LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Bezpieczne działanie urządzeń zasilanych gazem zależy od tego, czy wszystkie ich elementy są w pełni sprawne. Warto więc kontrolować ich stan techniczny w trakcie pracy i w razie potrzeby wymieniać je na nowe. Jednym z takich akcesoriów jest wąż do gazu – zobaczmy, czym się kierować, wybierając go.

Jakie normy powinien spełniać przewód do gazu?

Nie ulega wątpliwości, że praca z gazem zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. To właśnie dlatego wszystkie komponenty zasilanych nim urządzeń muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty. Jak to wygląda w przypadku węży do gazu? Oto wymagania techniczne, które muszą zostać spełnione:

- dopuszczone do użytku węże do gazu muszą koniecznie spełniać normę jakościową PN-EN 14800 w jednym z dwóch dostępnych wariantów oznaczanych jako zgodne z procedurą 1 i procedurą 3;

- węże do gazu wykonane zgodnie z procedurą 1 mogą być stosowane w zasadzie wszędzie, także w miejscach narażonych na działanie ognia;

- węże zgodne z procedurą 3 mają ograniczony zakres zastosowania. Nie można korzystać z nich w miejscach, w których zachodzi ryzyko reakcji na ogień.

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Uwaga!

Nigdy nie korzystajmy z węży do gazu nieposiadających żadnego atestu. W tej sytuacji nie tylko ryzykujemy uszkodzeniem urządzenia, lecz wręcz narażamy nasze zdrowie na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Węże do różnych gazów – czy można je zamieniać?

Czy wąż do gazu ziemnego można zastąpić tym, którego zastosowanie producent ograniczył do propan-butanu? Okazuje się, że jest to bardzo zły pomysł – a wręcz niebezpieczny. Dlaczego? Każdy rodzaj gazu posiada specyficzne właściwości, które są uwzględniane w procesie produkcji akcesoriów do niego – mowa tu przede wszystkim o przenikalności przez ściankę. Jeśli więc zamontujemy nieprawidłowy wąż do gazu, może się okazać, że będzie nieszczelny – taki wyciek może z kolei być niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Co więcej, gazy mogą też w różny sposób oddziaływać na tworzywo, z którego wykonano wąż. Jeśli tego nie uwzględnimy, może się nagle okazać, że akcesorium uległo korozji lub pękło w trakcie użytkowania – będziemy więc musieli wymienić je szybko na nowe.

Jak wybrać dobry wąż do gazu?

Co jeszcze warto wiedzieć o wężu gazowym?

Przedstawiamy kilka ostatnich wskazówek, które ułatwią wybór właściwego przewodu do gazu:

- pamiętajmy, że węża do gazu nie możemy samodzielnie modyfikować – dotyczy to zwłaszcza ucinania go tak, by pasował do instalacji. Już na wstępie powinniśmy zatem zmierzyć, jaka długość jest nam potrzebna, i kupić właśnie takie akcesorium;

- węże do gazu są dostępne w wersji elastycznej lub sztywnej. Nie próbujmy zginać tych drugich, gdyż tylko je zniszczymy – łatwo w ten sposób o rozszczelnienie przewodu czy pęknięcie materiału;

- do naszej dyspozycji są węże gazowe z końcówką prostą i kolankową. Wybór konkretnego modelu powinniśmy uzależnić od budowy samej instalacji, a przede wszystkim od dostępnego miejsca – końcówka kolankowa zajmie go nieco więcej.

Sprawdzając stan techniczny instalacji gazowej, warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane rury. O tym, czy lepsze są te miedziane czy stalowe, przeczytamy w naszym artykule.