Akcesoria do wiertarki. Poradnik

Wiertarko-wkrętarka przydaje się w kryzysowych sytuacjach podczas remontu lub prac na budowie. Za jej pomocą przykręcisz wkręty i śruby, wywiercisz otwory oraz wytniesz je w różnych materiałach. Aby narzędzie było jednak w pełni funkcjonalne i ułatwiało Ci wszelkie prace, przydadzą Ci się rozmaite akcesoria do wiertarko-wkrętarki o różnych zastosowaniach. Dzięki temu narzędzie doskonale szlifuje, poleruje, czy zdziera farbę.

Przejdź do następnych akapitów:

Jakie akcesoria do wiertarki? 3 sprawdzone produkty

Akcesoria do wkrętarek są niezwykle istotne w trakcie wykonywania różnych prac na budowie lub w warsztacie. Gdy narzędzie ma dobre wyposażenie, zwiększa się jego praktyczność. Oto 3 przydatne akcesoria, którymi warto się zainteresować, oraz które znajdziesz w ofercie sklepu Castorama.

Bity

Jeśli masz w swoim warsztacie wiertarko-wkrętarkę oraz wkrętarkę, powinieneś zaopatrzyć się w wymienne końcówki do wiertarko-wkrętarki, jakimi są właśnie bity. Dzięki nim bez problemu wkręcisz oraz wykręcisz każdy rodzaj śrub. Nic więc dziwnego, że rynek bogaty jest właśnie w te wymienne końcówki. Zwróć jednak uwagę na to, że mają one odrębne oznaczenia, dlatego będą miały również odrębne zastosowanie. Pamiętaj też, że bity z łatwością się uszkadzają podczas wkręcania, dlatego bądź ostrożny. Pomyśl, nad jakim materiałem chcesz pracować i do niego dopasuj prędkość narzędzia. Jeśli jest on twardy, ustaw większość prędkość.

Wiertła

Są one głównym elementem, jeśli chodzi o wyposażenie wiertarko-wkrętarki. W tej sytuacji pamiętaj, że możesz wybrać klasyczne wiertła, które wykonują proste otwory, ale także takie elementy, jak te z kłem, które przeznaczone zostały do obróbki drewna miękkiego, czy też płyt wiórowych. Takie akcesoria do wkrętarki, jak kieł, dają możliwość na wykonanie otworów z niebywałą precyzją. Weź pod uwagę także wiertło stopniowe, które wyposażone zostało w kilka średnic. Do jego zadań należy zmniejszanie pojawienia się ryzyka zadziorów, które mogą powstać w trakcie pracy.

Sprawdź także: Jak wiercić w miejscach trudno dostępnych?

 

akcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarki

Fazowniki oraz nawiertaki

Te pierwsze są rozszerzoną wersją wierteł. Zrobisz nimi pogłębienia. Natomiast te drugie pełnią funkcję wspomagającą. Nimi za to wykonasz nawiercenia do zrobionych wcześniej otworów. Oba te akcesoria do wiertarko-wkrętarek zostały przeznaczone do obróbki drewna, metali niezależnych, a także tworzywa sztucznego.

Akcesoria do wiertarki – na co warto uważać?

Zastanawiasz się, na jakie akcesoria do wkrętarki powinieneś uważać? Podpowiadamy, że chodzi tutaj o akumulator. Bardzo często zdarza się, że oprócz mocy, to głównie od sposobu zasilania zależy cena urządzenia. Ten tańszy sprzęt wyposażony jest w niklowo-kadmowe akumulatory. Są one dosyć popularne pod względem elektronarzędzi w gospodarstwach domowych.

Trzeba jednak przyznać, że są one bardzo wadliwe pod względem pamięci ładowania. Nie wolno ich zatem doładowywać, dlatego najlepiej poczekać, aż akumulator całkowicie się rozładuje. Jeśli zbyt często byś go ładował, zmniejszyłoby to jego efektywną pojemność. Z drugiej strony, powinieneś być ostrożny, jeśli chodzi o sprzęt niklowo-kadmowy, który ładuje się krócej niż 30 minut lub godzina.

Mogłoby to doprowadzić do szybkiego zużycia sprzętu, a tym samym wiertarka straciłaby swoją żywotność. Pod żadnym pozorem nie przerywaj tego typu akumulatorów, ponieważ może to wywołać efekt pamięci ładowania. Świetnym zamiennikiem mogą się okazać nowoczesne akumulatory litowo-jonowe, które cechują się wysoką wydajnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ładować je wielokrotnie, dzięki temu może zwiększyć się komfort użytkowania sprzętu.

Przeczytaj również: Sposoby na czyste wiercenie

akcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarkiakcesoria-do-wiertarki

Jak prawidłowo dbać o wiertarkę i jej akcesoria?

Wiertarko-wkrętarka jest narzędziem, które swoje zastosowanie często odnajduje w gospodarstwie domowym. Z jego pomocą wykonasz wiele ciężkich prac. Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o akcesoria do wkrętarki, jak i sam sprzęt. Nie kupuj tanich wierteł, które mogłyby przyczynić się do szybszego popsucia się samego wiertła, jak i wiertarki. Bądź uważny, jakie wiertło używasz, do jakiego materiału – nie wierć tym do drewna w murze.

Pilnuj temperatury wiertarki, gdy wykonujesz różne prace. Zbytnie przegrzanie mogłoby doprowadzić do uszkodzeń, których nie dałoby się cofnąć. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, koniecznie przerwij wszelkie prace i poczekaj, aż urządzenie trochę ochłonie. Pamiętaj, aby oddawać wiertarkę  na okresowe przeglądy sprzętu do serwisu, w którym znają się na swoim fachu. Nie zapomnij też wymienić szczotki, czy też łożyska, które mogłyby wydłużyć żywotność wiertarki.

Koniecznie czyść sprzęt po każdej skończonej pracy. Gdy ukończysz jakąś czynność, sprawdź ogólny stan urządzenia, czy nie powstały żadne uszkodzenia. Jeśli coś Cię zaniepokoi, od razu zacznij działać w kierunku naprawy. Czystość i dobry stan techniczny jest w stanie znacząco wpłynąć na żywotność wiertarko-wkrętarki.

Data publikacji: 14.01.2016

Data aktualizacji: 08.12.2022