Jak zamontować zlew wpuszczany krok po kroku

Niektóre z prac domowych przeprowadzanych podczas wykończenia domu lub mieszkania możemy wykonać samodzielnie. Z pewnością należy do nich montaż zlewu wpuszczanego w blat kuchenny. W naszym artykule podpowiemy, jak krok po kroku przeprowadzić jego prawidłową instalację.

montowanie syfonu do odpływu zlewuAby praca przebiegała szybko i bez komplikacji, najpierw przygotujmy niezbędne narzędzia. Potrzebne nam będą: ołówek, wyrzynarka, silikon, taśma izolacyjna, jak i również zlewozmywak wraz z całym zestawem klipsów do montażu oraz syfonem i innymi elementami instalacyjnymi.

Krok I: Gdzie zamontować zlew?

Aby instalacja miała sens, powinniśmy umieścić zlewozmywak możliwie najbliżej instalacji wodnej, tam, gdzie odprowadzana jest rura od wody oraz układ odpływowy. Zlewozmywak z reguły osadza się na środku wybranego blatu, ponieważ wówczas solidniej trzyma się na swoim miejscu.

Wyznaczone położenie zlewu nie powinno w przyszłości wpływać na dyskomfort przeprowadzanych czynności. W najlepszym projekcie – najbardziej funkcjonalnym – zlew powinien znajdować się pośrodku strefy roboczej kuchni natomiast zarówno piekarnik, jak i lodówka po obu przeciwnych.

Zlew z ociekaczem? Zdecydujmy, po której ze stron powinna znajdować się komora. Warto zwrócić uwagę, że dla osób praworęcznych komora powinna znajdować się raczej po prawej stronie.

Krok II: Narysuj zlewozmywak

Odrysujmy jego kształt na blacie za pomocą ołówka. Nie powinno sprawić nam to większego trudu, ponieważ większość producentów dołącza do zestawu szablon, który wystarczy tylko obrysować na blacie.

Jeżeli nie mamy szablonu, pamiętajmy, że obrys musi być o 5-8 mm mniejszy od kołnierza, na którym osadzany jest zlew.

Krok III: Otwór

Samodzielnie możemy wycinać otwór w blacie drewnianym, laminowanym oraz tym, z płyty pilśniowej. Najpierw wywiercamy po jednym otworze w narożnikach po przekątnej. Będziemy w nie później wsadzać wyrzynarkę i krok po kroku wycinać nią otwór na zlew.

W przypadku blatów kamiennych konieczna będzie pomoc fachowca.

Krok IV Uszczelnianie silikonem i taśmą

Krawędź otworu w blacie powinna być zabezpieczona przed wilgocią, dlatego uszczelniamy go silikonem. Środek ten powinien być odporny na wilgoć oraz posiadać cechy grzybobójcze.

Taśmę izolacyjną przyklejamy następnie wzdłuż całego kołnierza umywalki od wewnątrz – w ten sposób nie będzie przeciekał.

Krok V: Osadzamy zlewozmywak

To już ostatni krok. W zagłębieniach tworzonych na kołnierzu wpinamy klipsy montażowe. Ich liczba zależy od wielkości zlewozmywaka – im jego obrys jest większy, zakładanie zlewu wpuszczanegotym więcej klamer będzie nam potrzebnych.

Kolejno dokręcamy wszystkie klamry oraz montujemy syfon i baterię. Pamiętajmy, aby bardzo uważnie zakładać uszczelkę na odpływ i dobrze przykręcić przelew do komory zlewozmywaka.

 

 

Data publikacji: 23.07.2015