Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Nie ulega wątpliwości, że tuja jest jednym z najczęściej wybieranych iglaków. Z pewnością zawdzięcza to swojemu ciekawemu wyglądowi oraz wyjątkowo prostej uprawie. Jak i kiedy sadzić tuje? Dowiemy się tego, oglądając przygotowany przez nas film!

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje?

Tuja to roślina, którą można sadzić w zasadzie przez cały sezon – od wczesnej wiosny do jesieni. Najkorzystniej jest jednak zrobić to od kwietnia do czerwca lub od sierpnia do września. Dlaczego warto zrezygnować z sadzenia tui latem? Wysoka temperatura może sprawić, że ziemia będzie szybciej przysychać. Z tego powodu konieczne stanie się obfite i regularne podlewanie. Niekorzystne jest także sadzenie tui późną jesienią. W tej sytuacji roślina nie zdąży ukorzenić się przed zimą – w efekcie może nie przetrwać zimy.

Przeczytaj także: Oryginalna pergola w ogrodzie – zobaczmy, jak ją ozdobić

Sadzenie tui – wybieramy i przygotowujemy miejsce

Krzewy tui będą się najlepiej rozwijać wtedy, gdy posadzimy je w dobrze nasłonecznionym lub półcienistym miejscu. Co się stanie, gdy umieścimy ją w miejscu cienistym? Roślina nie urośnie zbyt wysoka, a jej igły nie wybarwią się na charakterystyczny, soczyście zielony kolor. Koniecznie pamiętajmy także o tym, że tuje nie lubią przesadzania. Dlatego też trzeba dobrze przemyśleć kwestię ich usytuowania w ogrodzie, gdyż ewentualne, późniejsze poprawki mogłyby jej jedynie zaszkodzić. Jaka ziemia jest najlepsza do uprawy tui? Krzew ten jest bardzo tolerancyjny – można go zasadzić w zasadzie w każdym podłożu oprócz bardzo suchego oraz gliniastego.

Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Jak sadzić tuje – praktyczne wskazówki

Sadzenie tui zaczynamy od wykopania dołu, który powinien być minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej krzewu. Następnie wypełniamy go glebą do iglaków, najlepiej wzbogaconą o torf lub kompost ogrodowy. Zanim wsadzimy do niego roślinę, namoczmy ją w wiadrze przez 10 minut – dopiero tak przygotowana tuja nadaje się do sadzenia. Uwaga! Jeśli sadzimy kilka krzewów, zostawmy między nimi 50-centymetrowy odstęp, aby zapewnić im przestrzeń niezbędną do wzrostu.