4 sposoby na udekorowanie kafelków

Monotonne, jednobarwne kafelki w łazience czy na kuchennej ścianie mogą się z czasem znudzić. Nie warto jednak przeprowadzać gruntownego remontu, jeśli pokryta nimi powierzchnia tego nie wymaga. Zdecydujmy się raczej na mniej radykalne zmiany, które zupełnie odmienią wygląd naszych wnętrz.

4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow

O wiele prostszym, tańszym i zdecydowanie mniej czasochłonnym zajęciem niż remont będzie ozdobienie naszych płytek ceramicznych. Jest na to kilka sposobów godnych polecenia. Przedstawimy 4 z nich.

Dekoracyjny ornament – o takie urozmaicenie kafelków nie będzie trudno. Co będzie nam potrzebne? Odpowiedni szablon (kupiony lub wykonany własnoręcznie), gąbka i farba do ceramiki. Szablon przykładamy do miejsca, w którym chcemy odmalować wzór i stabilnie przytrzymujemy – możemy w tym celu skorzystać z pomocy drugiej osoby. Jeśli radzimy sobie sami, przyklejamy szablon do ściany taśmą klejącą. Następnie gąbką delikatnie nakładamy farbę. Gdy dokładnie wypełniliśmy kolorem formę, możemy odkleić szablon od ściany i cieszyć się nowym wystrojem wnętrza. Zamiast odmalowywać na kaflach ozdobne detale, możemy także podjąć się zupełnego ich przemalowania – będzie to już jednak wymagało znacznie więcej pracy oraz wysiłku, jednak z drugiej strony pozwoli diametralnie zmienić wystrój danego pomieszczenia.

Naklejki – na rynku znajdziemy gotowe naklejki, które nadają się do przyklejenia na płytkach ceramicznych. Możemy wykonać je również sami, wycinając z kolorowej folii samoprzylepnej. Tego typu ozdoby będą odporne na działanie wody i podwyższoną wilgotność powietrza, więc sprawdzą się zarówno w kuchni, jak i w łazience. Naklejki mogą posłużyć także do całkowitej zmiany wyglądu ceramicznej ściany – wystarczy zamówić je w odpowiednim formacie, by trwale pokryły powierzchnię płytek. Możemy przy tym zdecydować się na produkt w postaci fototapety lub podzielony na segmenty odpowiadające rozmiarom poszczególnych kafli.

Mozaika – potłuczone butelki, koraliki czy niewielkie kamyki – wszystkie takie drobne elementy wykorzystamy do tego, by nudne kafle ozdobić artystyczną mozaiką. W mozaika na plytce ściennejtym celu skuwamy ostrożnie wybrany element glazury wraz ze starą warstwą zaprawy. Nasz wzór nie musi być skomplikowany, jednak dla pewności lepiej najpierw ułożyć go na kartce papieru. Do wykonania takiej dekoracji potrzebny nam będzie klej do glazury – pokrywamy nim przygotowaną wcześniej powierzchnię ściany, a następnie dociskamy do niej delikatnie poszczególne elementy układanki. Na końcu wszelkie szczeliny pomiędzy częściami dekoracji fugujemy masą w odpowiednim kolorze.

Ozdoby żelowe – lekkie, kolorowe, tanie i łatwe w montażu oraz demontażu – takie są żelowe ozdoby, które z łatwością znajdziemy w sklepach. Możemy przymocować je do wielu płaskich powierzchni, nie tylko ceramicznych. Są samoprzylepne i możemy wielokrotnie zmieniać miejsce, które będą zdobić. Dekoracje tego typu są nietoksyczne, a bogactwo dostępnych wzorów i niska cena pozwalają na częste ich zmienianie i dostosowywanie do pory roku czy nadchodzących świąt.

Data publikacji: 04.07.2015

4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow4-sposoby-na-udekorowanie-kafelkow