LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Zrywanie tapety krok po kroku. Instrukcja, jak zerwać tapetę ze ściany

Nie podoba Ci się już tapeta, która przez długi czas zdobiła ścianę w Twoim pokoju? A może po prostu zniszczyła się i zaczęła odstawać? Wszystko wskazuje na to, że przed Tobą zrywanie tapety. Bez obaw! Nie jest to wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić to samodzielnie.

Przygotowanie pomieszczenia

Jeśli planujesz zrywanie tapety w jakimś pomieszczeniu, musisz wiedzieć, że powinieneś najpierw w specjalny sposób je do tego przygotować. Koniecznie zacznij od wyłączenia światła oraz osłonięcia gniazdek i przełączników od prądu, aby nie miały żadnego kontaktu z wodą, która będzie Ci potrzebna podczas pozbywania się aktualnej tapety.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że zrywanie starych tapet może wiązać się z tym, że w pomieszczeniu zrobi się trochę brudno. W takiej sytuacji najlepiej by było, abyś mniejsze przedmioty wyniósł do innego pomieszczenia, a meble i podłogę zabezpieczył folią lub starymi gazetami, jeśli masz takowe w mieszkaniu.

Sposoby usuwania tapety: na sucho i na mokro

Zastanawiasz się, jak zerwać tapetę ze ściany? Możesz zrobić to na sucho albo na mokro. Zanim się do tego zabierzesz, dowiedz się, na czym polegają oba sposoby i co Ci będzie potrzebne.

Usuwanie tapety na sucho

Planujesz usuwanie starych tapet na sucho? Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, że ta metoda jest dosyć trudna, a do tego zabiera sporo czasu. Rozpocznij od przygotowania sobie szpachelki lub innego przyrządu, za którego pomocą będzie Ci łatwiej podważyć i zdrapać tapetę.

Staraj się nie narobić żadnych szkód w ścianie. Ten sposób jest najskuteczniejszy w przypadku, gdy czeka Cię zrywanie tapety winylowej. Jest ona bowiem wodoodporna, dlatego metoda z wodą niewiele by tutaj pomogła. Wszystko zależy jednak od tego, czy chcesz pozbyć się tapety z pokoju, czy z kuchni.

Weź do ręki szpachelkę i podważ górny lub dolny róg tapety. Spróbuj powoli ją oderwać. Co zauważyłeś? Rozrywa się, czy z łatwością schodzi całe płótno? Jeśli to drugie, to nie przestawaj zdzierać tapety. Jeśli jednak rozrywa się, przejdź do sposobu zdzierania tapety na mokro.

Usuwanie tapety na mokro

Będziesz zdzierał tapetę metodą na mokro? Jest to bardzo proste, więc nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów. Na początek potrzebujesz czegoś, co pozwoli Ci ją zwilżyć. Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się gąbka lub pędzel. Skuteczny byłby również spryskiwacz do kwiatów, jednak nawilżanie trzeba wtedy powtarzać parę razy. 

Nawilż ścianę kilka razy. Użyj do tego wspomnianego pędzla lub gąbki. Następnie odczekaj kilka minut, by potem z łatwością przy pomocy szpachelki ją zedrzeć. Coś poszło nie tak i została jeszcze warstwa pod spodem? Jeszcze raz zwilż tapetę, tym razem woda musi mieć większą temperaturę. Pamiętaj, żeby cały czas była ona czysta. To powinno przynieść efekty.

Sprawdź również: Tapetowanie ścian – jak poprawnie wykonać klejenie tapety papierowej, winylowej i flizelinowej

zrywanie-tapetyzrywanie-tapetyzrywanie-tapetyzrywanie-tapety

Środki do usuwania tapet: domowe lub chemiczne

Na myśl o zrywaniu tapety, może Ci się wydawać, że jest to nieskomplikowana czynność. Przechodząc jednak do rzeczy, okazuje się, że będziesz potrzebować kilku niezbędnych środków, bez których może być Ci ciężko uporać się z tapetą. W jaki zatem sposób możesz sobie to ułatwić?

Środki domowe do usuwania tapet

Jeśli szukasz sprawdzonej i przynoszącej rezultaty metody na zdarcie tapety ze ściany przy pomocy jakiegoś domowego środka, zaopatrz się między innymi w ocet. Do zrobienia mikstury, oprócz octu, potrzebna Ci będzie również woda w temperaturze pokojowej.

W zależności od tego, czy mieszaninę wykonasz w spryskiwaczu, czy na przykład wiaderku, wlej do połowy ocet, a wodą napełnij drugą połowę naczynia. Po upływie parunastu minut przejdź do działania. Taka metoda nawilżenia tapety na pewno sprawi, że szybciej będziesz ją zdzierał. Możesz pomagać sobie gąbką lub pędzlem.

Środki chemiczne do usuwania tapet

Chcesz spróbować usunąć tapetę ze ściany za pomocą środków chemicznych? Możesz się w nie zaopatrzyć podczas stacjonarnych lub internetowych zakupów w sklepach, które mają szeroki asortyment wnętrzarski oraz malarski. Specjalny płyn do usuwania tapet możesz zmieszać przy pomocy parownicy.

Z pewnością polepszy to jakość wykonywanej czynności. Musiałbyś jednak zainwestować jeszcze w specjalny kolczasty wałek, który pomógłby Ci w zrobieniu kilku niewielkich wgłębień w tapecie, aby para mogła wsiąknąć w celu roztopienia kleju. Nie zapomnij też o tym, by cały czas mieć otwarte okno podczas używania specyfiku.

zrywanie-tapetyzrywanie-tapetyzrywanie-tapetyzrywanie-tapety

Błędy popełniane przy zrywaniu tapet

Nastawiłeś się na zrywanie tapety? Na pewno sobie poradzisz, musisz jednak wiedzieć, że trochę czasu Ci to zajmie. Odpowiednio się do tego przygotuj, aby czynność ta nie przysporzyła Ci żadnych problemów. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać, abyś szybko uporał się z pracą.

Nieprzygotowane pomieszczenie

Jeśli nie przygotujesz odpowiednio pomieszczenia, możesz mieć problem z zerwaniem tapety w całości. Oznacza to, że musiałbyś co chwilę przestawiać jakiś mebel, a to raczej nie ułatwiłoby zamierzonego zadania.

Zbyt duże ilości wody

Nawilżenie tapety, zanim się ją zerwie jest dość istotne. Pamiętaj jednak, aby nie używać jej w nadmiarze. Mogłoby to skutkować wilgocią lub co gorsza, sąsiedzi skarżyliby się na powstałe u nich zacieki na suficie.

Porywcze ruchy podczas zrywania

Podczas usuwania tapety, postaraj się w miarę delikatnie zrywać ją ze ściany. Zbyt porywcze ruchy mogłyby oderwać również gładź, a tego raczej byś nie chciał. Dzięki temu nie będziesz musiał remontować całego pomieszczenia.

Nieuważne użycie narzędzi

Uważaj, jak posługujesz się szpachelką. Każdy ruch wykonuj z dużą uwagą, aby ściana się nie porysowała. Możliwe, że zadrapania i tak się pojawią, jednak powinno ich być jak najmniej. Zyskasz wtedy na czasie, który zapewne straciłbyś na naprawianie szkód.

Niepotrzebne nacinanie tapety

Niektórzy mówią, że trzeba naciąć tapetę, zanim się ją zedrze, aby czynność ta stała się łatwiejsza. Nic bardziej mylnego! Jeśli to zrobisz, tylko utrudnisz sobie zadanie, ponieważ nacięcie tapety zablokuje Ci możliwość zdarcia jej w większych kawałkach. Wyjątkiem są tapety winylowe.

Zobacz również naszą instrukcję wideo, jak zerwać tapetę krok po kroku: