Produkty

Kwiaty doniczkowe po zimie – o czym pamiętać

Kwiaty doniczkowe po zimie – o czym pamiętać

Zima niewątpliwie osłabia nasze rośliny i powoduje, że stają się one bardziej podatne na wszelkie choroby. Co zrobić, by na wiosnę pobudzić u nich naturalne reakcje wzrostu, jak stymulować rozbudowę systemu korzeniowego i jak sprawić, by nasze kwiaty doniczkowe na nowo kwitły?

Główne zasady działania po zimie

Większość roślin musimy przesadzić do nowych doniczek. Optymalnym momentem jest zwykle marzec, czyli okres, w który kończą one zimowy spoczynek i wchodzą w okres wzrostu. To też moment, w którym nasze rośliny najlepiej znoszą stres związany z samym przesadzaniem. Pamiętajmy przy tym, że nie każda z naszych roślin będzie wymagała przesadzania. Młode okazy (jedno- czy dwuletnie) potrzebują nowej doniczki, zaś okazy starsze niekoniecznie. Te drugie można przesadzać co 2-3 lata, w zależności od tego, czy bryła korzeniowa przerasta już donicę. Po zimie należy w nich jednak wymienić wierzchnią warstwę gleby na kompost.

Warto zadbać o regenerację korzeni po przesadzeniu roślin do nowych pojemników. Używając odpowiednich preparatów stymulujących, sprawimy, że uszkodzone czy złamane korzenie odzyskają wigor.

doniczka GH

Przycinamy pędy roślinom. Dzięki temu lepiej się rozkrzewią.

Poprawiamy strukturę gleby, użyźniamy ją i uzupełniamy składniki mineralne potrzebne roślinom do wzrostu. Ziemia do kwiatów musi być luźna i przewiewna. Powinna też mieć dobry drenaż i odpowiednie krążenie powietrza. Ważne, by zawierała torf i ziemię próchniczą. Do ziemi kwiatowej możemy też dodać keramzyt, który zatrzymując wodę, polepszy przewietrzenie korzeni. Inne wartościowe dodatki do podłoży to np. aktywator korzeni, glinka, hydrożel, piasek kwarcowy, perlit czy włókno kokosowe.

Kwiaty wymagające stanowisk słonecznych ustawiamy blisko światła, zaś te ciemnolubne – w miejscach nienarażonych na intensywne promienie słoneczne.

Czy wiesz, że…?

Aby sprawdzić przepuszczalność ziemi doniczkowej można przeprowadzić eksperyment. Należy napełnić doniczkę ziemią i obficie ją podlać. Woda powinna natychmiast wypłynąć na spód donicy. Jeśli tak się nie dzieje warto wymieszać ją z odrobiną piasku, perlitu czy żwiru.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Po pierwsze rośliny przesadzamy do donic większych o jeden rozmiar. Jeśli pozwolimy im zamieszkać w zbyt dużych pojemnikach ziemia w nich szybko się zbije lub zakwasi i nasze kwiaty nie będą odpowiednio rosły. Pamiętajmy też, by każda z donic miała otwory na dnie. Przed samym przesadzeniem obejrzyjmy dokładnie stan korzeni naszych kwiatów. Zbyt poskręcane warto lekko poluzować. Cienkie, uschnięte lub nadgniłe - przyciąć. Nasze rośliny wysyłają pewne sygnały świadczące o tym, że potrzebują nowych donic. Zrobimy to w sytuacji, gdy:

- roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w pojemniku,

- roślina osiągnęła duże rozmiary i łatwo może się przewrócić,

- po podlaniu woda spływa na podstawkę, co świadczy o tym, że korzenie zajęły całą objętość donicy,

- liście zaczynają opadać, tracą zieleń, nie mają nowych przyrostów,

- ziemia w doniczce stała się zbita, wytwarza się na niej osad.

Więcej o przesadzaniu roślin na wiosnę dowiesz się z poradnika.

Data publikacji: 17.04.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?

Najmodniejsze rośliny doniczkowe – jak o nie dbać?
Rośliny nie tylko doskonale oczyszczają powietrze w naszym domu lub mieszkaniu, ale także stanowią piękną, naturalną dekorację. Ostatnio największą po...
Czytaj więcej

Jak zrobić ziemię kompostową?

Jak zrobić ziemię kompostową?
Co zrobić, aby poprawić właściwości gleby w ogrodzie w taki sposób, by była odpowiednia dla wszystkich rodzajów roślin? Pomoże nam w tym...
Czytaj więcej

Czym jest ziemia liściowa i jak ją zrobić?

Czym jest ziemia liściowa i jak ją zrobić?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić z liśćmi zalegającymi na trawniku. Odpowiedź jest prosta: przeróbmy je na ziemię kom...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kwiaty doniczkowe po zimie – o czym pamiętać