Produkty

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?

Jeśli samodzielnie zajmujemy się uprawą ogrodowych roślin, często stajemy przed dylematami, jak o nie prawidłowo zadbać. Jednym z wyborów, które powinniśmy podjąć, jest kupno odpowiedniego materiału do ściółkowania gleby – lepsza okaże się być agrotkanina czy agrowłóknina? Jakie jest przeznaczenie tych produktów oraz który z nich lepiej sprawdzi się w poszczególnych sytuacjach?

Agrowłóknina 1Zastosowanie agrotkaniny i agrowłókniny

Materiały syntetyczne do niedawna były stosowane do ściółkowania jedynie przez profesjonalistów, jednak obecnie rosnąca popularność agrowłóknin i agrotkanin sprawiła, że stały się one dostępne również dla osób zajmujących się uprawą roślin hobbystycznie. Zadaniem tych produktów jest ściółkowanie gleby – dzięki takiemu rozwiązaniu kwiaty, warzywa czy krzewy są skutecznie chronione przed chwastami i szkodnikami, ale jednocześnie nie tracą dostępu do wilgoci czy składników odżywczych pobieranych z gleby. Woda i powietrze mogą swobodnie przenikać przez agrowłókniny i agrotkaniny, a rośliny zyskują dzięki temu odpowiednie warunki do szybszego i bardziej bujnego rozwoju. Materiały syntetyczne często też wykorzystywane są do okrywania roślin na zimę – który z nich będzie do tego najbardziej odpowiedni?

Agrowłóknina na działkęCharakterystyka agrowłókniny

Agrowłóknina wykonana jest z włókien polipropylenowych układających się w nieregularną strukturę. Dzięki temu nie ogranicza roślinom dostępu do wody i powietrza, a przy tym cechuje się doskonałą wytrzymałością mechaniczną. Agrowłókniny możemy podzielić na modele ściółkujące o gramaturze od 50g do 100g na m² oraz okrywające od 17 do 50 g na m². Agrowłóknina zimowa najczęściej posiada biały kolor – dzięki temu zapewnia roślinom stabilne warunki termiczne i wilgotnościowe. Gwarantuje też odpowiednią ochronę przed wiatrem i mrozem. Na rynku można również spotkać modele w innych odcieniach – zielone, brązowe i czarne włókniny to elementy ściółkujące.

Porada eksperta

Polipropylen nie jest materiałem odpornym na promieniowanie UV, dlatego podczas zakupy tkanin czy włóknin należy zwrócić uwagę, czy posiadają one odpowiedni filtr. Jeśli nie, wystarczy wysypać na materiał korę, kamyki lub grys, aby zapewnić optymalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Agrowłóknina CastoramaCharakterystyka agrotkaniny

Agrotkanina, podobnie jak agrowłóknina, wykonana jest z polipropylenu, jednak inną metodą technologiczną – cały materiał składa się bowiem z cienkich i mocnych nitek. Tkanina taka jest o wiele mocniejsza od agrowłókniny, dlatego idealnie nadaje się na skarpy oraz z powodzeniem można przysypywać ją grysem, bez ryzyka jej uszkodzenia. Przez wzgląd na wysoką wytrzymałość warto używać jej przy zakładaniu szkółek leśnych i innych większych hodowli – materiał ten jednak nie nadaje się do okrywania roślin na zimę.

Podsumowanie

Jeszcze jednym kryterium, które będzie miało istotne znaczenie przy wyborze pomiędzy tkaniną a włókniną jest aspekt cenowy. Agrowłóknina jest tańsza, a przez to częściej wybierana do przydomowych upraw. Oba materiały zapewniają roślinom odpowiednie warunki termiczne i wodne, a także dostęp do powietrza, a jednocześnie ograniczają wzrost chwastów i ingerencję szkodników w proces hodowli. W trudniejszych warunkach lepiej sprawdza się jednak agrotkanina, której trwałość jej o wiele wyższa, niż w przypadku włókniny. Agrowłóknina okaże się natomiast niezastąpiona przy pielęgnacji roślin zimą.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?

Jak chronić rośliny przed wiosennymi przymrozkami?
Choć kalendarzowa wiosna zaczyna się już w marcu, to w kwietniu, a nawet maju często zdarzają się nocne i poranne przymrozki. Jest to jednak okres wzm...
Czytaj więcej

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć

Inspekt w ogrodzie – wszystko, co musimy wiedzieć
Wszyscy posiadacze ogrodów mogą spróbować swoich sił we własnoręcznej uprawie roślin. Wielu z nas nie poprzestaje na kwiatach, krzewach i iglakach, al...
Czytaj więcej

Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin
Uprawa pomidorów i ogórków oraz innych warzyw i roślin, zarówno owocowych, jak i ozdobnych, jest wyjątkowo wydajna pod odsłoną. Szklarnia chroni posad...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Agrowłóknina czy agrotkanina – czym się różnią i kiedy je stosować?