Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Własny basen to marzenie wielu właścicieli samodzielnych posesji. Jednak po jego zrealizowaniu okazuje się, że rzeczywistość szybko weryfikuje nasze wyobrażenia. Kluczowy składnik – woda – potrzebuje naszej ciągłej uwagi, jednak jeśli chcemy cieszyć się odświeżającą ochłodą, musimy zadbać o jej jakość.

Aby w pełni zrozumieć delikatną strukturę sztucznego zbiornika i wypełniającej go cieczy, musimy zacząć od początku. Przejdźmy więc przez wszystkie etapy uzdatniania i utrzymywania wody w należytej czystości. Aby upewnić się, że wszystko jest w należytym porządku, założyliśmy, że mamy do czynienia z pustym basenem.

Przed napełnieniem

Upewnijmy się, że w naszym zbiorniku nie ma żadnych liści, patyków, papierów czy innych śmieci. Usuniemy je za pomocą siatki lub odkurzacza basenowego, przy spuszczonej wodzie możemy też odczekać kilka dni i zamieść dno. Jednocześnie zaopatrzmy się w środki do czyszczenia, jakimi mogą być specjalistyczne emulsje, ale do tego celu nada się także nietoksyczny preparat do kafelków i podłóg. Będzie to też doskonała okazja do poprawienia stanu fug (jeśli takowe mamy) i zorientowania się w stanie posadzki. Nie musimy myć basenu ręcznie, sprawdzi się mop i wiadro, wyczyśćmy dokładniej też miejsca przy wejściu i krawędzi.

Sprawdźmy też przy okazji czystość i działanie osprzętu basenowego. Filtry, pompy i skimmery także wymagają opieki, a jeżeli dostaną się do nich zanieczyszczenia, może to wpłynąć na równowagę całego akwenu.

Oczyszczoną powierzchnię dokładnie spłukujemy, dopiero po tym możemy rozpocząć napuszczanie wody.

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Przygotowanie wody

Aby stworzyć odpowiednie środowisko, musimy spełnić kilka warunków, przejdźmy przez wszystkie etapy przygotowania odpowiedniej wody basenowej.

Przeczytaj także: Rodzaje basenów ogrodowych

Korekcja pH

Idealna kwaśność wody waha się między 7,4 a 7,0. Niższa może spowodować korodowanie części metalowych oraz spoin basenu, wyższa – rozrastanie glonów i mniejszą skuteczność środków dezynfekujących (co pociąga za sobą ich większe zużycie). W obu przypadkach może prowadzić to do podrażnień skóry, oczu oraz reakcji alergicznych. Do zmierzenia poziomu pH używamy prostych testerów, jej korekcję prowadzimy za pomocą osobnych środków zwiększających kwaśność i zasadowość wody. Uwaga: to środki silnie chemiczne, dlatego do ich używania koniecznie ubieramy rękawice oraz okulary, a także uważnie czytamy zalecenia na opakowaniach.

Zabezpieczenie przed glonami

Te hybrydy świata zwierzęcego oraz roślinnego z przyjemnością zagoszczą w jałowym środowisku basenowym, musimy więc im w tym przeszkodzić. Użyjemy specjalnych środków, które występują w lżejszych i mocniejszych wersjach, stosujemy je wedle instrukcji.

Koagulacja

Czyli zebranie mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe, a następnie rozpuszczanie ich za pomocą jednego środka. Nalewamy preparat do konewki i rozprowadzamy na całej tafli basenu, a następnie włączamy obieg wody i czekamy, aż stanie się krystalicznie czysta. Większe zanieczyszczenia opadną na dno – należy usunąć je za pomocą podwodnego odkurzacza lub siatki.

Dezynfekcja

Ostatnim krokiem będzie wyjałowienie środowiska z bakterii za pomocą chloru. Używamy do tego celu preparatów w formie tabletek lub granulatu. Te pierwsze umieszczamy w skimmerze, zaś granulat należy wcześniej rozpuścić i dolać do znajdującej się w skimmerze wody. Wszystko to robimy przy włączonym obiegu wody. Nie wrzucamy środków bezpośrednio do basenu z tej racji, że mogą uszkodzić i odbarwić materiał, z którego jest wykonany. Dajemy wodzie wykonać kilka cykli, po czym mierzymy zawartość chloru. Jeśli osiągnie wartość 5 mg/l, możemy do niej wskakiwać.

Ponieważ wszystkie te środki są silnymi preparatami, koniecznie stosujemy się do zwartych na nich instrukcji, a opakowania trzymamy z dala od dzieci, w bezpiecznie zamkniętych pojemnikach.

Sprawdź także: Jak zabezpieczyć basen przed zimą?

Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Utrzymanie

Woda będzie czysta, jeśli zachowamy jej równowagę. Do tego przyda się odpowiednia filtracja wody (sprawne działanie systemu mechanicznego) i kontrolowanie kwaśności oraz zawartości chloru. Możemy posłużyć się jednym urządzeniem do badania jakości wody – fotometrem. Ilość Cl powinna zawierać się między 0,3 a 0,6, zaś pH między 7,0 a 7,4. Do regulacji przydadzą się wymienione wyżej środki, ale także wolno rozpuszczające się tabletki z chlorem. Można umieścić je w specjalnych pływakach bądź w skimmerze.

Na skład wody wpływają także zewnętrzne zanieczyszczenia, dlatego warto regularnie usuwać je z wody za pomocą odpowiednich urządzeń. Po sezonie należy opuścić wodę do wysokości dyszy, a do pozostałej cieczy możemy dolać specjalny środek przeciw rozmnażaniu się glonów – przeciwdziała gromadzeniu się osadów mineralnych oraz zabrudzeń, a to znacząco ułatwi nam przyszłoroczny start. Potem należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na kolejne ciepłe dni.