Dekoracje z udziałem pachnącego wrzosu

Bardzo dekoracyjna krzewinka, która dawniej stosowana była do produkcji mioteł. Wrzos, bo o nim mowa, to obecnie jedna z tych roślin, które wspaniale nadają się do tworzenia jesiennych bukietów i kompozycji zarówno balkonowych, jak i domowych. Uwagę zwracają najmocniej małe, dzwonkowate kwiaty przebierające barwy od bieli do czerwieni.

Dekoracje z udziałem pachnącego wrzosu

Przeczytaj także: Hodowla róż w mieszkaniu

Wrzosy w kolorze bieli, czerwieni, purpury czy różu wyglądają jak muśnięte farbą. Aż trudno uwierzyć, że ten piękny kolor zawdzięczają swojej naturze.

Wrzosy uprawia się dosyć łatwo. Nie wymagają bowiem ani stanowiska mocno nasłonecznionego, ani przygotowania specjalnej gleby. Kwitnąc do później jesieni, są wspaniałą ozdobą naszego ogrodu, szczególnie wtedy, gdy większość roślin przechodzi w stan spoczynku.

Szerokie zastosowanie dekoracyjne wrzosów sprawiło, że są one jednymi z ulubionych krzewinek sadzonych do doniczek lub skrzyń. Świetnie komponują się z innymi roślinami, chociażby niskimi iglakami oraz tymi, które posiadają ozdobne owoce. W jakich kompozycjach możemy spotkać je najczęściej?

Sposób I: Skrzynia

Wrzosy posadzone do dużych, często drewnianych skrzyń, stanowią wdzięczną ozdobę wejścia do domu. Oczywiście ze względu na dużą objętość skrzyń, wrzosy sadzimy do nich w obecności iglaków. Wspólnie tworzą oryginalną, jesienną kompozycję, która – oprócz wdzięku wynikającego z kolorów – jest także wyjątkowo wytrzymała.

Sposób II: Dekoracyjna donica

Czyli sposób na mały balkon, na którym zdecydowanie brakuje elementów roślinnych. Wrzosy w donicach prezentują się wyjątkowo, zresztą dobrze się w nich również czują. Balkony i tarasy lubią ich obecność, zwłaszcza jeśli małe rozmiary konstrukcji nie pozwalają na utworzenie większych kompozycji roślinnych.

Donicę z wrzosem możemy też położyć  w ogrodzie, np. na ściętym pniu – w ten sposób będziemy mogli praktycznie wykorzystać pozostałości po drzewku.

Zainspiruj się: Krzewy kwitnące cały rok

Dekoracje z udziałem pachnącego wrzosu

Sposób III: Kosz

Opleciony kolorową rafią z dodatkiem dekoracyjnym w postaci dyni, kukurydzy czy jarzębiny to prawdziwie jesienna dekoracja. Do dużych koszy możemy też włożyć różnobarwne wrzosy – uzyskamy wówczas ciekawy efekt kolorystyczny.

Wrzosy pięknie wyglądają w połączeniu z chryzantemami, cyklamenami, ozdobną kapustą, dynią, gałązkami bluszczu, a także z szyszkami, jarzębiną oraz liśćmi dębu. Sprawdzają się do obsadzania skarp, skrzyń, mis a przy okazji mogą być wykorzystane do celów leczniczych. Garbniki zawarte we wrzosach wykorzystywane są do leczenia chorób układu pokarmowego, w szczególności biegunek i stanów zapalnych.