Produkty

Urządzamy 2 łazienki w jednym mieszkaniu – co warto uwzględnić

Urządzamy 2 łazienki w jednym mieszkaniu – co warto uwzględnić

Dwie łazienki w jednym mieszkaniu – kaprys? A może dążenie do zapewnienia całkowitej wygody wszystkim domownikom? Wyposażenie, styl oraz rozmieszczenie – wszystko to, co powinniśmy wiedzieć o aranżacji dwóch łazienek w jednym domu.

mała toaleta, urządzamy dwie łazienkiPomieszczenie, w którym dbamy o codzienną  higienę (zwykle zajęte) z konieczności usytuowane jest w centralnej części domu. Jakiej powierzchni użytkowej będzie idealna łazienka? Kiedy warto zdecydować się na dwa takie pomieszczenia i co wówczas uwzględnić?

Dwie łazienki – wersja dla bogaczy?

Tak zwykle myślimy o mieszkaniach, w których zlokalizowane są dwie łazienki. Głównym powodem takiego przeświadczenia jest koszt materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do wykończenia tego rodzaju pomieszczeń, realizacja pomysłu z dwiema łazienkami jest znacząco droższa.

Aspekt finansowy coraz częściej ustępuje przeświadczeniu o wygodzie zamieszkania w domu z dwiema łazienkami. To przecież poranki bez kolejki do tego pomieszczenia i pośpiechu, a także długie wieczory w wannie wypełnionej relaksującymi olejkami rozpuszczonymi w gorącej wodzie. Cisza, spokój i codzienny relaks.

Co warto uwzględnić podczas aranżacji dwóch łazienek?

Przede wszystkim pomyślmy o wyposażenie jednej i drugiej. Przy możliwości zaaranżowania dwóch pomieszczeń o tej samej funkcji, warto każde z nich wypełnić odmiennie. Prysznic w jednej łazience – w razie konieczności szybkiego odświeżenia się i wanna w drugiej, aby zapewnić sobie jedno relaksujące miejsce w domu.

Wanna przydaje się zresztą także do celów czysto praktycznych, np. związanych z praniem odzieży i kąpaniem dzieci.

Dwie łazienki z mniejszą powierzchniąpralnia, druga łazienka

Planując w swoim domu lub mieszkaniu dwie łazienki, wszystkie niezbędne sprzęty, wyposażenie z nimi związane rozkładamy w dwu odrębnych wnętrzach. Jedno będzie miało wannę i pralkę, drugie –prysznic i meble na kosmetyki.

Dzięki temu możemy też nieco inaczej spojrzeć na ich aranżację. Jedną z łazienek możemy zaadaptować na wnętrze praktyczne i funkcjonalne, a drugie wypełnić relaksującymi akcentami.

Jeśli nasz pomysł na dwie łazienki przewiduje wybudowanie jednego dużego pomieszczenia oraz toalety, pamiętajmy, że minimalna wymagana powierzchnia tej drugiej wynosi ok 1,60 cm². Jeśli natomiast do naszej toalety zaplanujemy dodatkowo również prysznic, to nasze pomieszczenie zwiększyć się powinno do 3,65 cm².

Aby ułatwić rozkład dwóch łazienek w jednym domu lub mieszkaniu dwupoziomowym, warto kierować się tym, aby pomieszczenia były umiejscowione tuż pod sobą, zminimalizujemy wówczas liczbę pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych.

Z czego możemy zrezygnować?

Jeśli w naszym mieszkaniu zaplanowaliśmy dwie łazienki, nie musimy ograniczać się do zakupu jednego rodzaju materiałów wykończeniowych. Jedno pomieszczenie możemy zaaranżować w spokojnym, wyciszającym, klasycznym stylu, drugie w zupełnie innym, np. nowoczesnym.

 

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco

Renowacja łazienki – łazienka w stylu art deco
Art deco to wyjątkowo elegancki i wyróżniający się styl w architekturze. Jest synonimem wyważonej klasy i wysmakowanego piękna. To idealne rozw...
Czytaj więcej

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?

Drzwi przesuwne do kabiny prysznicowej. Jak krok po kroku je zamontować?
Kabina prysznicowa to idealne rozwiązanie do małych i trudnych w adaptacji łazienek. Może być z brodzikiem lub bez, wykonana ze szkła, plastiku lub in...
Czytaj więcej

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.02.2016
W dwupiętrowych domach trudno, żeby nie było dwóch łazienek, również przy dużej rodzinie lub w mieszkaniach studenckich, gdzie żyje 7 osób przydałyby się dwie, chociażby oddzielne wc. nie wiem czy to aż takie drogie

Ocena i komentarz dla:

Urządzamy 2 łazienki w jednym mieszkaniu – co warto uwzględnić