapetę zwykle mocuje się nad blatem.

W kuchniach jasnych, które wymagają wprowadzenia kolorystycznych zestawień, można pokusić się o akcenty ludowe. Te niezwykle kolorowe, odrobinę pstrokate formy ożywią wnętrze, sprawiając jednocześnie, że nabierze ono indywidualnego wyrazu.

Kuchnia, w której umieścimy tapetę, stanie się miejscem niezwykle inspirującym. Takie wykończenie sprzyja kulinarnym eksperymentom, ale przede wszystkim stwarza komfort przebywania we wnętrzu.

Data publikacji: 01.03.2016