5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jednak zrobić, gdy upały odbierają ochotę do pracy i sprzyjają jedynie leniuchowaniu i beztroskiemu wypoczynkowi? Jak zapewnić sobie odrobinę ochłody i orzeźwienia, by móc miło spędzić czas na działce?

Aranżacja ogrodu z myślą o lecie

Urządzając nasz ogród, skupiamy się przede wszystkim na wyborze roślin, które chcemy w nim zasadzić. Organizujemy przestrzeń, siejemy trawę, tworzymy ścieżki. Aby nasz ogród zapewniał sprzyjające warunki do odpoczynku, już na tym etapie powinniśmy zastanowić się, jak zagwarantować sobie ochłodę w czasie letnich dni. Im wcześniej o to zadbamy, tym lepiej – unikniemy sytuacji, w której zaskoczeni pierwszymi upałami nie będziemy w stanie spędzić w ogrodzie wolnego popołudnia. W projekcie naszego ogrodu uwzględnijmy więc strefę lub elementy, z których będziemy korzystać w czasie sezonu wakacyjnego – niech staną się centralnymi punktami naszej działki, wokół których będziemy tworzyć dalszą aranżację. Tak przygotowani będziemy mogli spędzić w ogrodzie nawet największy skwar. Oto kilka sposobów na to, jak zapewnić sobie wytchnienie od upałów.

Zraszacz wahadłowy OPP

Zraszacz wahadłowy OPP

1. W cieniu drzew i pnączy

Tym, czego nie powinno zabraknąć w naszym ogrodzie, jest cień. Miejsce, do którego nie docierają parzące promienie słoneczne, jest doskonałą przestrzenią na zlokalizowanie kącika wypoczynkowego. Ustawmy w nim stół, krzesła, a także meble wypoczynkowe – np. leżaki lub leżanki. Tego typu kącik może powstać w cieniu drzew – pod warunkiem że rosną one na naszej działce i są wystarczająco duże i gęste, by zacienić odpowiednio dużą powierzchnię. Możemy wykorzystać także altankę, która z pewnością będzie rzucała cień, lub inne ogrodowe konstrukcje, takie jak pergole czy trejaże. Pamiętajmy jednak, że powinny być one bujnie porośnięte zielenią.

Porada eksperta:

Jeżeli chcemy wykorzystać rośliny do stworzenia naturalnie zacienionych przestrzeni w ogrodzie, musimy zadbać o to, by posadzić je odpowiednio wcześnie. Większość drzew będzie potrzebowała sporo czasu na zagęszczenie korony i osiągnięcie pożądanego rozmiaru. Zamiast nich możemy też wykorzystać pnącza – do ich zalet należy fakt, że cechują się bardzo szybkim wzrostem, dzięki czemu zamierzony efekt osiągniemy znacznie szybciej niż w przypadku drzew. Glicynia, wiciokrzew czy winobluszcz to tylko wybrane z wieloletnich pnączy, które szybko pokryją odpowiednie podpory i zapewnią nam cień.

Parasol Blooma Jaya czarny 3 x 3 m
Parasol Blooma Jaya czarny 3 × 3 m

2. Parasol ogrodowy, pawilon albo żagiel

Zanim posadzone przez nas rośliny osiągną wymarzone rozmiary, będziemy zmuszeni zapewnić sobie cień w inny sposób. W tym celu przydadzą nam się specjalnie przygotowane w tym celu produkty. Parasole ogrodowe, pawilony ogrodowe oraz specjalne żagle przeciwsłoneczne możemy łatwo rozłożyć w wybranym miejscu. Najwięcej możliwości daje nam pawilon, który ze względu na duży rozmiar pozwoli nam na zorganizowanie rodzinnego spotkania przy grillu, zapewniając wszystkim gościom schronienie przed słońcem.

Równie pożyteczny okaże się żagiel, który rozpostarty pomiędzy specjalnymi słupami bądź innymi elementami, zacieni sporą przestrzeń, jednocześnie nadając naszemu ogrodowi modny, nowoczesny charakter.

Czy wiesz, że...?

Z parasola, żagla lub pawilonu nie musimy rezygnować nawet wtedy, gdy odpowiednią ilość cienia zapewniają nam drzewa. Tego typu produkty możemy umieścić pod nimi, co z pewnością doda przestrzeni uroku. Ponadto nie będziemy narażeni na spadające z drzew liście i inne zanieczyszczenia, co umożliwi nam bezproblemowe przygotowywanie i spożywanie posiłków.

Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją
Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją

3. Basen ogrodowy

Nic nie sprawi nam takiej przyjemności, jak wypełniony czystą wodą basen ogrodowy, do którego wejdziemy w czasie uciążliwego upału. W zależności od tego, jak dużym ogrodem dysponujemy i jak wiele pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup i utrzymanie zbiornika, możemy zapatrzyć się w basen idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Wśród najprostszych modeli dmuchanych przeznaczonych dla dzieci znajdziemy też produkty rozporowe i stelażowe – są większe i bardziej solidne. Przeznaczone są dla całej rodziny, więc zarówno najmłodsi domownicy, jak i my będziemy mogli korzystać z ich zalet. Należy jednak pamiętać, że podstawą udanego wypoczynku w basenie jest utrzymanie w niej czystej wody. Jeżeli więc do naszego basenu nie dołączono żadnych dodatkowych elementów, powinniśmy zaopatrzyć się w nie samodzielnie, szczególnie gdy jesteśmy posiadaczami dużego basenu na stelażu.

Z pewnością potrzebna nam będzie chemia basenowa, która umożliwi zachowanie wody w czystości, jednak przydatne okażą się także rozmaite akcesoria, np. szczotka do czyszczenia ścianek zbiornika, a także specjalne przykrycie.

Wentylator zewnętrzny z bryzą Blyss Taurus 50 cm / 24 l
Wentylator zewnętrzny z bryzą Blyss Taurus

4. Wentylator nie tylko do domu

Wentylatory, jakie znamy, używane są w pomieszczeniach zamkniętych – zarówno we wnętrzach domowych, jak i biurowych. Wyposażone w specjalne wiatraki wprawiają powietrze w ruch, wytwarzając przyjemne, chłodzące podmuchy. Teraz możemy korzystać z nich także na zewnątrz, a to za sprawą produktów, które zostały do tego specjalnie przystosowane. Ich cechą szczególną jest to, że wytwarzają chłodzącą bryzę – idealnie nadają się więc do ogrodu, na balkon i na taras, gdzie nie ma obawy, że wodna mgiełka osiądzie na ścianach, podłodze lub elementach wyposażenia. Tego typu wentylator stojący wymaga podłączenia do źródła zasilania oraz do instalacji wodnej.

Możemy też zaopatrzyć się w model ze specjalnym zbiornikiem na wodę, który trzeba będzie co jakiś czas uzupełniać. Wentylator z bryzą to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które sprawi, że w upalny dzień poczujemy się jak nad jeziorem lub morzem, od których bije chłód i wodna mgiełka.

Czy wiesz, że...?

Wentylatory z bryzą dostępne są w dwóch wersjach: ze zbiornikiem oraz z przewodem przeznaczonym do podłączenia bezpośrednio do kranu. W pierwszym wypadku urządzenie z wypełnionym zbiornikiem jest ciężkie, a wodę będziemy musieli na bieżąco uzupełniać. Wentylator podłączany bezpośrednio do instalacji wodnej jest natomiast lżejszy, jednak możemy używać go wyłącznie w pobliżu kraniku zamontowanego na ścianie budynku.

Wąż ogrodowy OPP 3/4" 20 m
Wąż ogrodowy OPP 3/4" 20 m

5. Prysznic w ogrodzie

Prysznic na świeżym powietrzu to raczej udogodnienie, z którym nie spotkamy się zbyt często. Wbrew pozorom możemy stworzyć go jednak także w swoim ogrodzie, gdzie letnią porą z pewnością będzie przynosił nam ochłodę. Do wykonania prysznica na świeżym powietrzu potrzebujemy niewiele – w najprostszej wersji wystarczy nam wąż ogrodowy doprowadzony do wybranego miejsca, wyznaczonego przez oryginalną, prowizoryczną kabinę prysznicową. Jeśli dysponujemy odpowiednimi funduszami i możliwościami, możemy też pokusić się stworzenie bardziej rozbudowanego i profesjonalnego systemu. Taki ogrodowy prysznic możemy wyposażyć w słuchawkę prysznicową lub deszczownicę – wszystko zależy od stopnia rozbudowania naszego projektu.

Pistolet do podlewania Verve wielofunkcyjny
Pistolet do podlewania Verve wielofunkcyjny

Warto dowiedzieć się więcej na temat budowy prysznica na zewnątrz, ponieważ pomysł ten może sprawdzić się w ogrodach, w których nie ma miejsca na zainstalowanie odpowiedniej wielkości basenu.

Nie zapominajmy także o zwykłym szlauchu, który podłączony do źródła wody i wyposażony w wielofunkcyjną końcówkę będzie najprostszym sposobem na spryskanie się wodną mgiełką i ochłodę w upalny dzień. Przy zakupie węża ogrodowego warto kierować się jego parametrami, a co za tym idzie – jakością. Nie będziemy używać go bowiem wyłącznie do letniej ochłody, co w gruncie rzeczy będzie jedynie dodatkową możliwością wykorzystania go. Najważniejszą rolą szlaucha jest umożliwienie nam sprawnego i wygodnego podlewania ogrodu i to właśnie ten aspekt powinien decydować o naszym wyborze. Do ochłody wykorzystać możemy także inne elementy systemu nawadniającego ogród, jak choćby zraszacze – wystarczy wejść w zasięg ich działania i natychmiast poczuć ochłodzenie.

Porada eksperta:

Jeśli przewidujemy, że wąż ogrodowy posłuży nam i naszym dzieciom do letnich zabaw w upalne dni, koniecznie wyposażmy go w wielofunkcyjną końcówkę zraszającą, zwaną także pistoletem. Dzięki niej będziemy mogli dowolnie zmieniać rodzaj strumienia wody, zapewniając sobie przyjemną chłodzącą mgiełkę. Możliwość regulacji strumienia przyda się także podczas podlewania roślin i pozwoli na dopasowanie go do własnych preferencji.

Data publikacji: 10.08.2016