Urządzamy 2 łazienki w jednym mieszkaniu – co warto uwzględnić

Dwie łazienki w jednym mieszkaniu – kaprys? A może dążenie do zapewnienia całkowitej wygody wszystkim domownikom? Wyposażenie, styl oraz rozmieszczenie – wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o aranżacji dwóch łazienek w jednym domu.

mała toaleta, urządzamy dwie łazienki

Pomieszczenie, w którym dbamy o codzienną higienę (zwykle zajęte) z konieczności usytuowane jest w centralnej części domu. Jakiej powierzchni użytkowej będzie idealna łazienka? Kiedy warto zdecydować się na dwa takie pomieszczenia i co wówczas uwzględnić?

Dwie łazienki – wersja dla bogaczy?

Tak zwykle myślimy o mieszkaniach, w których zlokalizowane są dwie łazienki. Głównym powodem takiego przeświadczenia jest koszt materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do wykończenia tego rodzaju pomieszczeń, realizacja pomysłu z dwiema łazienkami jest znacząco droższa.

Aspekt finansowy coraz częściej ustępuje przeświadczeniu o wygodzie zamieszkania w domu z dwiema łazienkami. To przecież poranki bez kolejki do tego pomieszczenia i pośpiechu, a także długie wieczory w wannie wypełnionej relaksującymi olejkami rozpuszczonymi w gorącej wodzie. Cisza, spokój i codzienny relaks.

Co warto uwzględnić podczas aranżacji dwóch łazienek?

Przede wszystkim pomyślmy o wyposażenie jednej i drugiej. Przy możliwości zaaranżowania dwóch pomieszczeń o tej samej funkcji, warto każde z nich wypełnić odmiennie. Prysznic w jednej łazience – w razie konieczności szybkiego odświeżenia się i wanna w drugiej, aby zapewnić sobie jedno relaksujące miejsce w domu.

Wanna przydaje się zresztą także do celów czysto praktycznych, np. związanych z praniem odzieży i kąpaniem dzieci.

pralnia, druga łazienka

Dwie łazienki z mniejszą powierzchnią

Planując w swoim domu lub mieszkaniu dwie łazienki, wszystkie niezbędne sprzęty, wyposażenie z nimi związane rozkładamy w dwu odrębnych wnętrzach. Jedno będzie miało wannę i pralkę, drugie –prysznic i meble na kosmetyki.

Dzięki temu możemy też nieco inaczej spojrzeć na ich aranżację. Jedną z łazienek możemy zaadaptować na wnętrze praktyczne i funkcjonalne, a drugie wypełnić relaksującymi akcentami.

Jeśli nasz pomysł na dwie łazienki przewiduje wybudowanie jednego dużego pomieszczenia oraz toalety, pamiętajmy, że minimalna wymagana powierzchnia tej drugiej wynosi ok 1,60 cm². Jeśli natomiast do naszej toalety zaplanujemy dodatkowo również prysznic, to nasze pomieszczenie zwiększyć się powinno do 3,65 cm².

Aby ułatwić rozkład dwóch łazienek w jednym domu lub mieszkaniu dwupoziomowym, warto kierować się tym, aby pomieszczenia były umiejscowione tuż pod sobą, zminimalizujemy wówczas liczbę pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych.

Z czego możemy zrezygnować?

Jeśli w naszym mieszkaniu zaplanowaliśmy dwie łazienki, nie musimy ograniczać się do zakupu jednego rodzaju materiałów wykończeniowych. Jedno pomieszczenie możemy zaaranżować w spokojnym, wyciszającym, klasycznym stylu, drugie w zupełnie innym, np. nowoczesnym.

 

 

Data publikacji: 14.05.2015