Wszystko o aranżacji sypialni

Sypialnia – strefa zdecydowanie najbardziej prywatna w naszym domu. Miejsce, w którym relaksujemy się, odpoczywając wieczorami przy dobrej lekturze. Na jej nieprzeciętną, funkcjonalną i piękną aranżację wpływa nasza wyobraźnia, możliwości przestrzenne pomieszczenia oraz zebrane materiały. Jak skomponować je w całość, aby otrzymać salon przyjemnego snu, oazę spokoju, zaciszny kąt w jednym?

Aby dobrze umiejscowić sypialnię pośród innych wnętrz naszego domu, warto pomyśleć o niej już na etapie projektowania domu. Wówczas możemy dobrać takie pomieszczenie, które będzie odpowiednie pod względem wielkości, nasłonecznienia oraz rozkładu. Ukryta gdzieś w zaciszu domu, najlepiej z dostępem do toalety i garderoby. Bo przecież sypialnia jest w naszym domu takim miejscem, gdzie rzeczywiście możemy popuścić wodze fantazji.

Porada eksperta

Sypialnia idealna to urządzona tak, by w konsekwencji wszystkich działań była zgodna z funkcjonalnością, zdrowiem oraz estetyką. Tylko taka sypialnia odwdzięczy się komfortem snu.

 I: Trzy kroki do wypoczynku

1. Harmonia – dla duszy

W sypialni duże znaczenie ma komfort wypoczynku, na który w dużej mierze wpływa wyposażenie. Aby zestaw mebli sypialnianych był kompletny wystarczy zestawić łóżko, szafę na ubrania (pod warunkiem, że nie mamy wydzielonego, osobnego pomieszczenia na garderobę) oraz stoliki nocne i komodę np. na bieliznę. To na dobrą sprawę wystarczy. Im więcej rzeczy zgromadzimy, tym trudniej będzie nam odpoczywać.

Meble to tylko jeden z komponentów stylizacji, kolejny to tekstylia oraz dekoracje. Nawet wówczas, gdy drzemie w nas dusza minimalisty, nie zapominajmy, że to właśnie one zapewniają nam komfort wypoczynku oraz, co w sypialni bardzo ważne – przytulność.

Dywan Rumba 133x195 cm czerwonyDywan Rumba 133x195 cm czerwonyDywan Rumba 133x195 cm czerwonyDywan Rumba 133x195 cm czerwony

2. Feng Shui – nabierz energii do życia

Feng Shui zakłada, że sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Tam czerpiemy siłę, motywację, budzimy się do życia. Im bardziej komfortowy będzie wypoczynek, tym my będziemy czuć się lepiej, będąc wyciszonym, spokojnym oraz witalnym.

O Feng Shui w zakresie urządzania sypialni mówi się bardzo często. To dlatego w wielu pomieszczeniach do spania łóżka nie będą usytuowane na wprost drzwi. Takie ustawienie, w gruncie rzeczy najważniejszego mebla sypialnianego, odbiera nam szczęście, przywołując negatywne uczucia.

Sypialnia to miejsce dla dwóch dusz, dlatego tutaj wszystko jest podwójne: poduszki, szafki, czasami nawet materace. Kolory są stonowane, a krzykliwe barwy pozostawiamy dla innych wnętrz.

3. Kolory – nie tylko dla oczu

Kolor w sypialni ma stronę psychologiczną. Oprócz tego, że się podoba, może wywoływać różne emocje. Bardzo dobrym kolorem będzie tutaj np. kolor żółty, ale najlepiej w zastosowaniu tylko na jednej ścianie. Równie ciekawą barwa będzie błękit, jasna zieleń, ciepłe beże czy czekoladowe brązy. Podobno równie kojąco działają na nas kolory skóry ludzkiej – brzoskwiniowy, łososiowy, biały. Są subtelne i stonowane.

Porada eksperta

Uwaga! Kolor czerwony powoduje problemy z zasypianiem, niepokój, leki, oraz agresję.

Barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a w sypialni te powinny nas przede wszystkim uspakajać, działać na nas kojąco. W takiej roli niezastąpione są zawsze pastele, ale uwaga, nie tylko na ścianie. Zadbajmy także o prawidłową barwę naszych mebli oraz dodatków.

II: Trzy kroki do udanej aranżacji

Kuferek z wiekiem Wamar-sosenka S-03Kuferek z wiekiem Wamar-sosenka S-03Kuferek z wiekiem Wamar-sosenka S-03Kuferek z wiekiem Wamar-sosenka S-03

Wyposażenie – łóżko, szafa, stoliki? Coś jeszcze?

Jak wspomnieliśmy w sypialni najlepiej sprawdzają się gotowe zestawy. Łóżko oraz meble wykonane z tych samym rodzajów drewna, w jednolitej barwie. Wówczas łatwo jest uzyskać harmonię.

Łóżko? Idealne będzie miało łagodnie zaokrąglone krawędzie, najlepiej z dosyć wysokim, ale miękkim zagłówkiem. Szerokość materaca dobierzmy względem osób, które będą na nim spać, jednakże zazwyczaj kierujemy się szerokością od 140 cm. Daje ona możliwość naprawdę komfortowego snu. Jeśli poszukujemy wygodnego rozwiązania dla pary, możemy zakupić dwa osobne materace. W ten sposób spełnimy oczekiwania jednej i drugiej osoby.

Dlaczego tak ważne miejsce w sypialni stanowią szafy? Sprawiają, że nasz codzienny spokój nie zostaje zakłócony ubraniowym bałaganem. Im więcej przedmiotów schowamy do szafek, tym więcej przestrzeni pozostawimy dla naszego spokoju i wypoczynku.

Jakie stoliki oraz komoda? Najlepiej bez mocno zaakcentowanych uchwytów oraz niepotrzebnych zdobień. Te tworzą prosty wystrój, ale to właśnie taki najlepiej wpływa na nasz relaks.

Dla pań ważna będzie również toaletka. Wprowadza do wnętrza kobiecą nutę i jest niezwykle praktyczna. Możemy przechować w niej całe zestawy kosmetyków.

Lustro? A może lustra, w liczbie mnogiej? Przede wszystkim odbijają światło, dając wrażenie pomieszczenia optycznie większego, przestronniejszego. Dodają też wnętrzu stylowego blasku. W sypialni lustro może przybierać różne formy. Może stać swobodnie na podłodze, ale może także być zawieszone na ścianie – nieopodal toaletki. Wiele osób decyduje się ponadto na zamieszczeniu go jako frontów drzwi przesuwnych. Dzięki temu, szczególnie w małych pomieszczeniach nie tracimy cennej powierzchni na lustro stojące.

Porada eksperta

Ramę lustra możemy swobodnie dobierać do naszego wnętrza i panującego w nim stylu aranżacyjnego. Biała będzie odzwierciedleniem stylu shabby, złoto roztoczy wokół pomieszczenia królewską aurę, wreszcie kolorowe - nieco rozbawią zbyt poważne wnętrze.

Czy wiesz, że? Rozstaw mebli w sypialni powinien:

- Umożliwiać dojście do łóżka z trzech stron,

- Wezgłowie powinno być oparte o ścianę, ponieważ ta daje poczucie bezpieczeństwa,

- Podczas doboru wyposażenia zwróćmy uwagę na materiały oraz surowce z jakich są wykonane. Warto np. dobrać pościel bawełnianą zamiast sztucznej, meble drewniane, a także energooszczędne oświetlenie LED.

Wykończenie - ściany, okna, podłoga, oświetlenie

Farba Dekoral akrylit w śnieżnobiały 10 lFarba Dekoral akrylit w śnieżnobiały 10 lFarba Dekoral akrylit w śnieżnobiały 10 lFarba Dekoral akrylit w śnieżnobiały 10 l

1. Ściany

Farby, tapety, welurowe naklejki ścienne oraz fototapety – szeroki wybór. Wolne powierzchnie ścienne najczęściej traktujemy jako miejsce do wyeksponowania mebli oraz obrazów. To dlatego ściany malujemy na jeden, stonowany kolor, który staje się wyłącznie tłem pod ciekawą grafikę lub dekorację. Nie zmienia to jednak faktu, że dobór farby jest bardzo ważny. W stonowanej sypialni sprawdzą się szarości i beże, w sypialni romantycznej duszy lepiej odnajdzie się pudrowy róż.

Współczesne metody wykańczania wnętrz roztaczają przed nami mnóstwo pomysłów na dekorację powierzchni ściennych. Ciekawie wyglądają także trójwymiarowe panele oraz cegła i farba strukturalna. Odmienia nieco nudną płaszczyznę sprawiając, że sypialnia wygląda pięknie, ale również nietypowo.

Porada eksperta

Najczęściej dekorowana jest ściana znajdująca się bezpośrednio za łóżkiem. Obecnie bardzo modnym trendem jest naklejanie na nią paneli lub naklejek z popularnym hasłem.

2. Okno

Dekoracja okna to kolejny bardzo ważny etap projektowania sypialni. Warto pomyśleć tutaj o roletach, którymi przysłonimy się od światła dziennego. Dobrze sprawdzą się np. rolety rzymskie.

Jeśli chcemy optycznie powiększyć okno, dopasujmy do niego firanki oraz zasłonki w jednolitym kolorze – najlepiej jasnym. Jeśli boimy się, że wówczas nasza sypialnia będzie odrobinę nudna, wystarczy, że do stonowanych kolorów tkanin zawieszonych w oknie dobierzemy nietypową pościel – np. z graficznym printem.

Okno to także klucz to tworzenia zacisznej atmosfery. Rolety z funkcją zaciemniającą pomogą w spokojnym i zdrowym śnie. Zasłony zapewnią dostęp do wystarczającej ilości światła i dodadzą wnętrzu odrobinę prywatności. Aby poczuć się jak w prawdziwie zacisznym miejscu, możemy zawiesić zasłony sięgające aż do podłogi.

3. Oświetlenie

Nie powinno być intensywne. Światło warto podzielić na ogólne i bardziej klimatyczne. Wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia, przeznaczonego do sypialnianego wnętrza: centralne – z kloszem zakrytym od spodu (wówczas światło nie będzie nas raziło), do czytania – np. przy szafce, nastrojowe – o ciepłej barwie.

Czy wiesz, że?...

Lampki klipsowe to szybki sposób na doświetlenie poszczególnych stref sypialni. Możesz je przymocować do właściwie każdej powierzchni.

4. Podłoga

Ciepły dywan oraz drewniane panele lub podłoga. Unikajmy kamiennych lub ceramicznych płytek. Wstając, miło jest przecież opierać nogi na materiale przyjemnym w dotyku. W sypialni mamy to szczęście, że drewno nie ściera się tak, jak w innych pomieszczeniach. Z powodzeniem możemy tu zatem dobrać panele oznaczone symbolem 22 i AC2.

Ciekawym pomysłem będzie także wykładzina, która wycisza pomieszczenie, jest miękka i miła w dotyku.

Dekoracje - uroda rzeczy małych i pięknych jednocześnie

Świat małych przedmiotów sprawia nam najwięcej radości. To one skupiają ogrom naszej uwagi i jednocześnie wpływają na to, jak odbieramy sypialnię. Niekiedy nawet jeden, bardzo niewielki akcent dekoracyjny potrafi zdziałać cuda.

Czy wiesz, że?...

Blask świec jest jednym z najlepszych rodzajów oświetlenia, zgodnie z zaleceniami Feng Shui. Świece powinny być jednak wolne od toksyn, wykonane z naturalnego wosku pszczelego. Takie świece spalają się bezdymnie i eliminują promieniowanie elektromagnetyczne, które wytwarzają urządzenia elektryczne.

 
 

Obrazy i portrety? Tylko takie, które wnoszą do sypialni coś pozytywnego, opowiadają o czymś, co chcielibyśmy zobaczyć, przeżyć. Z pewnością należy odrzucić portrety osób zmarłych oraz miejsc, które kojarzą się nam negatywnie.

Lampka ceramiczna OPP 1xE14 brownLampka ceramiczna OPP 1xE14 brownLampka ceramiczna OPP 1xE14 brownLampka ceramiczna OPP 1xE14 brown

III: Trzy kroki do rozwiązania problemów

Różny rozkład pomieszczeń, powierzchnia mieszkania oraz wielkość sypialni nie zawsze są takie, jakich potrzebujemy. Czasem zdarza się, że:

Sypialnia jest za mała?

To, że na sypialnię przeznaczamy zwykle najmniejsze pomieszczenie naszego domu jest dosyć oczywistym zabiegiem. Jednak i takie wnętrze można funkcjonalnie urządzić. Najpierw konieczne będzie sporządzenie listy wyposażenia niezbędnego. Tutaj również najważniejsze będzie łóżko – do małego wnętrza spokojnie możemy wybrać to o szerokości 140 cm.

Porada eksperta

Piękne tapety, fototapety, cegły dekoracyjne, panele 3d, kolorowe farby, struktury dekoracyjne świetnie sprawdzą się w małym pokoju. Mocne kolory na ścianie pozwolą dodać głębi wnętrzu i potrzebnej przestrzeni.

Jeśli nasza sypialnia jest wyjątkowo wysoka, możemy tradycyjną strukturę wnętrza zastąpić antresolą. A duże łóżko – piętrowym. W małej sypialni warto zadbać także o dodatki i oświetlenie. Sprawdzą się w niej nie tylko ozdobne neony, ale i lampki nocne, plafony czy lampy wiszące. Mała sypialnia to sztuka wykorzystania każdego kąta – nauczmy się z niej korzystać.

Canvas Mini Parasol 38x31 cmCanvas Mini Parasol 38x31 cmCanvas Mini Parasol 38x31 cmCanvas Mini Parasol 38x31 cm

Mamy za mały budżet, by przeprowadzić remont kapitalny?

Dodatki – to dzięki nim można całkowicie zmienić styl wnętrza. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka zestawów pościeli oraz zasłon. Zmieniajmy je w zależności od nastroju, pory roku, mody. Bawmy się kolorami, ale nie zapominajmy o funkcjonalności. Pamiętajmy: ciemne, grube zasłony pozwolą nam pospać dłużej w lecie, ale zimą mogą utrudnić pobudkę. Zwłaszcza, kiedy pogoda panująca na dworze nie sprzyja wstawaniu z ciepłej pościeli.

Sypialnia – to także miejsce do pracy

Sypialnia i gabinet - teoretycznie dwa zupełnie skrajne pomieszczenia w naszym domu. Pomimo jednak różnych funkcji, które pełnią, zwykle to właśnie do sypialni przenosimy element naszej pracy. Notatki, które trzeba dokończyć, komputer, na którym trzeba wykonać zaległe zlecenia. Warto aby i te przedmioty znalazły swoje miejsce w tym nastrojowym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wstawienie biurka, które odgrodzimy od łóżka parawanem. W ten sposób nie tylko rozdzielimy te dwie strefy aranżacyjnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Podczas wieczornej pracy, druga osoba, układająca się do snu będzie mogła wypoczywać z daleka od światła, którym oświetlimy naszą strefę roboczą.

Sypialnia znajdująca się na poddaszu

Kształt takiego pomieszczenia zachęca do wykorzystania strefy skosów, najlepiej w ten sposób, by postawić przy nich łóżko. Niestety nie jest to zbyt trafiony pomysł. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę codzienne wstawanie i obawę przed tym, że przez przypadek uderzymy głową o jedną z niższych ścian. Łóżko umieśćmy zatem w tym miejscu, w którym wysokość pomieszczenia jest standardowa. W sypialniach na poddaszu warto zadbać na łóżko japońskie. Dlaczego? Meble w tym stylu mają niższą wysokość legowiska.

W sypialni na poddaszu zawsze będzie nam brakowało słońca. Warto pomyśleć tutaj o oknach dachowych, przez które raz, że przeniknie większa ilość światła, dwa każdego wieczoru widok gwiazd, będzie na wyciągnięcie ręki!

Data publikacji: 18.08.2015