Uprawa jagód w ogrodzie

Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie uprawiać owoce, mamy do wyboru wiele gatunków. Coraz popularniejsza staje się uprawa owoców oryginalnych i nietypowych jak na warunki ogrodowe. Należą do nich chociażby jagody, których różne odmiany możemy z powodzeniem wyhodować na własnej działce.

Uprawa jagód w ogrodzie

Dlaczego właśnie jagody?

Jagody są owocami smacznymi i zdrowymi. Poprawiają wzrok, działają przeciwbiegunkowo, antyseptycznie. Są źródłem pektyn i witamin. Można spożywać je w postaci świeżych lub suszonych owoców. Doskonale nadają się również na przetwory, nalewki i do mrożenia. Ich nadmiar możemy przechować przez dowolny czas w zamrażarce. Uprawa tych owoców nie sprawia wielu trudności.

Jagody, które można uprawiać w ogrodzie

Jagody leśne (czarne jagody, borówka czarna) – to roślina z rodziny wrzosowatych, występuje w naturze w lasach, na terenach podmokłych, wilgotnych i na wrzosowiskach. Jest krzewinką osiągającą najwyżej kilkadziesiąt centymetrów wysokości i jest kwasolubna. Owocuje od lipca do września. Jeżeli więc decydujemy się na uprawę tej pospolitej w Polsce rośliny, musimy zapewnić jej warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w których rośnie ona w naturze. Sadzonki możemy zakupić w sklepie ogrodniczym bądź przywieźć prosto z lasu.

Borówka amerykańska  (borówka wysoka) – również należy do rodziny wrzosowatych, jest rośliną uprawną i ma wiele odmian. Pochodzi z Ameryki Północnej. Charakteryzuje ją długowieczność, nawet do 20 lat, a osiąga do 2 m wysokości. Jej owoce są większe od owoców jagody leśnej. Są łatwo dostępne w sklepach, jednak ich cena jest dość wysoka, stąd coraz częściej decydujemy się na uprawę tych owoców we własnym zakresie. Borówka amerykańska również jest kwasolubna, poza tym preferuje gleby przepuszczalne i zasobne w składniki mineralne. W zależności od odmiany owocuje od połowy lipca do połowy września. Jest mało podatna na choroby czy szkodniki, więc nie ma potrzeby korzystania z pestycydów.

Uprawa jagód w ogrodzie

Jagoda goji – owoce te uchodzą za najzdrowsze na świecie. Krzew ten osiąga wysokość do 2 m , a jego pędy pokrywają kolce. Jagody mają podłużny kształt, są czerwone i dorastają do ok. 2 cm. Kolcowój chiński (bo tak brzmi gatunkowa nazwa jagody goji) jest odporny zarówno na mrozy, jak i wysokie temperatury, poradzi sobie więc z przesuszeniem, ale i z nadmierną wilgocią. Owocuje w 2 bądź 3 roku po posadzeniu. Odpowiednie dla niej stanowisko powinno być słoneczne i cieple. Gleba powinna być przede wszystkim żyzna i przepuszczalna.

Jagoda kamczacka – gatunek rośliny długowiecznej, osiągającej do 40 lat i dorastającej do ok. 2-3 m. Odporna na suszę i mrozy - nawet w okresie kwitnienia. Jest rośliną wcześnie kwitnącą i wydającą bardzo dużo owoców nawet już pod koniec maja. Dostępne na rynku są różne odmiany, które różnią się wielkością i walorami smakowymi owoców. Jagodę kamczacką należy uprawiać w co najmniej dwóch egzemplarzach, przy czym sadzonki powinny reprezentować inne odmiany. Umożliwi to właściwe zapylenie rośliny. Słoneczne stanowisko i lekka gleba wpłyną na obfitość owocowania i żywotność rośliny. Jagoda kamczacka nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych poza ściółkowaniem korą drzew oraz nawożeniem nawozami organicznymi. Nie musimy stosować żadnych środków ochrony roślin, ponieważ nie jest ona atakowana przez szkodniki. Owocuje w 2 roku od zasadzenia. Podcinania wymaga dopiero po ok. 4 latach.

Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie uprawiać jagody, nic nie stoi na przeszkodzie. Większość jej gatunków i odmian nie wymaga dużych nakładów pracy, a owocuje smacznymi i zdrowymi jagodami, które możemy wykorzystać na różne kulinarne sposoby.