Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?

Owoce są naturalnym źródłem witamin i energii potrzebnej nam na co dzień. Niepryskane, świeże, soczyste – bez trudu możemy je uprawiać w naszym ogrodzie. Od czego należy zacząć prace?

Poziomka

Które owoce sadzić w ogrodzie?

Największą zaletą owoców z własnego ogrodu jest ich smak. Zrywamy je, gdy są w pełni dojrzałe. Te dostępne w sklepach zwykle zrywane są wcześniej, by można je było łatwiej transportować i dłużej przechowywać. Dobrze jest posadzić takie gatunki, których owoce dojrzewają od lata do późnej jesieni. Wybierajmy te, które nie wymagają systematycznych oprysków środkami chemicznymi. Nasze owoce powinny być zdrowe i zdatne do zjadania prosto z krzaka. Jeśli mamy mały ogród postawmy na rośliny niskopienne. Do najpopularniejszych owoców ogrodowych należą truskawki, poziomki, porzeczki, agrest, ale też jabłoń, grusza, wiśnia czy czereśnia.

O czym pamiętać, zakładając owocowy sad?

Agrest

- Najlepszym momentem na założenie ogródka owocowego jest jesień. Owoce posadzone w momencie, kiedy jest jeszcze ciepło zdążą się ukorzenić w nowym miejscu, bez trudu przetrwać zimę i zacząć wegetować na wiosnę.
- Powinniśmy znaleźć zaciszne i słoneczne miejsce, które zagwarantuje szybki wzrost owoców, ich słodki smak i wyraźną barwę. Obok tradycyjnych grządek możemy też – szczególnie w większych ogrodach – postawić na szklarnię dla owoców bardziej egzotycznych.
- Gleba pod nasze owoce powinna dobrze przepuszczać wodę, być spulchniona i mieć sporą zawartość próchnicy. Ziemię można zasilić przefermentowanym obornikiem lub kompostem.
- Rośliny sadzimy zwykle w dołkach o średnicy 50-60 cm i głębokości 40-50 cm.
- Wokół roślin możemy uformować zagłębienie, w którym będzie zbierała się woda w trakcie podlewania. Warto jednak wyrównać dołki przed zimą, a rośliny obsypać kopczykiem ziemi, by zabezpieczyć je przed mrozem.
- Rośliny należy regularnie przycinać (najwięcej owoców rodzą młode pędy, dlatego ważne, by regularnie usuwać stare), nawozić (co roku wiosną warto rozłożyć kompost (5-7kg/m2) i wymieszać go z ziemią), podlewać (pamiętajmy szczególnie o młodych roślinach, których system korzeniowy nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty).

Czy wiesz, że...?

Aby zapobiec szybkiemu przesychaniu gleby wystarczy rozłożyć wokół roślin kilkucentymetrową warstwę ściółki z kory.

Nasiona poziomki Castorama

Najpopularniejsze owoce w ogrodzie

Agrest – owoce mogą być zielone, oliwkowe, czerwone, pokryte szczecinkami lub zupełnie gładkie. Agrest ma bowiem bardzo wiele odmian. Dojrzewa w lipcu.
Borówka amerykańska – potrzebuje kwaśnej i wilgotnej gleby, zacisznego i półcienistego miejsca. W czasie suszy koniecznie trzeba ją podlewać.
Jagody – owocują w drugim roku po posadzeniu. W okresie suszy trzeba je regularnie podlewać – najlepiej rano lub po zachodzie słońca. Strumień wody kierujemy pod krzewy, uważając, by nie przesadzić z ilością.
Porzeczki – dojrzewają w lipcu i sierpniu, ale mogą pozostawać na krzewach aż do przymrozków. Lubią żyzną glebę.
Poziomki – lubią lekką, żyzną i dobrze przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie. W sezonie należy je systematycznie podlewać. Teren pod poziomki należy odchwaścić, a następnie zasilić kompostem.
Truskawki – można je sadzić od wiosny do jesieni. Najlepiej, by były ustawione w rzędach w odstępstwie 50cm. Przestrzeń między rzędami warto ściółkować, by ograniczyć ilość rozwijających się chwastów. Możemy w tym celu użyć choćby słomy. Dołki pod truskawkami powinny być głębokie. A ziemię do sadzenia należy wcześniej dobrze przekopać i wymieszać z obornikiem. Tak posadzone truskawki będą rodzić owoce przez 3-4 lata.

Data publikacji: 17.04.2018