Wybieramy brzeszczoty i piły ręczne do ogrodu

Ręczna piła przyda się w każdym ogrodzie do prac sadowniczych, przecinania żywych czy suchych gałęzi. Wykorzystamy ją też do majsterkowania i przygotowania drewna na opał. Jak wybrać narzędzie przeznaczone do pracy w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę przy dokupowaniu dodatkowego brzeszczotu?

Jaki rodzaj piły do ogrodu będzie najlepszy?

Rodzaje pił ręcznych przydatnych w warsztacie i ogrodzie omawiamy tutaj. Ogółem piły ręczne możemy podzielić ze względu na kształt uchwytu i ostrza – wówczas wyróżnimy m.in piły płatnice, grzbietnice, kabłąkowe, otwornice – lub ze względu na zęby tnące. Do czystego cięcia drzewek i krzewów w ogrodzie sprawdzi się np. wyprofilowane ostrze z krzyżowym uzębieniem. Niektóre piły sadownicze mają wygiętą część roboczą zakończoną hakiem, dzięki czemu łatwiej nimi ścinać i usuwać gałęzie.

Porada eksperta

Jak wybrać piłę dopasowaną do zastosowania? Sprawdźmy typ i wielkość zębów, określoną ich liczbą na 1 cal części tnącej. Im ta wartość jest mniejsza, tym zęby są większe i tym bardziej piła będzie nadawać się do zgrubnego cięcia drewna. Jeśli brzeszczot ma mniejsze zęby i jest ich tym samym więcej, będzie lepiej sprawdzał się przy dokładniejszym, precyzyjniejszym cięciu – krawędź ciętego materiału będzie równiej przycięta.

pila_do-ciecia_galezipila_do-ciecia_galezipila_do-ciecia_galezipila_do-ciecia_galezi

Na co zwrócić uwagę przy wyborze piły i brzeszczotu?

Cykl roboczy – przykładem narzędzia, które wykorzystuje dwa cykle robocze – pchanie i ciągnięcie – jest piła dwuręczna, nazywana potocznie „moja-twoja”. Na podobnej zasadzie działa piła kabłąkowa, która ma taką samą geometrię zębów podczas pracy w obie strony. Popularnymi rodzajami jednouchwytowych narzędzi są też piły przystosowane do cięcia poprzez pchanie. Wtedy tniemy materiał „od siebie”. To stwarza ryzyko blokowania się zębów w materiale i deformację brzeszczotu. Coraz popularniejszym rodzajem pił ogrodowych i warsztatowych są piły japońskie, którymi pracujemy „do siebie”. Ostrze się w niej nie klinuje, dzięki czemu praca taką piłą nie wymaga znacznej wprawy.

Wymienny brzeszczot – najczęściej wymienne brzeszczoty mają piły kabłąkowe, dobre do cięcia gałęzi. Dzięki temu, że ostrze można wymieniać, nie musimy kupować całej piły, a jedynie sam brzeszczot, co jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Materiał wykonania brzeszczotu – stal musi być wytrzymała na tępienie się. Materiał, który uważa się za odpowiedni do wykonania ostrza, to np. stal wysokowęglanowa. Jeśli piła ma hartowane zęby, nie wymaga ostrzenia. Niektóre płatnice są wyposażone w zęby o trzech szlifach, dzięki czemu ułatwiają przecinanie drewna wzdłuż słojów.

Brzeszczot_do_drewna_mokregoBrzeszczot_do_drewna_mokregoBrzeszczot_do_drewna_mokregoBrzeszczot_do_drewna_mokrego

Materiał wykonania rękojeści – rękojeść musi być wygodna i solidnie trzymać się w dłoni. Nie może się też wyginać i skręcać przy pracy. Najlepiej, jeśli ma zabezpieczenie antypoślizgowe.

Przeznaczenie piły ogrodowej – od materiału wykonania i profilu zębów zależy przeznaczenie brzeszczotu. Inaczej są ukształtowane piły do cięcia drewna mokrego (zęby amerykańskie z przerwami), a inaczej do drewna suchego (zęby proste, symetryczne). Oznaczenia, do jakiego rodzaju drewna nadaje się brzeszczot, znajdziemy zwykle już przy nazwie produktu. Dopasowanie piły do przeznaczenia znacznie ułatwia pracę.

Dopasowanie brzeszczotu do kabłąka – niektóre brzeszczoty są uniwersalne, co oznacza, że można je dopasować do różnych rodzajów uchwytów. Zwróćmy uwagę również na system wymiany brzeszczotu – im mniej przy tym pracy, a ostrze ma stabilne mocowanie, tym lepiej.

Długość ostrza – jeśli zamierzamy ciąć gałęzie w wyższej partii drzewek lub ich koronie, wybierzmy długie brzeszczoty albo narzędzia w zestawie z trzonkiem teleskopowym, który znacznie zwiększy zasięg piły.

cieciegalezicieciegalezicieciegalezicieciegalezi