Produkty

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Własny basen to marzenie wielu właścicieli samodzielnych posesji. Jednak po jego zrealizowaniu okazuje się, że rzeczywistość szybko weryfikuje nasze wyobrażenia. Kluczowy składnik – woda – potrzebuje naszej ciągłej uwagi, jednak jeśli chcemy cieszyć się odświeżającą ochłodą, musimy zadbać o jej jakość.

odkurzacz basenowyAby w pełni zrozumieć delikatną strukturę sztucznego zbiornika i wypełniającej go cieczy, musimy zacząć od początku. Przejdźmy więc przez wszystkie etapy uzdatniania i utrzymywania wody w należytej czystości. Aby upewnić się, że wszystko jest w należytym porządku, założyliśmy, że mamy do czynienia z pustym basenem.

Przed napełnieniem

Upewnijmy się, że w naszym zbiorniku nie ma żadnych liści, patyków, papierów czy innych śmieci. Usuniemy je za pomocą siatki lub odkurzacza basenowego, przy spuszczonej wodzie możemy też odczekać kilka dni i zamieść dno. Jednocześnie zaopatrzmy się w środki do czyszczenia, jakimi mogą być specjalistyczne emulsje, ale do tego celu nada się także nietoksyczny preparat do kafelków i podłóg. Będzie to też doskonała okazja do poprawienia stanu fug (jeśli takowe mamy) i zorientowania się w stanie posadzki. Nie musimy myć basenu ręcznie, sprawdzi się mop i wiadro, wyczyśćmy dokładniej też miejsca przy wejściu i krawędzi.

Sprawdźmy też przy okazji czystość i działanie osprzętu basenowego. Filtry, pompy i skimmery także wymagają opieki, a jeżeli dostaną się do nich zanieczyszczenia, może to wpłynąć na równowagę całego akwenu.

Oczyszczoną powierzchnię dokładnie spłukujemy, dopiero po tym możemy rozpocząć napuszczanie wody.

Przygotowanie wody

Aby stworzyć odpowiednie środowisko, musimy spełnić kilka warunków, przejdźmy przez wszystkie etapy przygotowania odpowiedniej wody basenowej.

- korekcja pH

Idealna kwaśność wody waha się między 7,4 a 7,0. Niższa może spowodować korodowanie części metalowych oraz spoin basenu, wyższa – rozrastanie glonów i mniejszą skuteczność środków dezynfekujących (co pociąga za sobą ich większe zużycie). W obu przypadkach może prowadzić to do podrażnień skóry, oczu oraz reakcji alergicznych. Do zmierzenia poziomu pH używamy prostych testerów, jej korekcję prowadzimy za pomocą osobnych środków zwiększających kwaśność i zasadowość wody. Uwaga: to środki silnie chemiczne, dlatego do ich używania koniecznie ubieramy rękawice oraz okulary, a także uważnie czytamy zalecenia na opakowaniach.

- zabezpieczenie przed glonami

Te hybrydy świata zwierzęcego oraz roślinnego z przyjemnością zagoszczą w jałowym środowisku basenowym, musimy więc im w tym przeszkodzić. Użyjemy specjalnych środków, które występują w lżejszych i mocniejszych wersjach, stosujemy je wedle instrukcji.

- koagulacja

Czyli zebranie mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe, a następnie rozpuszczanie ich za pomocą jednego środka. Nalewamy preparat do konewki i rozprowadzamy na całej tafli basenu, a następnie włączamy obieg wody i czekamy, aż stanie się krystalicznie czysta. Większe zanieczyszczenia opadną na dno – należy usunąć je za pomocą podwodnego odkurzacza lub siatki.

- dezynfekcja

Ostatnim krokiem będzie wyjałowienie środowiska z bakterii za pomocą chloru. Używamy do tego celu preparatów w formie tabletek lub granulatu. Te pierwsze umieszczamy w skimmerze, zaś granulat należy wcześniej rozpuścić i dolać do znajdującej się w skimmerze wody. Wszystko to robimy przy włączonym obiegu wody. Nie wrzucamy środków bezpośrednio do basenu z tej racji, że mogą uszkodzić i odbarwić materiał, z którego jest wykonany. Dajemy wodzie wykonać kilka cykli, po czym mierzymy zawartość chloru. Jeśli osiągnie wartość 5 mg/l, możemy do niej wskakiwać.

Ponieważ wszystkie te środki są silnymi preparatami, koniecznie stosujemy się do zwartych na nich instrukcji, a opakowania trzymamy z dala od dzieci, w bezpiecznie zamkniętych pojemnikach.

Utrzymanieczyszczenie wody w basenie

Woda będzie czysta, jeśli zachowamy jej równowagę. Do tego przyda się odpowiednia filtracja wody (sprawne działanie systemu mechanicznego) i kontrolowanie kwaśności oraz zawartości chloru. Możemy posłużyć się jednym urządzeniem do badania jakości wody – fotometrem. Ilość Cl powinna zawierać się między 0,3 a 0,6, zaś pH między 7,0 a 7,4. Do regulacji przydadzą się wymienione wyżej środki, ale także wolno rozpuszczające się tabletki z chlorem. Można umieścić je w specjalnych pływakach bądź w skimmerze.

Na skład wody wpływają także zewnętrzne zanieczyszczenia, dlatego warto regularnie usuwać je z wody za pomocą odpowiednich urządzeń. Po sezonie należy opuścić wodę do wysokości dyszy, a do pozostałej cieczy możemy dolać specjalny środek przeciw rozmnażaniu się glonów – przeciwdziała gromadzeniu się osadów mineralnych oraz zabrudzeń, a to znacząco ułatwi nam przyszłoroczny start. Potem należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne ciepłe dni.

Data publikacji: 20.11.2014
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak przygotować basen do zimy?

Jak przygotować basen do zimy?
Zima może wyrządzić spore szkody zarówno w całorocznym basenie murowanym lub naziemnym, jak i tym typowo ogrodowym – dmuchanym, rozporowym czy s...
Czytaj więcej

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie

5 sposobów na ochłodę w ogrodzie
Lato w pełni, a to oznacza, że spędzamy w naszych ogrodach wiele czasu. Nie tylko doglądamy uprawianych warzyw i owoców, ale też odpoczywamy. Co jedna...
Czytaj więcej

Wybieramy basen ogrodowy

Wybieramy basen ogrodowy
Dawniej orzeźwienie, jakie w upalne dni daje chłodna woda, było przywilejem osób wyjeżdżających na wczasy do nadmorskich kurortów lub nad jezioro. Dzi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?