Różne rodzaje maków

Uprawa maku, niegdyś niezwykle popularnego, trafiła pod bardzo ścisłe regulacje prawne. Nie oznacza jednak, że tej bardzo urokliwej i plennej rośliny nie można wykorzystywać do ozdoby ogródków.

Kwestie prawne

Zgodnie z postanowieniami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 roku, uprawa maku wysokomorfinowego jest zakazana, natomiast jego odmiana o niskiej zawartości opiatów podlega koncesjonowaniu przez władze samorządu na poziomie województwa. Sejmiki wydzielają dozwolony areał dla upraw tej rośliny, a rolnicy muszą ubiegać się o zezwolenia na poziomie gminy odpowiedniej do miejsca potencjalnego zasadzenia.

Nieprzestrzeganie przepisów i samowolna uprawa maku oznacza w świetle ustawy przestępstwo zagrożone karą do 3 lat więzienia. Należy jednak zaznaczyć, że sądy inaczej traktują przypadki celowego obsiania roli makiem wysokomorfinowym na cele wytworzenia narkotyków, a inaczej maki wysiewane bez znajomości ustawy, przeznaczone na cele spożywcze. Wiele osób dalej nie jest świadome karalności upraw tej rośliny, dlatego system sądowniczy ma to na uwadze.

Nie musimy obawiać się także samosiewnych maków polnych, które dość często towarzyszą innym uprawom na polach. Nie dość, że ich zawartość opiatów jest bardzo niska, nie jest to żadną miarą celowe działanie. Podobnie wysianie niewielkiej ilości roślin w ogrodzie w celu poprawienia jego walorów estetycznych nijak nie może zostać uznane za spełnienie definicji czynu zakazanego określonego przez paragraf ustawy.

Przeczytaj także: Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Różne rodzaje maków

Rodzaje maków

Piękne rośliny rodem z pól, znane z piosenek, mitów i kultury ludowej, na przestrzeni wieków wykształciły wiele odmian hodowlanych, które możemy wysiać w naszych ogrodach, jeśli pragniemy dodać im odrobinę koloru. Oto najpopularniejsze odmiany:

mak ogrodowy (Papaver somniferum), zwany też lekarskim, jest rośliną jednoroczną i najpowszechniejszą oraz najwyższą odmianą maku.

mak wschodni (Papaver oriental), dość niski, ma jasne kwiaty i postrzępione liście, roślina wieloletnia.

mak syberyjski (Papaver nudicaule), czyli nagołodygowy. Tę dwuletnią roślinę cechują wielokolorowe kwiaty, piękny i intensywny zapach.

mak alpejski (Papaver alpinum), niski, o białych, żółtych i jasnych kwiatach, idealny do ogródka skalnego, dwuletni.

Wymagania

Maki (prócz wymienionych odmian syberyjskiej i alpejskiej, które wyrosną nawet w otoczeniu skał) cenią glebę ciepłą i żyzną, ze względu na swoje łąkowe pochodzenie. Źle znoszą susze, lepiej wzrosną na glebie wilgotnej o odczynie obojętnym. Odmiany wieloletnie nie są zbyt odporne na mróz, dlatego wybierajmy miejsca nieprzemarzające.

Uprawa

Nawet najmniej doświadczony ogrodnik poradzi sobie z utrzymaniem przy życiu tych pięknych roślin polnych. Wysiewamy je bezpośrednio do gruntu z nasion wraz z przyjściem wiosny, uważajmy jednak na przymrozki, które mogą położyć wzrastające pędy. Dlatego dla pewności możemy zasiać więcej maków i z czasem przesadzić lub wyrwać ich nadmiar. Roślina lubi wilgoć, dlatego możemy podlewać ją w czasie suchych miesięcy.

Kwitnienie zacznie się wraz z nadejściem lata, pod koniec sierpnia zaczniemy zauważać dojrzałe torebki z nasionami. Warto je zachować i ususzyć, ponieważ posłużą do siewu w przyszłym roku.

Sprawdź także: Rośliny odporne na deptanie

Różne rodzaje maków

Szkodniki

Maki to odporne rośliny, jednak mają kilku swoich przeciwników. Pierwszym będzie mącznik rzekomy, którego łatwo rozpoznamy po białych plamach na liściach i nalocie na spodzie płatków. Kolejnym jest czarna zgorzel makowa, którą poznamy po ciemnieniu słabnących łodyg i liści. W obu przypadkach przydadzą się środki antygrzybiczne, należy również usunąć zagrożone części rośliny. Nie wrzucajmy ich jednak do kompostu – zapewni to przetrwanie zarodnikom.

W królestwie fauny na czerwone łebki maku czyhają też mszyce oraz tuszel makowiec. Te insekty należy zwalczać środkami owadobójczymi, likwidując ich jaja.