Produkty

Usuwanie tapety

Usuwanie tapety

Czasami zdarza się tak, że tapeta będąca dekoracją naszej ściany zwyczajnie przestaje nam się podobać albo też jest mocno wyeksploatowana i czas najwyższy, aby się jej pozbyć. Usuwanie tapety nie musi być wcale mocno skomplikowane, jeśli wiemy, jak tego dokonać. 

Przygotowanie pomieszczenia

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace związane z usuwaniem tapety ze ściany, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Na początku należy zabezpieczyć podłogi, meble oraz wszelkie drobniejsze przedmioty, czego możemy w łatwy sposób dokonać, okrywając je folią lub ewentualnie starymi gazetami. Bardzo istotne jest także zabezpieczenie gniazdek elektrycznych oraz wszelkiego rodzaju przełączników, ponieważ do usuwanie tapety niezbędne może być użycie sporych ilości wody.

Niezbędne narzędzia

Przystępując do usuwanie tapety, powinniśmy wyposażyć się przede wszystkim w szpachelkę, która znacząco ułatwi nam zrywanie kolejnych partii materiału. Kluczowe jest także nawilżenie tapety, którego możemy dokonać za pomocą pędzla, gąbki lub opryskiwacza do kwiatów. Zdecydowanie najlepsze jest jednak użycie specjalnego urządzenia parowego. Niezwykle przydatnym narzędziem może się okazać również wałek z kolcami, dzięki któremu zrobimy małe otwory w tapecie. Para lub inne środki wnikną w nie, rozpuszczając klej. Należy pamiętać, żeby otwory wykonać na całej powierzchni tapety.

Na sucho czy na mokro?

Usuwanie tapety na sucho jest najtrudniejszym sposobem pozbycia się jej, a co za tym idzie także bardziej czasochłonnym niż wykorzystanie metody na mokro. Usuwanie na sucho rozpoczynamy od wybranego przez nas rogu, kolejno podważając tapetę szpachelką i zeskrobując, zwracając przy tym szczególną uwagę na to, aby nie uszkodzić ściany. Najprostszym jednak sposobem na pozbycie się starej tapety jest namoczenie jej. Należy pamiętać o tym, że używamy do tego zawsze czystej wody, którą w razie potrzeby możemy uzupełnić środkami chemicznymi. Całą powierzchnię naszej dekoracji ściennej powinniśmy kilkakrotnie nawilżać za pomocą pędzla lub gąbki do momentu, w którym odpowiednio namięknie. Zdecydowanie bardziej efektywne jest spryskanie tapety przy użyciu opryskiwacza – czynność tę należy powtórzyć 2, 3 razy. Najskuteczniejsze jest zaś użycie urządzenia parowego, które - napełnione wodą - rozgrzewa się i wytwarza parę. Wówczas naszym zadaniem jest przyłożenie dyszy do tapety i wolne przesuwanie jej wzdłuż całej powierzchni dekoracji.

Domowe sposoby kontra detergenty

Jednym ze skutecznych domowych sposobów na pozbycie się tapety jest jej nawilżenie za pomocą wody z octem, co znacznie przyspiesza proces jej usuwania. Taki roztwór przygotowujemy w proporcji pół na pół i nakładamy za pomocą gąbki lub opryskiwacza. Możemy zdecydować się również na różnego rodzaju środki chemiczne, które znajdziemy w większości sklepów z akcesoriami malarskimi i wnętrzarskimi. Co więcej, takie specjalistyczne roztwory jesteśmy w stanie połączyć z użyciem urządzenia parowego, co dodatkowo usprawni naszą pracę. Należy pamiętać o tym, aby w trakcie korzystania ze środków chemicznych możliwie szeroko otworzyć okna w pomieszczeniu.

Ostatni etap

Bardzo często na ścianie pozostają jeszcze resztki tapety, których nie udało nam się usunąć za pierwszym razem. Tych możemy się pozbyć, ponownie je namaczając i dokładnie usuwając za pomocą szpachelki. Istotne jest również to, aby po zerwaniu tapety umyć ścianę, pozbywając się pozostałości kleju. Jeśli na ścianie pojawiły się jakieś ubytki, powinniśmy wypełnić je przy użyciu masy szpachlowej.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak chronić elewację przed korozją biologiczą

Jak chronić elewację przed korozją biologiczą
Korozja biologiczna elewacji to nic innego, jak uszkodzenie fasady budynku, do którego dochodzi na skutek rozwoju i działania mikroorganizmów. Pleśń, ...
Czytaj więcej

Ściany zniszczone przez wodę - jak wyremontować?

Ściany zniszczone przez wodę - jak wyremontować?
Woda i wilgoć sieją największe spustoszenie, gdy wedrą się do naszego domu. Przystępując do usuwania zniszczeń powstałych w następstwie pojawienia się...
Czytaj więcej

Jak pozbyć się grzyba ze ściany i jak usunąć pleśń ze ściany?

Jak pozbyć się grzyba ze ściany i jak usunąć pleśń ze ściany?
Wykwity pleśni i grzybów pojawiają się na ścianie jako następstwo nadmiernej wilgoci. To problem nie tylko estetyczny, ale także niosący za sob...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
11.11.2015
Dwa lata temu usowałem tapetę z pokoju córki, no masakra. Ale teraz wiem, co zrobiłem źle. Wszystko! Dzięki za podpowiedzi!

Ocena i komentarz dla:

Usuwanie tapety