icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Krok po kroku: Jak zrobić hamak z włóczki lub liny?

Marzy Ci się letni odpoczynek na łonie natury? Dowiedz się, jak zrobić stelaż na hamak! Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku wyjaśnia całą pracę. Hamak ze sznurka, makramy, a może zwykłego koca? Mamy praktyczne pomysły na każdy z nich!

hamak

Jak zrobić stelaż na hamak? Instrukcja krok po kroku 

Gdy lato w pełni, warto wykorzystać dobrą pogodę na odpoczynek na świeżym powietrzu. Świetną opcją będzie hamak, na którym zdrzemniesz się, przeczytasz książkę czy wsłuchasz się w odgłosy natury. Relaks w hamaku może pomóc w redukcji bólu pleców, a także poprawić krążenie krwi i zredukować napięcie mięśni. Hamak zajmuje także mniej miejsca niż tradycyjny fotel lub leżak ogrodowy, więc można go łatwo umieścić w różnych miejscach ogrodu, dodając mu rustykalnego klimatu.

Możesz oczywiście kupić gotowy, solidny hamak, jak i zrobić go samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie, a z naszą pomocą pójdzie sprawnie! Zacznijmy jednak od stelażu – jeśli nie chcesz hamaka przymocować do drzew, to na pewno Ci się przyda. Ta opcja jest też lepsza, jeśli zamierzasz przenosić swój hamak.

Zainspiruj się: Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Krok 1: skompletuj potrzebne narzędzia

Zanim wyjaśnimy, jak zrobić stelaż na hamak, skupmy się na materiałach i narzędziach do pracy. Potrzebujesz: 

 • 4 drewniane belki o długości około 2,5 metra (mogą to być deski o przekroju 10 x 10 cm lub większe),
 • 2 deski o grubości około 2,5 cm i szerokości około 20-30 cm na podstawę stelaża,
 • wkręty lub gwoździe,
 • narzędzia do cięcia i wiercenia drewna,
 • papier ścierny.
hamak

Krok 2: przygotuj belki

Każdą z czterech belek przytnij do długości około 2,4 metra. Następnie przeszlifuj drewno, aby pozbyć się zadziorów i nierówności.

Krok 3: przygotuj podstawę stelażu

Na powierzchni, na której zamierzasz postawić stelaż, równolegle do siebie ułóż dwie deski. Zadbaj o to, aby odległość między nimi była taka sama jak długość drewnianych belek.

Krok 4: montaż ramy

Dwie belki połącz ze sobą przy użyciu wkrętów lub gwoździ na kształt litery "A". Następnie powtórz ten krok dla dwóch pozostałych belek.

Krok 5: mocowanie ramy do podstawy 

Połącz ze sobą belkowe ramy, mocując ich górne końce za pomocą wkrętów lub gwoździ. Następnie przymocuj dolny koniec każdej ramy do jednej z desek podstawy (także gwoździami lub wkrętami). 

I gotowe! Teraz wystarczy, że na końcach stelażu zamontujesz haki lub karabińczyki, na których powiesisz materiał. Pamiętaj jednak, aby przed skorzystaniem z hamaka upewnić się, że stelaż jest stabilny i bezpieczny. Jeśli trzeba, skoryguj poziomowanie podstawy lub regulację górnego łączenia ram.

Przeczytaj również: Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?

Jaki zrobić hamak ze sznurka krok po kroku?

Jeśli chcesz samodzielnie przygotować nie tylko stelaż do hamaka, ale i całe siedzisko, możesz wykorzystać do tego również sznurek!

Potrzebujesz:

 • około 300-400 metrów sznurka, najlepiej bawełnianego bądź nylonowego,
 • dwa obręcze o średnicy około 30 cm (z drewna lub metalu),
 • drut lub linki do połączenia obręczy,
 • nożyczki,
 • miarkę krawiecką.

Na początek połącz obręcze przy użyciu drutu lub linki, tak, aby były równoległe do siebie i odległość między nimi wynosiła około 80 cm. Następnie zaczep koniec sznurka na jednej z obręczy i zacznij pleść węzeł spiralny. Jak to zrobić? Przenoś sznurek z jednej strony na drugą, przekręcając go w kształt litery "S" na każdym przekładaniu. Kontynuuj plecenie, przesuwając się w dół i wykonując węzły spiralne, aż do momentu, kiedy osiągniesz żądaną długość hamaka.

Jeśli hamak jest za długi, możesz go skrócić, poprzez obcięcie końców sznurka i zawiązanie nowych węzłów na obręczach. Aby uniknąć nierówności, nowe węzły zawiąż w tych samych miejscach, co poprzednie. Kiedy skończysz pleść, zwiąż końce sznurka na drugiej obręczy. Upewnij się, że sznurek jest równo rozłożony.

hamak

Jaki zrobić hamak z makramy?

Twój wymarzony hamak możesz zrobić nawet z makramy! Do tego zadania potrzebujesz:

 • około 600-700 metrów sznurka bawełnianego lub lnianego,
 • 2 proste drążki lub gałęzie o długości około 1,5 metra,
 • nożyczki,
 • miarkę.

Na początek zwiąż końce sznurka na jednym z drążków (prosto i równolegle do siebie). Czas na plecenie makramy: zacznij od węzła półkolistego. Przełóż lewą stronę sznurka przez prawą stronę i przełóż nad drążkiem. Następnie przewlekaj prawą stronę przez pętlę z lewej strony i zaciągnij węzeł. Powtórz ten sam węzeł na całej długości hamaka, zachowując około 10 cm odstępu między węzłami.

Kiedy skończysz plecenie, zwiąż końce sznurka na drugim drążku. Upewnij się, że hamak jest równomiernie naciągnięty między obiema drążkami, a wszystkie węzły są ułożone w tym samym kierunku.

Zobacz również: Wiszące kwietniki – jak je stworzyć?

Jaki zrobić hamak z koca?

Nie masz czasu lub ochoty na plecenie hamaka ze sznurka, lub liny? Mamy dla Ciebie łatwiejszy sposób – wykorzystaj koc. 

Potrzebujesz:

 • koc (o wymiarach minimum 150 x 200 cm),
 • taśmę izolacyjną lub mocny klej,
 • nożyczki,
 • linę.

Na początek złóż koc na pół wzdłuż dłuższego boku. Następnie zwinięty koc zwiąż w kilku miejscach, aby nie rozłożył się podczas zawieszania. Przygotuj linę, którą zamocujesz hamak do wybranego miejsca. Przymocuj ją do końców koca za pomocą taśmy izolacyjnej lub mocnego kleju.

Na koniec upewnij się, że mocowanie jest solidne i bezpieczne. Taki hamak z koca jest łatwy do przechowywania i przenoszenia. Możesz korzystać z niego na balkonie, w ogrodzie, a nawet w pokoju.

Jak zrobić stelaż do hamaka? Podsumowanie artykułu

Już wiesz, jak zrobić stelaż na hamak – szybko, sprawnie, ekonomicznie, a przede wszystkim solidnie. Wystarczy odrobina wolnego czasu i podstawowe narzędzia, aby cieszyć się wygodnym hamakiem.

Po niezbędne materiały zajrzyj oczywiście do Castoramy. Zakupy zrobisz zarówno w sklepie internetowym, jak i jednym z salonów stacjonarnych, gdzie czekają na Ciebie nasi eksperci. Pamiętaj też, że w Castoramie kupisz gotowe hamaki, a nawet zestawy wypoczynkowe,parasole i markizyoświetlenie ogrodowe czy inne meble oraz akcesoria, dzięki którym wypoczynek na łonie natury będzie źródłem radości i relaksu. Zapraszamy!