Produkty

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?

Wkrętarki i wiertarko-wkrętarki to urządzenia niezastąpione w budownictwie i podczas rozmaitych prac warsztatowych. Ich przydatność jest jednak tym większa, im lepsze jest ich wyposażenie. Oto podstawowe i dodatkowe akcesoria do tych urządzeń, których wybór warto rozważyć.

wiertarkaBity

To podstawowe końcówki wymienne, w które powinien być wyposażony każdy użytkownik wkrętarek i wiertarko-wkrętarek, choć ich użycie możliwe jest także w przypadku posiadania tradycyjnego wkrętaka ręcznego. Bity pozwalają nam swobodnie wkręcać i wykręcać śruby i wkręty różnego rodzaju. Stąd też na rynku dostępny jest cały szereg tych wymiennych końcówek, które posiadają odrębne oznaczenia, a co za tym idzie – odrębne zastosowanie. Więcej o tym akcesorium piszemy w tym artykule.

Ważne parametry: rodzaj gwintu, wymiar gwintu, długość całkowita końcówki.

Wiertła

Jeśli posiadamy zwykłą wkrętarkę, to oczywiście nie są nam one do niczego potrzebne. Przy wiertarko-wkrętarkach stanowią jednak podstawowy element wyposażenia. Warto pamiętać o tym, że możemy tutaj zdecydować się zarówno na tradycyjne wiertła do wykonywania prostych otworów, jak i bardziej złożone elementy, do których zaliczymy chociażby specjalne akcesorium z kłem, służące do obróbki drewna miękkiego oraz płyt wiórowych wykończonych tworzywem. Kieł centrujący pozwala wykonywać otwory z niespotykaną precyzją. Bardzo przydatne może się również okazać uniwersalne wiertło stopniowe o wielu średnicach, które jednocześnie minimalizuje ryzyko powstawania zadziorów w trakcie wiercenia.

Ważne parametry: długość całkowita i długość robocza, średnica.

Fazowniki i nawiertakiFazownik Wolfcraft WS uchwyt 6 kątny

Fazowniki to rozbudowane wersje wierteł, z kolei nawiertaki stanowią ich element wspomagający. Pierwsze z nich służą bowiem do wykonywania pogłębień, drugie zaś do tworzenia nawierceń pod wykonywane w kolejnym etapie otwory. Na rynku dostępne są też nawiertaki z fazownikiem, które są połączeniem tych dwóch elementów. W każdej z wersji umożliwiają obróbkę drewna, metali niezależnych oraz tworzyw sztucznych.

Ważne parametry: średnica, długość całkowita.

Zdzieraki

Zgodnie z nazwą, służą do zdzierania, a konkretniej – wykonywania wgłębień oraz sprawnego usuwania zbędnej warstwy materiału. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika, mogą mieć kształt kulisty, stożkowy bądź też cylindryczny.

Ważne parametry: długość robocza, kierunek obrotów, maksymalna ilość obrotów na minutę.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje bitów do wkrętarek – przegląd dostępnych akcesoriów

Rodzaje bitów do wkrętarek – przegląd dostępnych akcesoriów
Prawidłowo dobrany bit do wkrętarki może usprawnić działanie naszego narzędzia, umożliwiając nam tym samym wykonanie najróżniejszych prac remontow...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać bitów do wkręcania?

Jak poprawnie używać bitów do wkręcania?
Bity to końcówki służące do wkręcania wkrętów i śrub przy pomocy wkrętarek, wiertarko-wkrętarek oraz wkrętaków ręcznych, czyli śrubokrętów. Powinny st...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Akcesoria do wkrętarek – w co warto się wyposażyć?