Akcesoria basenowe – w co warto się wyposażyć?

Przydomowy lub ogrodowy basen to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Nie obowiązuje nas bilet wstępu, sami wybieramy godziny otwarcia i zamknięcia oraz gości, których zapraszamy do wspólnego relaksu i zabawy. Własny basen to jednak także pewien obowiązek. Jeśli chcemy, aby był estetyczny, zadbany, a jednocześnie pozwalał na w pełni higieniczną i bezpieczną kąpiel, powinniśmy wyposażyć go w odpowiednie akcesoria. Podpowiadamy, jakie to elementy i dlaczego ich zastosowanie jest tak ważne.

Przykrycie do basenu 366 cm
Przykrycie do basenu 366 cm

Przykrycia

Różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą dostawać się do naszego basenu zarówno podczas jego użytkowania, jak i wtedy, gdy z niego nie korzystamy. Szczególnie w tym drugim przypadku sytuacja jest poza naszą kontrolą, dlatego tak istotne jest zabezpieczenie naszego zbiornika z wodą specjalnym przykryciem, które szczelnie go zasłoni. Dzięki temu nie będziemy musieli się obawiać o to, że do basenu dostaną się liście i inne odpady, które przyniesie tam wiatr, nie zadomowią się w nim niechciane owady, a w razie niepogody opady atmosferyczne nie zmieszają się z czystą wodą w zbiorniku. Tak właśnie działają tradycyjne przykrycia. Na rynku dostępne są jednak także modele solarne, które zabezpieczają wodę basenową przed wychłodzeniem.

Pompa piaskowa 180 W do basenu Bestway
Pompa piaskowa 180 W do basenu Bestway

Pompy

To urządzenia, które pełnią kilka funkcji. Mamy bowiem pompy basenowe do podgrzewania wody, jej filtrowania oraz generowania chloru. Pierwsze z nich podnoszą bez wątpienia komfort korzystania z naszego przydomowego basenu, szczególnie jeśli tak jak większość Polaków – nie zaliczamy się do grona morsów. Drugie eliminują z kolei konieczność częstego wymieniania wody w zbiorniku, aby ponownie cieszyć się przejrzystym basenem, co znacząco wpływa na oszczędności w całym sezonie kąpielowym. Trzecie, które przeznaczone są do generowania chloru, pozwalają nam z kolei utrzymać wodę basenową w należytej kondycji, odpowiednio ją dezynfekując i zabezpieczając.

Porada eksperta:

Pompy to urządzenia, które możemy na stałe umieścić w basenach stelażowych i rozporowych. Powinniśmy pamiętać jednak, że to sprzęt wymagający podłączenia do prądu, a więc w trakcie jego pracy nie należy przebywać w wodzie.

Wkład do filtracji basenowej I
Wkład do filtracji basenowej I

Filtry

Pompa, która jest przeznaczona to oczyszczania wody basenowej, to nie wszystko. Aby ją skutecznie przefiltrować, niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego akcesorium. Specjalny filtr po podłączeniu do pompy zasysa zanieczyszczenia znajdujące się w lustrze wody: liście, źdźbła trawy, owady, włosy, błoto oraz wiele innych odpadków dostających się na co dzień do basenu. Filtry są rzecz jasna elementami wymiennymi do pompy oczyszczającej, lecz pojedyncze produkty mogą nam służyć do wielokrotnego użytku. W wielu przypadkach wystarczy bowiem opłukać je pod bieżącą wodą. Filtr do wody należy wymieniać dopiero wtedy, gdy jest mocno zabrudzony i taki prosty zabieg nie jest w stanie go oczyścić. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów filtrów, które z łatwością dopasujemy do pompy, jaką posiadamy.

Dozowniki

Na sklepowych półkach spotkamy je także pod nazwą „dyspensery”. To wyjątkowo proste akcesoria basenowe, które mogą zastąpić bardziej profesjonalne pompy generujące chlor do basenu. Dozowniki służą bowiem do rozprowadzania w wodzie wszelkiej chemii basenowej, która jest niezbędna do jej dezynfekowania, zabezpieczania czy osiągania pożądanego poziomu pH wody. Wspomnianą chemię umieszcza się w dyspenserach w postaci tabletek, sam dozownik kładąc zaś na tafli wody, po czym rozprowadza on samoistnie umieszczone w specjalnej komorze specyfiki. Urządzenie to może być wyposażone w funkcję regulacji intensywności dozowania, co pozwala łatwo dopasować jego działanie do wielkości basenu, jaki posiadamy. Dodatkowym wyposażeniem dozownika może być też wbudowany termometr.

Porada eksperta:

Chemii basenowej w postaci tabletek nie należy umieszczać bezpośrednio w wodzie. Taki zabieg powoduje odbarwianie dna. Stąd też dozownik to urządzenie niezbędne.

Siatka do liści Blooma
Siatka do liści Blooma

Akcesoria czyszczące

Są przydatne zarówno wtedy, gdy pompa i filtry to dla nas za duży wydatek, jak i wtedy, gdy je posiadamy – stanowią wówczas wyjątkowo pomocnicze akcesoria (na względzie należy mieć również fakt, iż pompa filtrująca nie jest w stanie dokładnie zebrać zanieczyszczeń, które opadły na dno). Do tego typu wyposażenia zaliczymy przede wszystkim specjalne siatki i szczotki basenowe oraz trzonki teleskopowe, dzięki którym sięgniemy wspomnianymi akcesoriami w każdy kąt naszego zbiornika – dobierając trzonek do siatki lub szczotki, należy sprawdzić, czy ich średnice są ze sobą kompatybilne. Siatki pozwalają nam zebrać wszelkie odpadki znajdujące się głównie na tafli wody, szczotki z kolei umożliwiają wyeliminowanie zabrudzeń we wszelkich trudno dostępnych miejscach – stąd też na rynku możemy spotkać równe modele – uniwersalne szczotki do basenów, przeznaczone do czyszczenia dna czy specjalistyczne szczotki do narożników.

Zestaw do analizy wody
Zestaw do analizy wody

Akcesoria do analizy wody

W tym przypadku warto stawiać na zestawy do analizy wody, które pozwolą nam kompleksowo zadbać o nasz basen ogrodowy. Wśród nich znajdują się akcesoria, które przeznaczone są do sprawdzania poziomu pH wody (powinno utrzymywać się w granicach7,0-7,4), stężenia chloru (nie może być wyższy niż 0,5 mg/l) oraz jej temperatury (tutaj rządzą indywidualne preferencje). Należy pamiętać o tym, że zbyt niski poziom pH wody w basenie oznacza możliwość powstawania w naszym zbiorniku glonów i drobnoustrojów, zbyt wysoki z kolei jest przyczyną wielu reakcji alergicznych, stąd też regularne kontrolowanie jakości wody oraz przywracanie jej odpowiedniego poziomu powinno być niezbędnym zabiegiem w trakcie trwania całego sezonu.

Porada eksperta:

Stosując testery znajdujące się w zestawach służących do analizy wody, należy zawsze przestrzegać instrukcji producenta. Jakość wody powinna być sprawdzana nie bezpośrednio w basenie, a w specjalnym pojemniku. Idealną próbkę zdobędziemy zaś, pobierając wodę z głębokości 50 cm poniżej lustra oraz 50 cm od krawędzi niecki.

Chemia basenowa

Regulacja pH wody, jej dezynfekcja czy walka z rozwijającymi się w niej glonami nie byłaby możliwa bez zastosowania odpowiedniej chemii basenowej. To właśnie dzięki specjalnie opracowanym produktom jesteśmy w stanie zażywać wszelkich uciech w klarownej i w pełni bezpiecznej dla naszego ciała wodzie. Stąd też warto zwrócić uwagę na takie środki jak pH minus i pH plus, które pozwalają łatwo zmniejszyć lub zwiększyć poziom pH wody, jeśli nie jest on odpowiedni. Niezbędne są także aplikatory chloru, które dezynfekują wodę, algeny zwalczające glony (alternatywą dla obu środków mogą być też tabletki tlenowe, które zwalczają bakterie, wirusy i grzyby), a także klaryfikatory i środki flokujące, które przeciwdziałają mętnej wodzie oraz wspomagające pracę filtrów czyszczących. Choć często nie jesteśmy przekonani do środków pochodzenia chemicznego, w tym przypadku ich stosowanie działa zdecydowanie na naszą korzyść.

Pompki

To oczywiście akcesoria, bez których trudno sobie wyobrazić przygotowanie do użytkowania basenów dmuchanych – a tych, jak wiadomo, mamy w Polsce całkiem sporo. Baseny dmuchane mają to do siebie, że stosunkowo łatwo je złożyć w razie potrzeby i ponownie wprawić w stan gotowości – tutaj jednak, szczególnie jeśli na tapecie mamy baseny ogrodowe większych rozmiarów, na nic zdadzą się najbardziej żelazne płuca. Pompka basenowa sprawia zaś, że konieczne jest wykorzystanie przede wszystkim siły nóg. To one naciskają na platformę, co sprawia, że powietrze szybko i sprawnie dostaje się do wnętrza obudowy basenowej. To wyjątkowo prosty i co najważniejsze – niemęczący sposób na nadmuchanie przydomowego basenu, który po kilku dłuższych chwilach jest gotowy na uzupełnienie wodą.

 

Data publikacji: 30.06.2016