Uprawa cytrusów w Polsce

Jeżeli chcemy uprawiać cytrusy, musimy niestety ograniczyć się do posadzenia ich w donicy i trzymania w domu. Drzewa cytrusowe nie poradziłyby sobie podczas polskich, mroźnych i długich zim. Możemy próbować budować osłony czy miniszklarnie, aby ochronić je przed zimnem, ale temperatura gleby jest tak niska, że korzenie najzwyczajniej przemarzają, a roślina szybko marnieje. Warto więc postawić na domową uprawę doniczkową.

uprawa cytrusów

Trochę słońca w domu

Rosnące cytrusy kojarzą nam się ze słońcem, ciepłymi krajami, czy wakacjami. Jednym słowem przywołują pozytywne myśli, zwłaszcza dla tych, którzy widzieli je w naturalnych warunkach. Warto więc zaprosić trochę słonecznych klimatów do naszego domu.

Cytrusy możemy posadzić w donicy i ustawić na parapecie. Wygląda to interesująco, zwłaszcza gdy roślina owocuje. Na początku jednak musimy zdecydować, w jaki sposób zaczniemy je uprawiać. Możemy zakupić gotową roślinę lub spróbować sami ją wyhodować.

Uprawa z pestki

Gdy mamy świeży owoc, wyciągamy z niego pestkę i układamy w doniczce z podłożem. Następnie podlewamy i ustawiamy na oknie. Pestkę możemy naciąć, by ułatwić jej wchłanianie wody. Po ok. miesiącu powinna zacząć kiełkować (ok. 26 dni).

Uprawa przez szczepienie

Bardziej skomplikowanym zajęciem niż uprawa z pestki, jest próba uprawy cytrusów przez szczepienie. Możemy wykorzystać gałązki cytrusów i za pomocą okulizacji połączyć z podkładką. Dobrze, gdy podkładka jest okazem 2-3-letnim.

Uprawa z sadzonki

Po uzyskaniu sadzonek cytrusów umieszczamy je w podłożu z wymieszanym torfem i piaskiem, a następnie ustawiamy w ciepłym miejscu. Dobrze przyjmują się sadzonki wierzchołkowe. Zanim umieścimy je w doniczce, możemy wspomóc ich ukorzenianie się przez maczanie w specjalnym ukorzeniaczu.

Uprawa cytrusów zakupionych w donicy

Najprostszym sposobem jest zakupienie gotowej rośliny w doniczce. Dzięki temu uzyskamy owoce nawet w pierwszym roku po zakupie. Takie rośliny możemy od razu ustawić na parapecie bez dodatkowych zabiegów. Pamiętajmy jednak o podlewaniu i nawożeniu takich cytrusów.

Stworzenie odpowiednich warunków do uprawy cytrusów

Podłoże – cytrusy uprawiamy w doniczkach wypełnionych podłożem lekko kwaśnym, próchnicznym, przepuszczalnym. W sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe podłoże przeznaczone właśnie do cytrusów. Przesadzamy je, gdy zachodzi taka potrzeba, do doniczki o nieco większej średnicy (o ok. 3 cm) – unikajmy raczej radykalnych zmian donic z małych na duże, wprowadzajmy je stopniowo.

Nawadnianie – rośliny cytrusowe lubią być podlewane i lekko zraszane. Nie tolerują jednak stania w wodzie, zatem po nawodnieniu kontrolujmy, czy woda nie zalega na podstawce — jeśli tak się zdarzy, usuńmy jej nadmiar.

Nawożenie – cytrusy należy regularnie nawozić, nawet raz w tygodniu. W sklepach znajdziemy stworzone specjalnie dla tych roślin mieszanki składników pokarmowych zaspokajające ich potrzeby. Ułatwi im to wzrost, owocowanie i wpłynie na wybarwienie owoców.

Odpowiednie miejsce do uprawy — roślinę ustawiamy na parapecie lub w takim miejscu, gdzie będzie miała sporo słońca — najlepiej, gdy okno wychodzi na południe. Nie obracajmy cytrusów zbyt często, nie lubią tego. W cieple dni możemy również wystawić je na zewnątrz.

Cięcie – cytrusy możemy przycinać. Ukształtujemy dzięki temu ich pokrój oraz wpłyniemy pozytywnie na ich owocowanie i kwitnienie. Nie skracamy więcej niż 1/3 pędów. Używamy do tego sekatora lub ostrych nożyc.

Zapewnienie odpoczynku cytrusom – jesienią, w okolicach października, cytrusy zaczynają wchodzić w stan spoczynku. Należy wtedy wstawić je do chłodniejszego pomieszczania, gdzie temperatura powietrza będzie oscylować w granicach 15oC. Ograniczajmy też stopniowo podlewanie i nawożenie. Spoczynek trwa do wiosny i kończy się zazwyczaj w kwietniu.

uprawa cytrusów

Wybór cytrusów

Do wyboru mamy kilka rodzajów cytrusów. Najpopularniejsza jest oczywiście pomarańcza, często pojawiające się w sklepach niewielkie efektowne drzewko, lecz wymagające dużej uwagi. Przy nieodpowiednich warunkach liście zaczynają opadać i żółknąć. W naturalnych warunkach dorasta do 4 m, jednak my uprawiamy odmianę karłową, znacznie mniejszą.

Innym równie znanym owocem jest cytryna. Najpopularniejsza to cytryna skierniewicka. Ma drobne białe kwiaty i duże liście. Możemy także uprawiać drzewo grejpfrutowe, lecz polecane jest do ogrodów zimowych lub innych sporych pomieszczeń, ponieważ to duże drzewo. Cytrusem o małych owocach będzie mandarynka. Wolno rośnie i jest dość rzadko spotykana w polskich uprawach.