icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Bezpieczne działanie urządzeń zasilanych gazem zależy od tego, czy wszystkie ich elementy są w pełni sprawne. Warto więc kontrolować ich stan techniczny w trakcie pracy i w razie potrzeby wymieniać je na nowe. Jednym z takich akcesoriów jest wąż do gazu – zobaczmy, czym się kierować, wybierając go.

Jakie normy powinien spełniać przewód do gazu?

Nie ulega wątpliwości, że praca z gazem zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. To właśnie dlatego wszystkie komponenty zasilanych nim urządzeń muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty. Jak to wygląda w przypadku węży do gazu? Oto wymagania techniczne, które muszą zostać spełnione:

- dopuszczone do użytku węże do gazu muszą koniecznie spełniać normę jakościową PN-EN 14800 w jednym z dwóch dostępnych wariantów oznaczanych jako zgodne z procedurą 1 i procedurą 3;

- węże do gazu wykonane zgodnie z procedurą 1 mogą być stosowane w zasadzie wszędzie, także w miejscach narażonych na działanie ognia;

- węże zgodne z procedurą 3 mają ograniczony zakres zastosowania. Nie można korzystać z nich w miejscach, w których zachodzi ryzyko reakcji na ogień.

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Uwaga!

Nigdy nie korzystajmy z węży do gazu nieposiadających żadnego atestu. W tej sytuacji nie tylko ryzykujemy uszkodzeniem urządzenia, lecz wręcz narażamy nasze zdrowie na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Węże do różnych gazów – czy można je zamieniać?

Czy wąż do gazu ziemnego można zastąpić tym, którego zastosowanie producent ograniczył do propan-butanu? Okazuje się, że jest to bardzo zły pomysł – a wręcz niebezpieczny. Dlaczego? Każdy rodzaj gazu posiada specyficzne właściwości, które są uwzględniane w procesie produkcji akcesoriów do niego – mowa tu przede wszystkim o przenikalności przez ściankę. Jeśli więc zamontujemy nieprawidłowy wąż do gazu, może się okazać, że będzie nieszczelny – taki wyciek może z kolei być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Co więcej, gazy mogą też w różny sposób oddziaływać na tworzywo, z którego wykonano wąż. Jeśli tego nie uwzględnimy, może się nagle okazać, że akcesorium uległo korozji lub pękło w trakcie użytkowania – będziemy więc musieli wymienić je szybko na nowe.

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Co jeszcze warto wiedzieć o wężu gazowym?

Przedstawiamy kilka ostatnich wskazówek, które ułatwią wybór właściwego przewodu do gazu:

- pamiętajmy, że węża do gazu nie możemy samodzielnie modyfikować – dotyczy to zwłaszcza ucinania go tak, by pasował do instalacji. Już na wstępie powinniśmy zatem zmierzyć, jaka długość jest nam potrzebna, i kupić właśnie takie akcesorium;

- węże do gazu są dostępne w wersji elastycznej lub sztywnej. Nie próbujmy zginać tych drugich, gdyż tylko je zniszczymy – łatwo w ten sposób o rozszczelnienie przewodu czy pęknięcie materiału;

- do naszej dyspozycji są węże gazowe z końcówką prostą i kolankową. Wybór konkretnego modelu powinniśmy uzależnić od budowy samej instalacji, a przede wszystkim od dostępnego miejsca – końcówka kolankowa zajmie go nieco więcej.

Sprawdzając stan techniczny instalacji gazowej, warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane rury. O tym, czy lepsze są te miedziane czy stalowe, przeczytamy w naszym artykule.