Wszystko, co powinieneś wiedzieć o hamakach

Urozmaicają werandy, tarasy i ogrody przydomowe i znacząco uprzyjemniają czas. Ich wybór nie jest jednak wcale prosty. Znaczenie mają rodzaje hamaków, ich najważniejsze parametry, takie jak materiał wykonania, wielkość czy maksymalne obciążenie, dodatkowe akcesoria oraz zasady montażu. To aspekty, które zapewniają właściwy wybór i użytkowanie tych relaksacyjnych urządzeń. Oto cała wiedza o hamakach w jednym miejscu.

Przejdź do następnych akapitów:

Podział ze względu na konstrukcję

Tradycyjne – tego rodzaju hamaki przywiązywane są za pomocą lin do dwóch przeciwległych punktów podparcia, najczęściej drzew, lub też ustawiane na ziemi w specjalnie przystosowanym do tego stelażu. Są proste i zajmują niewiele miejsca, a przy tym zapewniają dużą wygodę i bezpieczeństwo, ponieważ bardzo trudno z nich wypaść.

Hamak Blooma Rural 144 x 209 cm mango

 

Z drążkami – tytułowe drążki, nazywane też poprzeczkami, to ich znak charakterystyczny. Są one przewleczone przez materiał na dwóch końcach hamaka, dzięki czemu po zawieszeniu jest on mocno naciągnięty i po pierwsze – łatwo do niego wejść, a po drugie – wypoczywająca na nim osoba nie zapada się tak głęboko jak w klasycznym modelu. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ tego rodzaju hamak ogrodowy może się łatwo wywrócić na drugą stronę.

Fotele to zupełnie inne rodzaje hamaków niż te tradycyjne i wyposażone w drążki. Posiadają oparcie i boczną obudowę z lin, przez co swoją konstrukcją przypominają huśtawki. Aby z nich korzystać, wystarczy je przyczepić do solidnego haka lub grubej gałęzi albo też skorzystać ze specjalnego stelaża.

Namioty – można śmiało nazwać je wiszącymi i bujającymi się namiotami. Tego rodzaju hamaki posiadają bowiem wszystkie cechy namiotów, a przede wszystkim są odpowiednio zabudowane, dzięki czemu chronią przed deszczem i insektami. To idealna propozycja dla często podróżujących osób oraz odwiedzających nas gości.

Czy wiesz, że...?

Na rynku dostępne są też specjalne hamaki przystosowane do potrzeb dzieci. Występują w przynajmniej kilku wersjach, które są przeznaczone dla niemowlaków, samodzielnie siedzących maluchów i starszych pociech.

Podział ze względu na kraj pochodzenia

Amerykańskie – to najbardziej nowoczesne spośród wszystkich rodzajów hamaków. Posiadają elegancki wygląd i są przy tym wyjątkowo proste i funkcjonalne. Najczęściej są to modele siatkowane i wyposażone w drążek, udekorowane jednokolorową poduszką.

Hamak 200 x 100 cm zielony

Meksykańskie – wykonuje się je z drobno plecionej siatki, dzięki czemu ich waga jest nieznaczna. Są też bardzo wygodne, ponieważ łatwo dopasowują się do ułożenia ciała. Są przy tym różnokolorowe.

Ekwadorskie – te z kolei wykonuje się z ręcznie tkanego materiału, dzięki czemu są niezwykle oryginalne. Na ich nietuzinkowy charakter największy wpływ ma bogata kolorystyka. Spośród wszystkich rodzajów hamaków są zdecydowanie najbardziej barwne.

Brazylijskie – ten rodzaj hamaka poznamy po charakterystycznych frędzlach, które pełnią podwójne zadanie. W ciągu dnia zdobią urządzenie, zwisając swobodnie, a wieczorami chronią przed chłodem. Hamak brazylijski jest też wyjątkowo wygodny ze względu na wykonanie z bawełny.

Kolumbijskie – nie są może tak kolorowe jak hamaki ekwadorskie, ale mogą pod tym względem dorównać meksykańskim. Nie mają sobie równych za to w aspekcie powierzchni, na której można się położyć – jest ona największa. Hamaki kolumbijskie wykonuje się z szerokiego splotu pętelkowego.

Podział ze względu na materiał wykonania

Bawełniane – ich największymi zaletami są: naturalność, elastyczność, wytrzymałość, wygoda i oddychanie materiału.

Wełniane (z lamy) – ich największymi zaletami są właściwości ogrzewające.

Jedwabne (z jedwabiu spadochronowego) – ich największymi zaletami są: miękkość, lekkość, oddychanie materiału i właściwości chłodzące.

Nylonowe – ich największymi zaletami są wytrzymałość i lekkość.

Poliestrowe – ich największymi zaletami są wytrzymałość i trwałość.

Polipropylenowe – ich największymi zaletami są wygoda i szybkie schnięcie.

Czy wiesz, że...?

Najnowocześniejsze hamaki mogą być wykonane ze specjalnych materiałów, które noszą nazwę eutex i hamactex. Pierwszy z nich jest wodoodporny i dodatkowo nie tworzą się na nim odbarwienia. Drugi posiada podobne właściwości, ale jest ponadto odporny na działanie pleśni i grzybów. Takie modele hamaków są jednak trudno dostępne.

Wielkość i obciążenie hamaka

Hamak Rural 209 x 130 cm w paski z frędzlami

Oba te parametry są niezwykle ważne podczas wyboru odpowiedniego hamaka. Wielkość przekłada się przede wszystkim na komfort jego użytkowania. Hamak, które ma służyć jednej dorosłej osobie, powinien posiadać co najmniej 190 cm długości oraz minimalnie 100 cm szerokości. Nieco inaczej jest oczywiście z wersjami dla dzieci, które muszą być przystosowane do wieku i wzrostu młodych osób. W tym przypadku warto jednak stawiać na hamaki, które posiadają pewien zapas długości – wówczas urządzenie to będzie w stanie dłużej posłużyć naszemu dziecku. Co do szerokości – tutaj także minimum powinno stanowić 100 cm. Jeżeli z hamaka, który zamierzamy kupić, mają korzystać dwie osoby, powinien on posiadać szerokość przynajmniej 150 cm, choć dla większej wygody warto zdecydować się na znacznie szersze urządzenie.

To, ile osób dany hamak będzie w stanie pomieścić, zależy również od maksymalnego dopuszczalnego obciążenia konkretnego modelu, które powinno być jasno określone przez danego producenta. Dostępne na rynku hamaki jednoosobowe dla dorosłych mogą wytrzymywać obciążenie od 90 do aż 300 kg, a te w formie foteli w granicach 150 kg. Hamaki rodzinne, które przeznaczone są dla większej ilości osób, wytrzymują zaś obciążenie od 200 do 300 kg. Najmniejsze maksymalne obciążenie posiadają rzecz jasna hamaki dziecięce – tutaj skala zaczyna się od 20 kg w przypadku modeli dla niemowląt i kończy na 100 kg w przypadku modeli dla starszych dzieci.

Dodatkowe akcesoria

Najważniejszym dodatkiem jest z pewnością stojak na hamak. To dzięki niemu możemy zrelaksować się w tym wspaniałym urządzeniu, nawet jeśli nie posiadamy na swojej przydomowej posesji drzew, kiedy chcemy, aby nasze ulubione stanowisko relaksu znajdowało się możliwe blisko domu albo też zamierzamy je chronić przed warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo hamak już zawieszony na stojaku możemy przenosić swobodnie z miejsca na miejsce. Wśród dostępnych na rynku stojaków do wyboru mamy elastyczne stojaki drewniane – w nich można regulować jedynie długość hamaka, bez szerokości. Funkcję tę posiadają stojaki stalowe, które z kolei nie są tak stabilne jak modele drewniane.

mocowanie hamaka

Porada eksperta:

Kiedy kupujemy hamak i chcemy z niego często korzystać, warto zastanowić się nad wyposażeniem go w kilka przydatnych akcesoriów. Pomijając stelaż do hamaka, możemy dodać do niego, chociażby moskitierę, która skutecznie ochroni nas przed owadami, czy specjalną kieszonkę, w której będziemy mogli przechowywać wiele podręcznych przedmiotów. Hamaki w formie foteli możemy też wyposażyć w specjalne podstawki na stopy. Niezależnie od rodzaju możemy zadbać również o pokrowiec, który skutecznie ochroni nasz hamak przed deszczem.

Montaż

Po pierwsze warto zastanowić się, w którym miejscu chcemy umieścić zakupiony hamak. Relaksowanie się w nim będzie naprawdę przyjemne tylko wtedy, gdy będziemy mogli się w nim czuć w pełni bezpiecznie. Stelaż, na którym go oprzemy, powinien być więc wyjątkowo solidny. Jeśli rozciągamy hamak na dwóch przeciwległych drzewach, muszą być one w pełni stabilne. Podobnie jest z gałęziami czy hakami, na których zawiesimy hamaki w formie foteli. Pamiętajmy, że jeśli nie jesteśmy pewni tego, że solidnie zamocowaliśmy nasze urządzenia, możemy się wyposażyć w dodatkowe akcesoria montażowe, takie jak haki czy zatrzaski. Jeśli zamierzamy umieścić hamak wewnątrz domu, powinniśmy zrobić to na solidnie osadzonych w ścianie hakach – nie powinno się umieszczać ich w suficie. Pamiętajmy o tym, że odległość pomiędzy dwoma punktami naciągowymi powinna stanowić ok. 80% całej długości hamaka.

Data publikacji: 12.08.2016