Towotnica – czym jest i jaką wybrać?

Korzystając z rozmaitych urządzeń oraz maszyn, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest ich prawidłowa i regularna konserwacja. Przeprowadzając niezbędne zabiegi, przedłużamy żywotność wszelkich komponentów i zapewniamy sprzętom prawidłowe działanie. Jednym z koniecznych procesów w większości urządzeń jest ich smarowanie, które zmniejsza zużycie poszczególnych elementów. Do tego zadania przyda nam się towotnica.

TowotnicaCzym jest towotnica?

Towotnica, inaczej zwana tawotnicą lub po prostu smarownicą to narzędzie umożliwiające właściwe dawkowanie i podawanie środków smarnych w pożądane miejsca. Jest to potrzebne do zachowania łożysk, łańcuchów, sworzni, przegubów i innych części w dobrym stanie – komponenty urządzeń podczas pracy narażone są bowiem na tarcie, a przez to na szybszą eksploatację. Zastosowanie odpowiednich smarów pozwala na zmniejszenie uszkodzeń wszystkich elementów. Dlatego też niezwykle istotne jest regularne dawkowanie środków smarnych.

Towotnice koniecznie muszą się znaleźć zatem w serwisach maszyn, ale również w warsztatach samochodowych czy zakładach produkcyjnych. Nieocenione jest również ich zastosowanie w przydomowym garażu podczas majsterkowania czy samodzielnego wykonywania innych prac domowych.

TowotnicaRodzaje towotnic – którą wybrać?

Wybierając towotnicę, musimy przede wszystkim się zastanowić, do czego będziemy ją używać i jak często będziemy z niej korzystać. Może się bowiem okazać, że już najprostszy model spełni nasze oczekiwania, co również pozytywnie odbije się na naszym domowym budżecie.

Towotnice ręczne – takie smarownice są zazwyczaj niewielkie, aby można było nimi wygodnie manewrować. W związku z tym nadają się raczej do przydomowych prac i urządzeń. Zbiornik na środek smarny jest niewielki, zazwyczaj mieści mniej niż 0,6 kg preparatu.

Porada eksperta

Wybierając towotnicę do warsztatu lub pracy, koniecznie zwróćmy uwagę na jej dodatkowe wyposażenie. Warto, aby wśród akcesoriów znalazła się rurka, która ułatwi dostęp do trudno dostępnych miejsc. Znacząco poprawi to komfort pracy, niezależnie od rodzaju wybranej smarownicy. Choć w przypadku modeli ręcznych ma to najmniejsze znaczenie, ponieważ małym narzędziem można w miarę swobodnie operować w większości sytuacji.

Towotnica Topex 500 cm3Towotnice nożne – tego typu smarownice to idealny wybór dla osób, które nie chcą często uzupełniać zbiornika środkami smarnymi. Sprawdza się więc nie tylko w przydomowych warsztatach, ale również w rozmaitych zakładach profesjonalnych. Spore narzędzie kontrolowane jest nogą, a więc w tym przypadku szczególnie istotny jest wężyk, za pomocą którego doprowadzimy smar w wybrane miejsce – upewnijmy się przy zakupie, że jest on odpowiednio długi.

Towotnice pneumatyczne – pneumatyczne modele dostępne są w kilku rozmiarach do wyboru. Cenowo nie różnią się specjalnie od smarownic ręcznych lub nożnych, ale należy mieć na uwadze, że do ich stosowania niezbędny będzie kompresor. Takie narzędzia zapewniają wysoki komfort pracy i dlatego też są najchętniej wybierane.

Towotnice elektryczne – podobnie jak smarownice pneumatyczne, gwarantują wysoką wygodę korzystania, jednocześnie jednak trzeba się liczyć ze sporo wyższymi kosztami zakupu. Warto wyposażyć się w nią do zastosowań profesjonalnych, jeśli nie ma się w firmie dostępu do kompresora, w warunkach domowych urządzenie to nie jest jednak niezbędne.

Szeroki wybór towotnic pozwala idealnie dopasować narzędzie do własnych potrzeb. Pamiętając o regularnym smarowaniu komponentów maszyn i urządzeń, wydłużamy ich działanie, dlatego warto zaopatrzyć się w smarownicę do swojego warsztatu.

 

Data publikacji: 04.01.2018