Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wciornastki – objawy i zwalczanie

Wciornastki to małe owady często pojawiające się w ogrodzie, sadzie czy na kwiatach domowych. Mimo swoich niewielkich rozmiarów potrafią wyrządzać duże szkody. Gdy pojawią się na naszej działce, warto zacząć z nimi walczyć od razu jeżeli je zauważymy – zmniejszy to ewentualne straty.

Wciornastki

Charakterystyka wciornastków

Wciornastki jako larwy to osobniki bez skrzydeł, natomiast dorosłe są już uskrzydlone. Kolejne stadia różnią się także kolorem ubarwienia. Larwy mają barwy jasne: białe, żółte, kremowe. Dorosłe osobniki są znacznie ciemniejsze – czarne, ciemnoszare, ciemnobrunatne. Owady te mają czułki i kłująco-ssący aparat gębowy. Wciornastki to owady wielkości zwykle 1,5-2 mm, więc zbytnio nie rzucają się w oczy, jednak to, co potrafią uczynić, z pewnością przykuje naszą uwagę. Ich działalność nie ogranicza się jedynie do szkodzenia roślinom. Oprócz tego, iż wysysają soki przez nakłucie aparatem gębowym zielonych części roślin, to mogą także być roznosicielami bakterii, grzybów chorobotwórczych czy wirusów. Jednym z najgroźniejszych jest wirus brązowej plamistości pomidora, który przenoszony jest np. przez wciornastka zachodniego. Szkodniki te czynią także szkody w urządzeniach użytku codziennego, potrafią dostać się do matryc ekranów LCD, a wyciągnięcie ich stamtąd to nie lada sztuka.

Objawy działalności wciornastków

Wciornastki w początkowej fazie swojego żerowania są praktycznie nie do zauważenia, nie dość, że są bardzo drobne, to na dodatek objawy ich obecności wyglądają bardzo niewinnie. Dopiero z czasem i zwiększaniem miejsc żerowania stają się znacznie bardziej widoczne. Szkodniki te nakłuwając liście, tworzą jasne plamy na ich powierzchni. Te z kolei mienią się srebrzyście. Pojawiają się także czarne punkciki – są to odchody tych owadów.

Wraz ze zwiększaniem się miejsc żerowania wciornastków na liściu pojawiają się nieestetyczne kropki, co przekłada się na jego gorszy wygląd. W końcowym liść etapie zasycha. Rośliny zaatakowane przez wciornastki zdecydowanie gorzej rosną.

Wciornastki

Zapobieganie pojawianiu się szkodników i walka z nimi

Wciornastki nie lubią wysokiego poziomu wilgoci. Warto wykorzystać ten czynnik do walki z nimi. Możemy spryskiwać liście w dość regularnych odstępach czasu lub przemywać liście wilgotną szmatką, szczególnie na dolnej stronie liści. Przemywać liście można wodą z mydłem, co utrudni wysysanie soków.

W przypadku roślin domowych możemy podnieść wilgotność powietrza w pomieszczeniu np. przez położenie mokrego materiału na kaloryfer lub ustawienie specjalnych pojemników zwiększających nawilżenie powietrza. Wciornastki pojawić się mogą na wielu roślinach domowych np. krotonie, falenopsisie, cyklamenie, fikusie, czy dracenie.

Niestety, wciornastki są też częstym gościem w naszych ogrodach, gdzie żerują na np. na mieczykach, złocieniach, goździkach, azaliach, oraz różach. Pojawiają się także na warzywach, trawach czy zbożu.

Jeżeli metody domowe zawiodły, musimy sięgnąć po środki chemiczne dostępne w specjalistycznych sklepach. Przed opryskiem trzeba dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta. Możemy także zastosować pałeczki owadobójcze doglebowe, które wtykamy do ziemi w pojemniku. Zwykle do doniczki o średnicy 10 cm używamy jednej pałeczki. Oczywiście im obszerniejszy pojemnik, tym więcej pałeczek.

Sprawdzają się także niebieskie tablice lepowe, które swoją barwą zwabiają wciornastki. Przyklejają się do takiej pułapki i nie mogą się z niej wydostać. Metoda ta jest też dobrym sposobem na kontrolowanie liczebności tych owadów. Pokazuje, czy zastosowane działania walki z nimi są skuteczne.

Przykłady wciornastków, jakie mogą pojawić się w naszym ogrodzie lub w domu:

- wciornastek cieplarek,

- wciornastek grochowy,

- wciornastek kosaćcowiec,

- wciornastek liliowiec,

- wciornastek lnowiec,

- wciornastek owsianek,

- wciornastek pszeniczny,

- wciornastek szklarniowiec,

- wciornastek tytoniowiec,

- wciornastek zbożowiec,

- wciornastek złocieniec.