Wybieramy basen ogrodowy

Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzisiaj nie musimy już opuszczać swoich domów, by w upalne dni relaksować się na świeżym powietrzu, czując na skórze przyjemny chłód. Możliwość taką dają nam baseny ogrodowe, dzięki którym we własnym ogrodzie zaznamy prawdziwie wakacyjnej atmosfery. Jak wybrać odpowiadający nam model?

Basen w ogrodzie – zalety i wady

Jeszcze zupełnie niedawno o basenie ogrodowym większość z nas mogła jedynie pomarzyć. Dominowały głównie dmuchane baseniki dla najmłodszych, stanowiące dla nich rozrywkę, na którą z niecierpliwością czekały przez cały rok. Dzisiaj – jeśli tylko posiadamy ogród, możemy zaopatrzyć się w basen z prawdziwego zdarzenia, w którym zrelaksują się nie tylko nasze dzieci, ale także my sami.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Korzystanie z basenu ogrodowego oznacza przede wszystkim możliwość relaksu w zaciszu własnej posesji – w ciepłe i słoneczne dni stanowi doskonałą namiastkę morza, jeziora czy choćby basenu, jaki spotkać można w wielu wypoczynkowych kurortach. Stanowi też alternatywę dla zatłoczonych miejskich kąpielisk, które – choć znacznie większe – przeważnie są przepełnione. We własnym ogrodowym basenie w pełni wykorzystamy sprzyjającą pogodę i miło spędzimy czas w gronie najbliższych. Do kolejnych zalet można także zaliczyć przystępne ceny – popularność basenów ogrodowych sprawiła, że koszty ich zakupu nie są dziś wygórowane, a co za tym idzie – produkty te są dostępne dla większości z nas. Solidne baseny przenośne wykonane z PVC i poliestru, które przydają się wyłącznie w sezonie letnim, możemy po zakończeniu lata przechować do następnego sezonu, gdy ponownie je rozłożymy – nie będą więc niszczały na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych, co także przemawia na ich korzyść. Nie musimy też uwzględniać ich obecności na etapie budowania domu, ponieważ są zupełnie niezależne od wszelkich instalacji.

Basen dmuchany śr. 183 cm
Basen dmuchany śr. 183 cm

Warto wspomnieć także o kilku wadach bądź raczej obowiązkach wynikających z posiadania takiego basenu. Przede wszystkim wymagają one odpowiedniej pielęgnacji, w tym także dbałości o stan wody, co jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów i preparatów. Największe zbiorniki napełniane są dużą ilością wody, a jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jej podgrzewanie, może się to odbić na wysokości naszych rachunków. Sporej wielkości basen wymaga także posiadania odpowiedniej ilości przestrzeni – jeśli jednak nią dysponujemy i jesteśmy gotowi odpowiednio dbać o nasz basen, z pewnością jego zakup okaże się strzałem w dziesiątkę. Zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się z rodzajami basenów ogrodowych oraz zwrócić uwagę na ważne w ich kontekście aspekty.

Czy wiesz, że…?

Do zalet basenów ogrodowych należy także łatwy sposób przygotowania ich do użytku. Największe baseny stelażowe rozłożymy samodzielnie wokoło 1,5 godziny – w zestawie znajdziemy instrukcję montażu, a nierzadko także płytę DVD z filmem instruktażowym. Rozłożenie basenów o przeciętnych rozmiarach zajmie nam około 30-45 minut, a z nadmuchaniem małego dziecięcego baseniku poradzimy sobie jeszcze szybciej.

Pompka nożna do basenów Bestway
Pompka nożna do basenów Bestway

Rodzaje basenów ogrodowych

W Castoramie znajdziemy różne modele basenów, które charakteryzują się przede wszystkim odmienną konstrukcją, a także wielkością.

- Basen dmuchany – to najprostszy model basenu (wykonywany często z winylu, ale też z PVC), który przed użyciem wymaga jedynie nadmuchania powietrzem. Jest lekki, łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo nie zajmuje wiele miejsca. Do napełnienia go nie potrzebujemy także zbyt dużo wody. To doskonały basen dla dzieci, szczególnie najmłodszych – wynika to z faktu, że przeważnie jest płytki i niewielki. Obecnie możemy jednak spotkać się także z basenami dmuchanymi nieco większych rozmiarów, w których zmieści się także osoba dorosła. Jego wadą jest jednak to, że jest nietrwały – łatwo go uszkodzić, więc podczas korzystania z niego należy zachować dużą ostrożność. Przygotowanie tego typu basenu do użytku wymaga napełnienia go powietrzem. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalną pompkę nożną, za pomocą której czynność tę wykonamy wygodnie i bez wysiłku.

- Basen rozporowy – w basenie tym wykorzystano rozporowe właściwości wody – wypełniając zbiornik, powoduje ona usztywnienie jego boków. Baseny tego typu są większe od dmuchanych, a jeśli zdecydujemy się na produkt solidnie wykonany, z pewnością posłuży nam on przez wiele sezonów. Baseny rozporowe mogą posiadać tzw. kołnierze – to nadmuchiwane części wieńczące górne krańce basenu, które spełniają funkcję m.in. wygodnych oparć dla kąpiących się osób. Do zalet niektórych modeli rozporowych należy też możliwość wypełniania ich wodą do wybranego poziomu, co pozwala na dostosowanie ich do pływackich umiejętności dzieci.

Basen rozporowy Blooma śr. 152 cm
Basen rozporowy Blooma śr. 152 cm

- Basen stelażowy – jak sama nazwa wskazuje, basen tego typu wyposażony jest w specjalny stelaż, który wzmacnia jego konstrukcję, a dodatkowo zapewnia mu stabilność – nawet wtedy, gdy rozłożymy go na niewyrównanym terenie. Basen stelażowy należy do najdroższych ze wszystkich modeli przenośnych, jednak ze względu na duży rozmiar i wysokość, jaką może osiągać dzięki metalowemu wzmocnieniu, stanowi produkt przeznaczony dla całej rodziny.

Czy wiesz, że…?

Największe baseny stelażowe mają ponad 7 m średnicy i głębokość ok. 1,3 m. Co więcej, ich wewnętrzne ścianki mogą imitować wnętrze prawdziwego, stacjonarnego basenu i być zdobione wizerunkiem drobnych kafelków.

Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją
Basen na stelażu śr. 457 cm z filtracją

Akcesoria do basenów ogrodowych

Wybór basenu, który zaspokoi nasze potrzeby, to kwestia najważniejsza. Możemy oprócz tego zaopatrzyć się w akcesoria, które będą przydatne w przypadku różnych modeli i które ułatwią nam ich pompowanie czy utrzymanie w czystości. Akcesoria możemy dokupić osobno, jeśli wybrany przez nas basen ogrodowy nie zawiera ich w komplecie.

Drabinka – metalowe drabinki przydają się w przypadku większych basenów rozporowych oraz stelażowych. Często posiadają konstrukcję dwustronną, przez co ułatwiają zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie z basenu.

Pompka filtrująca i filtry – jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się czystą wodą w naszym basenie, nie możemy zapomnieć o wyposażeniu jej w pompkę filtrującą oraz filtr. W przypadku rozbudowanych zestawów basenowych zwykle znajdziemy je w komplecie (podobnie jak wspomnianą wyżej drabinkę czy inne dodatki). Jeśli nie, możemy dokupić je osobno. Zadaniem pompy oraz wymienianego około raz na 2 tygodnie filtra jest wyłapywanie z wody wszelkich zanieczyszczeń. Optymalne ich działanie uzyskamy, stosując jednocześnie odpowiednią chemię basenową. Dzięki takiemu zestawieniu będziemy mogli cieszyć się czystą wodą w basenie nawet przez cały sezon letni – bez potrzeby wymieniania jej na nową.

Czy wiesz, że…?

Jeżeli chcemy uniknąć potrzeby regularnego czyszczenia i wymieniania filtrów, możemy wyposażyć basen w pompę filtrującą piaskową. Dzięki niej woda w basenie pozostanie czysta, a piasek będzie wymagał wymiany tylko raz na kilka sezonów.

Przykrycie do basenu 457 cm
Przykrycie do basenu 457 cm

Przykrycie basenu – to bardzo praktyczny element, dzięki któremu dbanie o czystość wody będzie o wiele prostsze. Specjalne przykrycia służą do zabezpieczenia zbiornika przed wpadaniem do niego owadów, liści, kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że uniemożliwi dzieciom niekontrolowane wejście do wody. Z przykrycia możemy korzystać każdorazowo po zakończonej kąpieli, by kolejnego dnia znów cieszyć się czystą wodą i nie tracić czasu na usuwanie z niej odpadków. Wśród produktów tego typu dostępne są również tzw. pokrywy solarne, które nie tylko na dłużej utrzymują ciepło wody, ale także powodują jej ogrzewanie się.

Niektóre baseny posiadają też w komplecie specjalną matę, którą rozkłada się bezpośrednio pod nimi – dzięki temu dno basenu jest lepiej chronione przed uszkodzeniem.

Porada eksperta:

Jeżeli nie posiadamy przykrycia do basenu, z pewnością przydatna okaże się siatka osadzana na trzonku, za pomocą której łatwo wyłowimy z wody wszelkie znajdujące się w zbiorniku śmieci.

Siatka do zanieczyszczeń Blooma
Siatka do zanieczyszczeń Blooma

Szczotki do basenu – szczotki w różnych kształtach sprawdzą się podczas oczyszczania wewnętrznych ścianek basenu z zabrudzeń. Mają różne kształty, które ułatwiają także usuwanie brudu z trudno dostępnych narożników. Można stosować je zarówno w zbiornikach pozbawionych wody, jak i napełnionych nią.

Dozownik chemii – dostępny jest zwykle w formie pływaka, który stopniowo uwalnia do wody substancje z umieszczonych w nim tabletek. Dzięki temu nie osiadają one na dnie zbiornika i nie powodują jego odbarwienia. Rolę dozowników chemii spełniają także skimmery, zwane też powierzchniowymi oczyszczaczami wody, które podłącza się do pomp filtrujących.

System podgrzewania – do podgrzewania wody w basenie możemy użyć np. zasilanego energią elektryczną podgrzewacza albo panelu solarnego w postaci maty, wykorzystującego darmową energię słoneczną. Podgrzewa on jednak wodę zaledwie o kilka stopni Celsjusza, podczas gdy podgrzewacz daje nam w tym zakresie więcej możliwości.

 

Data publikacji: 05.07.2016