Produkty

Jak samemu skonstruować hamak? – poradnik

Jak samemu skonstruować hamak? – poradnik

Hamak w ogrodzie lub na przestronnym balkonie to świetne miejsce na chwilę relaksu. Taka przyjemność nie musi wcale dużo kosztować – tym bardziej, że zamiast gotowca ze sklepu solidny hamak możemy zbudować i zainstalować samemu.

hamakNie będą do tego potrzebne skomplikowane narzędzia i drogie materiały. Najważniejszym elementem konstrukcji będzie grube płótno (cienkie prześcieradło raczej się nie nadaje) o wymiarze ok. 200 cm x 100 cm, które możemy tanio kupić np. w sklepie z odzieżą używaną.

Podany wymiar płótna zalecany jest do konstrukcji hamaku dla jednej dorosłej osoby – pamiętajmy, że hamak dla niemowlaka lub dziecka możemy wykonać przy użyciu płótna o znacznie mniejszych rozmiarach. Z kolei hamak rodzinny wymaga płótna ok. dwa razy większego. 

Jaki materiał?

Idealnie sprawdzi się np. bawełniane płótno o gramaturze 450-500 g/m2. Warto zwrócić uwagę na jakość bawełny – lepszą poznamy np. po tym, że mniej się mechaci. Alternatywą może być wytrzymały, oddychający i lekki jedwab spadochronowy lub płótno żeglarskie. W zależności od materiału i sposobu montażu nasz hamak powinien wytrzymać obciążenie ok. 120 kg. 

Potrzebne narzędzia 

Stabilność naszej konstrukcji zapewnią dwie mocne liny o długości ok. 15 metrów i średnicy ok. 8-10 mm (np. żeglarskie lub do huśtawek). Ponadto będziemy potrzebować dwóch płaskich listew o długości ok. 90 cm, małej puszki farby do drewna, nitów (do zabezpieczenia otworów w płótnie), karabińczyków (do mocowania hamaka z obu stron) oraz kilku podstawowych narzędzi – igły, nitki, ołówka, młotka, wiertarki i wycinaka.    

Hamak – zrób to sam!

Pracę zaczynamy od obróbki płótna – nasz materiał należy obszyć tak, aby powstała ok. 5-centymetrowa krawędź. Za pomocą wycinaka na krótszych brzegach należy wyciąć otwory (pierwszy ok. 2-3 centymetry od brzegu, kolejne co ok. 10 cm). Materiał nie będzie się rwał i niszczył, jeśli otwory dodatkowo zabezpieczymy metalowymi nitami z nakładkami.

Gotowy brzeg płótna przykładamy do listew i odznaczamy ołówkiem miejsca otworów (w zależności od rozmiarów naszych lin zwykle wystarczą wiertła o średnicy ok. 8 mm). Po wywierceniu otworów możemy pomalować nasze listwy na kolor pasujący do aranżacji ogrodu lub materiału płótna. Do wiązania lin możemy przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu farby.

Pierwszą linę przywiązujemy do pierwszego otworu w materiale, następnie przewlekamy ją przez pierwszy otwór w listwie w odległości ok. 8-12 cm od materiału oraz – sporo dalej – przez karabińczyk. Wracając do drugiego otworu w materiale – powtarzamy całą czynność wiązania (czyli: drugi otwór w materiale, listwa, karabińczyk, trzeci otwór w materiale, listwa, karabińczyk, itd.).

Należy pamiętać, aby przy ostatnim oczku na płótnie dobrze naciągnąć wszystkie linki. Zamiast odcinać pozostałą końcówkę liny – można obwiązać nią pęk przechodzący przez karabińczyk. Dokładnie to samo wykonujemy po drugiej stronie naszego hamaka.

Na koniec pozostaje nam już tylko montaż w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie lub na balkonie.

Uwaga! Jeśli nie dysponujesz dogodnym miejscem do instalacji hamaku – nic straconego. Wystarczy zaopatrzyć się w specjalny stojak (stelaż) do hamaków, dzięki czemu naszą konstrukcję będzie można postawić w dowolnym miejscu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural

Piękny taras i balkon – urządzamy je z serią Rural
Lato już na dobre rozgościło się za oknem, a my wciąż zwlekamy z przystosowaniem naszego balkonu lub tarasu do wygodnego odpoczywania? Brakuje nam pom...
Czytaj więcej

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko
Kiedy nasza rodzina się powiększa, zmienia się również nasze otoczenie. Niektóre części domu musimy przeorganizować, wyremontować, a w p...
Czytaj więcej

Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?

Krzesła brazylijskie – gdzie stosować i jak wyglądają?
Umożliwiają błogi relaks i są zdrowe dla kręgosłupa – kto raz usiądzie w krzesełku brazylijskim, zechce mieć takie w domu. Ten rodzaj hamaka do siedze...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
31.08.2016
Ah, chyba wolę kupić jak mam być szczera, wygląda na dużo pracy, a hamaki są coraz tańsze.
22.03.2016
Ale super, zrobię z mężem! Nie pomyślałabym, że tak łatwo można skonstruować hamak i w sumie wyjdzie tanio, a gotowe są za drogie.

Ocena i komentarz dla:

Jak samemu skonstruować hamak? – poradnik