Produkty

Rodzaje basenów ogrodowych

Rodzaje basenów ogrodowych

Aby ogród stał się prawdziwym centrum domowego relaksu i ulubionym miejscem weekendowych spotkań, warto postarać się o odpowiedni basen ogrodowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie rodzaje są dostępne na rynku?

 

basenIm bliżej wiosny i lata, tym częściej myślimy o urządzaniu naszej ogrodowej oazy relaksu. Niebagatelnym tematem staje się wówczas kwestia basenu ogrodowego – wybór jest na tyle duży, że łatwo się pogubić. Najogólniejszym ich podział to: baseny przenośne oraz osadzone w gruncie na stałe. To, jaki basen ogrodowy powinniśmy wybrać, zależy zarówno od wielkości działki czy ogrodu, jak i od jego trwałości oraz – rzecz jasna – zasobności naszego portfela.

Baseny stałe wymagają najbardziej czasochłonnego montażu. Najlepiej, żebyśmy je zaprojektowali już na etapie budowy posesji (chociażby ze względu na instalacje podziemne). Są one najdroższe w budowie i eksploatacji, ale też najbardziej trwałe. Taki basen może przybierać bardzo różne kształty, dowolnie dopasowane do naszego otoczenia. Jego lokalizację musimy właściwie wybrać. Powinno to być miejsce nasłonecznione, najlepiej z tyłu domu, z dala od drzew i krzewów liściastych (które mocno zanieczyszczają), na wyrównanym podłożu. Przy tego typu basenach wymagane są dodatkowe akcesoria jak np. filtry, pompy, środki do uzdatniania wody. Często niezbędne staje się zadaszenie, chroniące przed zabrudzeniami. Można tu dodatkowo ustawić przy basenie ślizgawki, trampoliny czy inne atrakcje.

Takie stałe baseny, z uwagi na rodzaj materiału użytego do budowy niecki, możemy podzielić na betonowe, poliestrowe, stalowe i drewniane.

- Betonowe baseny – budowane z bloczków betonowych lub żelbetowych. Niecki możemy tu później wykończyć płytkami ceramicznymi, mozaiką czy folią. Są one długotrwałe w realizacji, kosztowne, ale ich kształty i wielkości mogą być najwymyślniejsze.
- Poliestrowe – są znacznie szybsze w montażu, mają niższe ceny od betonowych, są też łatwiejsze w pielęgnacji. Mogą być różnokolorowe, często wyposażone w wygodne siedziska czy szerokie schody.
- Stalowe baseny – wykonane ze stali ocynkowanej, odpornej na wilgoć. Mają najczęściej kształt okrągły, owalny czy tez ósemkowy. Są znacznie łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji z uwagi na gładkość powierzchni. Mogą być całkowicie wkopane w ziemię lub ponad nią nieco wystające.
- Drewniane – podobnie jak stalowe, mogą być niecałkowicie wkopane w ziemię, a nawet można je przenosić. Mają konstrukcję z odpornego na wilgoć drewna oraz drewniane wykończenie zewnętrzne. Są układane z gotowych elementów i szybkie w montażu.
duży dmuchany basen

Drugim typem basenów są te przenośne, naziemne. Wśród nich rozróżniamy: stelażowe, rozporowe i dmuchane. To najszybszy i najtańszy sposób sprawienia sobie w ogrodzie prywatnego kąpieliska. Nie musimy przy tym dokonywać żadnego skomplikowanego montażu, możemy te baseny dowolnie przemieszczać, a po sezonie po prostu złożyć. Nie są też (przy mniejszych rozmiarach basenów) potrzebne specjalne filtry, pompy czy środki uzdatniające.

- Baseny stelażowe posiadają ściany z PCV usztywnione specjalnym metalowym stelażem. Dzięki temu są stabilne i wytrzymałe. Większe z nich posiadają w zestawie pompę filtrującą, a także drabinkę ułatwiająca wejście. Bywają one jednak dość drogie, a z grupy przenośnych są najbardziej kosztowne.
- Baseny rozporowe – nieco tańsze, ich ściany są także z PCV, ale podtrzymywane są poprzez rozpierającą je wodę.
- Baseny dmuchane – zdecydowanie najtańsze i najprostsze w zastosowaniu. Jednak niezbyt trwałe, bo każde przedziurawienie może je zniszczyć.

Tutaj przeczytamy, jak utrzymać czystą wodę w basenie.

Data publikacji: 26.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy?
Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy s...
Czytaj więcej

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie
Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jedna...
Czytaj więcej

Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy
Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje basenów ogrodowych