icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Studnia w ogrodzie

Czasy, gdy studnia była jedynym źródłem wody, dawno już minęły, a pozostałości po nich możemy spotkać jeszcze w wielu miejscach. Stare i nieczynne od dawna studnie można wykorzystać w celach dekoracyjnych. Można jednak także zbudować takie konstrukcje od podstaw, a woda z nich może służyć także do spożycia.

studnia

Studnia dekoracyjna

W niektórych ogrodach, na skwerkach czy we wsiach spotykamy jeszcze stare, czasem zardzewiałe i niedziałające już studnie. Jeśli taki zabytek znajduje się również na naszej działce, możemy uczynić z niego oryginalną ozdobę ogrodu.

Coraz częściej zdarza się jednak, że studnię budujemy wyłącznie dla ozdoby, za jej pomocą nie zaczerpniemy wody. Jedyną jej rolą jest estetyczny wygląd i imitowanie faktycznie działającej studni.

Jeśli chodzi o budowę takiej studni, mamy pełną dowolność. Możemy wykonać ją z różnorodnych materiałów – do najpopularniejszych należy drewno. Takie konstrukcje, często zaopatrzone w drewnianego żurawia czy starodawną, ręczną korbę do czerpania wody, cieszą się popularnością zwłaszcza w przypadku właścicieli stylizujących swe posiadłości na dworki oraz urządzających ogrody w stylu klasycznym.

Współczesne studnie często wykonywane są także na betonowej podmurówce, z kamienia czy cegły. Zastosowany materiał zależy jedynie od naszej koncepcji.

Jeżeli interesuje nas tego typu ozdoba, możemy z łatwością zakupić gotowy model. Na rynku znajdziemy różnorodną ofertę studni pod względem wymiarów, stylistyki i zastosowanych materiałów.

Taką ozdobę, jeśli nie zależy nam, by sprawiała wrażenie czynnej studni, możemy wykorzystać np. jako oryginalny kwietnik.

studnia

Studnia z funkcją czerpania wody

Jeśli nie interesuje nas jedynie imitacja studni, możemy wykonać prawdziwą, która umożliwi pobieranie wody z głębi ziemi. Jest to jednak o wiele większy wydatek, który może z drugiej strony przynieść niemałe oszczędności podczas eksploatacji.

Wodę z czynnej studni możemy wykorzystać bowiem na wiele sposobów. Podlejemy nią trawnik i rośliny ozdobne. Zasilimy nią nasze uprawy – warzywa i krzewy owocowe. Możemy także zdecydować się na przyłącze wody do budynku, które sprawi, że z naszych kranów popłynie woda wprost z naszego ogrodu.

Zakres wykorzystania wody ze studni musimy jednak znać już przed jej budową. Wiąże się to nie tyle z regulacjami prawnymi, ile z jej jakością. Jeżeli zamierzamy jedynie podlewać trawnik, jakość wody nie ma większego znaczenia. Jeśli chcemy podlewać grządki, powinna już być odpowiednio wyższa. Jeżeli natomiast woda ma służyć nam w celach spożywczych, musi spełniać wszelkie normy właściwe dla wody pitnej, czemu posłużą odpowiednie sprzęty uzdatniające.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że możliwości budowy studni, jej umiejscowienie na działce oraz rodzaj, zależą w dużej mierze od warunków hydrogeologicznych terenu. Równie ważny będzie wybór odpowiedniej pompy.

Ponieważ budowa prawdziwej studni, która ma pełnić rolę źródła wody jest skomplikowanym przedsięwzięciem wymagającym fachowej wiedzy i umiejętności, należy powierzyć je profesjonalnym studniarzom. Zaproponują oni odpowiednie miejsce ulokowania konstrukcji, dobiorą odpowiednią pompę i wykonają niezbędne prace.