Trójwymiarowe rzeźby kwiatowe

Trójwymiarowe rzeźby kwiatowe to coś, czego w Polsce przez długi czas nie znaliśmy. Dziś zainteresowanych tą formą jest coraz więcej osób. Nie można się temu dziwić, ponieważ urok takich kompozycji w każdym ogrodzie jest niepodważalny. Co zrobić, aby niesamowita konstrukcja zawitała i na naszą działkę?

rzeźby kwiatowe

Konstrukcja

Aby stworzyć trójwymiarowe rzeźby kwiatowe, należy osadzić rośliny na metalowej konstrukcji. Tę możemy kupić na zamówienie, ale z racji tego, że jest to dość drogim przedsięwzięciem, możemy odpowiedni stelaż wykonać samodzielnie. Wówczas zyskujemy zdecydowanie większy wpływ na kształt pożądanej przez nas formy. Podstawą każdego stelażu roślinnych rzeźb są metalowe pręty połączone na kształt takiej figury, jaką chcemy uzyskać, do których następnie mocuje się siatkę o oczkach 3 × 4 cm. Całość należy zabezpieczyć farbą antykorozyjną, aby konstrukcja posłużyła nam przez jak najdłuższy czas, a dopiero później zajmujemy się systemem nawadniania.

Nawadnianie

System nawadniający powinniśmy montować wewnątrz konstrukcji w postaci porowatych węży przesiąkliwych – jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwoli nam kontrolować dostarczanie do rzeźby odpowiedniej ilości wody. Nawadnianie ręczne czy też za pomocą naturalnych deszczów jest niewystarczające, ponieważ kwietniki mogą bardzo szybko przesychać nawet przy dużej wilgotności powietrza.

Podłoże

Z zainstalowanych na stelażu węży woda sączy się pod niskim ciśnieniem do podłoża, którym napełniamy gotową konstrukcję umiejscowioną w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie. Podłoże dla naszych trójwymiarowych ozdób roślinnych może stanowić, chociażby torf zmieszany z ziemią kompostową. Jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia w podłożu roślin powinniśmy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie. Po umiejscowieniu wszystkich roślin gotową rzeźbę obficie podlewamy.

rzezby kwiatowe

Dobór roślin

Aby trójwymiarowy kwietnik prawidłowo się rozwijał, powinniśmy starannie wybierać rośliny, które się w nim znajdą – bardzo istotne jest to, aby dobierać je pod względem podobnych wymagań uprawnych, w tym także konkretnych potrzeb związanych z nawadnianiem oraz wzrostu i szybkości krzewienia. To niezwykle ważne dla ich równego i prawidłowego rozwoju, za którym stoi ostateczny efekty wizualny. Wybrane przez nas rośliny powinny charakteryzować się też zwiększoną odpornością na działanie nieprzychylnych warunków pogodowych.

Do stworzenia ogrodowych rzeźb ozdobnych używa się najczęściej roślin o ozdobnych liściach lub też łączy się je gatunkami o ozdobnych kwiatach. Bardzo popularna wśród roślin o ozdobnych liściach jest wolno rosnąca alternantera Bettzicka. W warunkach miejskich świetnie radzą sobie gatunki z rodziny gruboszowatych, które są odporne na suszę i duże nasłonecznienie. Dla uzyskania odcieni szarości poleca się m.in. kocanki włoskie i rogownice kutnerowate. Dużo kolorytu do naszych rzeźb wprowadzą odmiany rozchodnika kaukaskiego. Warto zainteresować się również chodnikami meksykańskimi, rojnikami murowanymi oraz begoniami stale kwitnącymi – te ostatnie są bardzo popularne wśród roślin o ozdobnych kwiatach. Pamiętajmy o tym, aby przeprowadzać odchwaszczanie roślin w rzeźbach, a silnie rosnące odmiany przycinać raz na 3-4 tygodnie.