Sadzenie i pielęgnacja cyprysików oraz tuj

Cyprysiki i tuje to niezwykle popularne i często wykorzystywane rośliny w polskich ogrodach. Nadają się na żywopłot oraz stanowią świetne tło dla innych roślin. Sprawdzają się też jako dominujący element w naszym ogrodzie. Jednak by te krzewy cieszyły nasze oko, musimy zapewnić im dogodne miejsce do wzrostu i rozwoju oraz odpowiednio je pielęgnować.

Przygotowanie miejsca pod cyprysiki i tuje

To, gdzie posadzimy nasze krzewy, jest niezmiernie ważne na początku, kiedy rośliny potrzebują lepszych warunków do ukorzeniania, ale również za parę lat, gdy tuje i cyprysiki się rozrosną i będą stanowić duże bryły. Miejsce pod te rośliny powinno być odpowiedniej wielkości, w zależności od tego, jaką odmianę i gatunek kupiliśmy. W przypadku form miniaturowych (małych, wolno rosnących) nie ma aż tak dużej potrzeby wolnej przestrzeni w przyszłości, lecz jeśli chodzi o rośliny o dużych gabarytach, warto dobrze przemyśleć, gdzie je posadzimy. Musimy przewidzieć, że za jakiś czas krzewy zajmą więcej miejsca i sadzenie innych roślin w bardzo bliskiej odległości nie ma sensu.

Przed wyjęciem krzewu z doniczki szykujemy ziemię, w której planujemy sadzenie. Najpierw usuwamy wszystkie chwasty z korzeniami. Jeśli pozbędziemy się jedynie części nadziemnych chwastów, w niedługim czasie łatwo odrosną.

Sadzenie i pielęgnacja cyprysików oraz tuj

Sadzenie

Sadzenie możemy przeprowadzać praktycznie przez cały sezon wegetacyjny, od wiosny do wczesnej jesieni, ale tak, by dać roślinom czas na ukorzenienie i przygotowanie się do przezimowania. Zaczynamy od wykopania dołu znacznie większego (2 razy) od doniczki tui czy cyprysika i dosypujemy gotowego podłoża. W sklepach dostaniemy specjalną ziemię do iglaków o obniżonym pH, dobrym do tego typu roślin. Krzewy wyciągamy z donic i lekko rozluźniamy bryłę korzeniową, by łatwiej się rozrastała. W przypadku zakupu roślin w balocie uważamy na korzenie i umiejscawiamy w dole, pamiętając o nacięciu tkaniny, którą są otoczone. Po pewnym czasie i tak rozłoży się w ziemi. Po umieszczeniu krzewów w dołach zasypujemy je dokładnie podłożem i ubijamy ziemię. Należy zrobić to dość solidnie, pomagając sobie udeptywaniem miejsca dookoła roślin.

Zaraz po sadzeniu należy rośliny obficie podlać. Dobrze jest też wcześniej usypać małą misę pod krzewem, tak by woda z opadów lub zraszaczy ogrodowych skupiła się wokół krzewu i dobrze go nawodniła.

Dla podniesienia walorów dekoracyjnych pod tujami i cyprysikami możemy wysypać korę sosnową jako ściółkę, co zapobiegnie też nadmiernemu parowaniu wody z gleby.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Pielęgnacja

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie - począwszy od momentu posadzenia, po dalszy rozwój. Nawadniamy systematycznie i dokładnie, tak by woda dostała się w głąb ziemi na ok. pół metra. Nie wystarczy tylko zrosić powierzchniową warstwę gleby, ponieważ woda nie dotrze do całej bryły korzeniowej.

Nawożenie to równie istotna czynność. Zaczynamy wiosną, a następnie powtarzamy zabieg w pełni lata. W sklepach znajdziemy wiele gotowych nawozów, zwykle trzeba tylko rozcieńczyć je z wodą. Nawozy dostępne są też w formie granulek, znajdziemy także kompozycje wieloskładnikowe, które stosujemy raz w sezonie. Należy więc czytać etykietę i kierować się zaleceniami producenta.

Sadzenie i pielęgnacja cyprysików oraz tuj

W przypadku gdy decydujemy się na tuje i cyprysiki o konkretnym kształcie lub które będziemy formować np. na żywopłot, musimy zaplanować cięcie. Tniemy pędy tegoroczne wiosną i jeżeli wymaga tego forma krzewu - także latem (więcej w artykule Formowanie krzewów).

Sprawdź również: Krzewy wiecznie zielone – czym się charakteryzują i które najlepiej wybrać?

Wiosną dobrze jest też oczyścić starsze drzewa z suchych, brązowych igieł. Po otrząsaniu musimy zebrać wszystko, co spadło na ziemię, a wbrew pozorom nie będzie tego mało. Dobrze jest zatem rozłożyć folię pod krzewem, co ułatwi nam pracę przy sprzątaniu. Otrząsanie nie jest koniecznym zabiegiem, ale warto co jakiś czas „odkurzyć” roślinę.

Jak widać, krzewy iglaste takie jak tuje i cyprysiki, to niezbyt wymagające rośliny. Mając nawodnienie oraz słoneczne, zaciszne miejsce potrafią rosnąć wiele lat. Przy niewielkim nakładzie pracy mamy piękny żywopłot, intensywnie zielone tło dla innych kwiatów lub główną ozdobę naszego ogrodu czy części przed domem.