Produkty

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa i pielęgnacja

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa i pielęgnacja

Ubiorek wiecznie zielony to jednak z bylin powszechnie uprawianych w naszym kraju jako roślina ozdobna. Do jej zalet zaliczyć trzeba obfite kwitnięcie w okresie od maja do czerwca, a także bardzo łatwą uprawę i pielęgnację. Oto jak dbać o ubiorka wiecznie zielonego.

Ubiorek wieczniezielonyUbiorek wiecznie zielony – charakterystyka

Roślina należy do rodziny kapustowatych, a wyróżniają ją silnie rozgałęziające się pędy o drobnych, wiecznie zielonych listkach. Pędy mogą mieć pokrój delikatnie zwisający lub płożący. Na wiosnę wypuszcza liczne kwiaty zebrane w baldachogrona, które najczęściej mają barwę białą. Krzewinka ta dorasta do około 30-35 cm wysokości i hodowana w glebie jest w pełni mrozoodporna. Obok floksa szydlastego, żagwinu ogrodowego, gęsiówki kaukaskiej oraz smagliczki skalnej należy do grupy 5 podstawowych bylin, które kwitną wiosną. Z powodzeniem sprawdza się jako roślina okrywowa oraz dekoracja skalniaków. Nadaje się też do uprawy w donicach i skrzynkach balkonowych, a ponadto na rabaty kwiatowy i obwódki.

Uprawa i pielęgnacja ubiorka wiecznie zielonego

Ubiorek wieczniezielony Fairy Top DecorUbiorek wiecznie zielony jest bardzo łatwy w hodowli. Aby go rozmnożyć, wysiewamy nasiona na przełomie maja i czerwca, jesienią dzielimy bryłę korzeniową okazów już dorosłych albo wiosną pobieramy sadzonki wierzchołkowe i ukorzeniamy. Najważniejszym warunkiem udanej hodowli ubiorka jest zapewnienie mu właściwego stanowiska i gleby. Roślina najlepiej rośnie w słońcu bądź w półcieniu, jednak w tym drugim przypadku kwitnie mniej obficie. Odpowiednia gleba powinna być przepuszczalna, zasadowa i dobrze utrzymująca wilgoć – niedopuszczalna jest ziemia ciężka i gliniasta, ponieważ gromadząca się w niej woda jest największym zagrożeniem dla zdrowia krzewinki. Takie podłoże wymaga więc właściwego zdrenowania, np. za pomocą żwiru. Jeżeli gleba będzie z kolei zbyt sucha, roślina stopniowo będzie drewniała i traciła swój efektowny wygląd.

Ważny zabiegiem w uprawie ubiorka jest również jego przycinanie. Raz na kilka lat możemy zdecydować się na radykalne cięcie, natomiast co roku po opadnięciu kwiatów skracamy pędy o około 1/3 ich długości. Usunięcie zeschniętych kwiatostanów może także spowodować powtórne, choć mniej obfite kwitnięcie ubiorka jesienią.

Jeśli decydujemy się na uprawę ubiorka wiecznie zielonego w pojemniku, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go – wraz z całą donicą – przed mrozem.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa i pielęgnacja