7 wskazówek, jak przycinać tuje, żeby były gęste

Jak przycinać tuje, żeby były gęste i majestatycznie zdobiły Twój ogród? Musisz przede wszystkim wiedzieć, że nie wszystkie odmiany tui wymagają przycinania. Są jednak i takie, które muszą być cięte regularnie. Zobacz, kiedy przycinać tuje, ile można je przyciąć, czym i w jaki sposób to robić. Oto poradnik, jak obcinać tuje.

Przejdź do następnych akapitów:

Po co przycinać tuje?

Dlaczego niektóre tuje wymagają przycinania, a inne nie? Wiele zależy od tego, w jaki sposób roślina naturalnie się formuje. Tuje takie jak Danica, Teddy, Szmaragd czy Columna to krzewy, który właściwie nie musisz przycinać w ogóle. Danica i Teddy to odmiany, które samodzielnie formują się w kuliste drzewa, z kolei Szmaragd i Columna – jak wskazuje na to nazwa – pną się do góry jak zaprogramowane. W przypadku tych odmian najważniejsze będzie usuwanie gałęzi suchych, chorych czy uszkodzonych.

Tuje, które trzeba jednak regularnie przycinać to np. Brabant, Aureospicata, Aurescens. Dlaczego? Żywotniki, bo to właśnie polska nazwa tych popularnych drzew iglastych do ogrodu, przycina się, aby zwiększyć ich gęstość oraz uformować właściwy kształt. Np. tuje często sadzi się w żywopłotach, które trzeba odpowiednio poprowadzić. 

Formowanie starych tui pomaga odmłodzić drzewa. Regularne przycinanie, zgodnie z sezonowym rytmem, sprawi, że krzew zazieleni się i zacznie puszczać nowe pąki. 

Zobacz także instrukcję: Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

jak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-geste

Kiedy przycinać tuje?

Musisz wiedzieć, że przycinanie tui to tak naprawdę ich uszkadzanie. Drzewo musi mieć więc odpowiednie warunki, żeby się zabliźnić w miejscach, w których ogrodnik potraktował je sekatorem. 

Tuje przycina się od marca do sierpnia, a więc wiosną i latem. Jesień i zima nie zapewniają odpowiednich warunków do regeneracji. Mówiąc najprościej, przycięta tuja musi mieć ciepło i sucho. Żywotniki możesz przyciąć nawet 3 razy do roku, oczywiście w wyznaczonym okresie. 

Jak przycinać tuje? Najważniejsze jest cięcie wiosenne, czyli między marcem a majem. W tym czasie pozbędziesz się uschniętych i chorych pędów, które pojawiły się po zimie. Po tym zabiegu będzie można ocenić, czy tuja odrasta prawidłowo. Pamiętaj też, żeby nie podcinać tui zbyt wcześnie – najpierw nabrzmieć muszą pierwsze pąki. A więc tuje tnie się dopiero po rozpoczęciu okresu wegetacji.  

Drugie cięcie tui powinno przypadać na maj-czerwiec, kiedy młode pąki zaczynają ciemnieć i nabierać koloru. Trzecie obcięcie może nastąpić najpóźniej w sierpniu, żeby gałęzie zdążyły zdrewnieć. Dlatego obcinanie drzewek po sierpniu, najprawdopodobniej sprawi, że tuja źle zniesie mróz i może uschnąć przez zimę.

Weź jednak pod uwagę, że termin cięcia tui oraz częstotliwość formowania drzewka jest uzależniona od jego rodzaju. Dobrze sprawdź więc wymagania odmiany cyprysów, które kupiłeś. Uważaj, żeby nie przycinać za młodych drzewek. Tuja rosnąca wzwyż musi mieć przynajmniej 1,5 m.

Żywotniki, które wymagają prowadzenia i formowania, zwłaszcza te rosnące w żywopłotach, możesz przycinać nawet 3 razy w sezonie. W przypadku drzewek wolnorosnących wystarczy przycięcie raz na 2 sezony, chyba że potrzebuje ona zagęszczenia. 

7 wskazówek, jak przycinać tuje, żeby były gęste

Mamy dla Ciebie 7 wskazówek, dzięki którym wyhodujesz majestatyczne i zdrowe tuje. Zobacz, co zrobić, żeby tuje były gęste i pięknie prezentowały się w Twoim ogrodzie. 

1. Jak obcinać tuje? Przycinanie czubków

Jeżeli w tui kolumnowej lub stożkowej zauważysz, że ku górze pną się 2 czubki, jeden z nich, ten położony niżej, należy obciąć. 

Gdy drzewko ma jeden czubek, nie przycinaj go zbyt agresywnie. Może to odsłonić puste miejsca. 

2. Jak przyciąć stare, wysokie tuje?

Stare tuje przycinaj bardzo ostrożnie. Jeżeli chcesz skrócić dojrzałą tuję, która wzbija się na kilka metrów o połowę, drzew pewnie to poważnie odchoruje. Dlatego najlepiej trzymać się klasycznego przycinania nowych gałązek o ½ wzrostu.

3. Przycinanie tui od dołu

Tuje można z powodzeniem podcinać od dołu. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tuja odrasta? Jak zagęścić tuje od dołu? Drzewka iglaste mają to do siebie, że nie odrastają w miejscach, gdzie usunięto suche gałęzie. Jeżeli więc oczyścić tuję od dołu z zeschniętych pędów, nie licz na to, że odrosną. Odpowiadając na pytanie – można ją obciąć w ten sposób, natomiast nie da się zagęścić krzaka.

4. Czym przycinać tuje?

Czym obcinać tuje? Możesz skracać pędy sekatorem lub nożycami do gałęzi. To, jaki sprzęt do podcinania tui wybierzesz, zależy od budżetu, jaki chcesz na to przeznaczyć. Najdroższe będą narzędzia elektryczne, które jednak bardzo usprawniają pracę.

Sekator ręczny zwykle sprawdza się w przypadku niższych krzewów. Nożyce będą pomocne przy wysokich drzewkach – dzięki nim jesteś w stanie sięgnąć wyżej. Mniejsze narzędzie będzie też ciąć precyzyjniej. 

5. Ile można przyciąć tuje?

W pierwszym cięciu wiosennym młode pędy nowych drzew można przycinać o ½ ich wzrostu. W ostatnim przycina się je o 1-2 cm. 

Unikaj skracania tui o np. połowę jej wysokości. To może bardzo osłabić drzewo. 

6. Co zrobić, żeby tuje rosły wszerz?

Jak przycinać tuje, żeby rosły gęste? Najważniejsze jest cięcie przed zimą, które ma za zadanie rozkrzewić tuje. Wtedy przytnij pędy o zaledwie 1-2 cm. 

Pamiętaj, że w tujach przycina się przede wszystkim boczne pędy. Wtedy będą one rosły wszerz. 

7. Jak przycinać tuje na żywopłot?

Tuje w żywopłocie przycinać należy 3 razy do roku, przynajmniej w przypadku młodych krzewów. Z czasem ich zdolność do wegetacji osłabnie, wtedy wystarczy jedno cięcie. 

Żywopłot najlepiej przycinać w trapez, a więc powinien być szerszy na dole i węższy u góry. Wtedy pędu mają odpowiednią ekspozycję na światło. 

Sprawdź również: Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

jak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-gestejak-przycinac-tuje-zeby-byly-geste

Jak przycinać tuje – najczęściej popełniane błędy

Do najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji tui zaliczane jest:

  • przycinanie odmian tui, które tego nie wymagają,

  • zbyt agresywne przycinanie czubków, 

  • przycinanie tui po sierpniu, 

  • przycinanie tui zbyt krótko – pierwsze dwa cięcia to skracanie młodych gałązek o ½ długości wzrostu, a ostatnie cięcie przed zimą powinno być tylko kosmetyczne,

  • nienaostrzone nożyce lub sekator – cięcie powinno być gładkie, aby nie uszkodzić rośliny, 

  • przycinanie zbyt młodych roślin.

Jak przycinać tuje, aby rosły gęste? Zgodnie z zasadami!

Zanim zabierzesz się za skracanie gałązek tui, najpierw dowiedz się, czy odmiana drzewka cyprysowego, które zasadziłeś w ogródku, w ogóle tego wymaga. Tuje przycina się tylko na wiosnę oraz latem. Nie rób tego po sierpniu! Aby krzewy rosły gęste, przycinaj je przede wszystkim w płaszczyźnie bocznej i staraj się prowadzić je zgodnie z ich naturalnym kształtem. 

Data publikacji: 31.01.2023

Data aktualizacji: 31.01.2023