icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak poprawnie używać polerki mechanicznej?

Polerka mechaniczna to urządzenie, które najczęściej używane jest do poprawy stanu lakieru w samochodzie, ale nie tylko. Możemy wykorzystać ją także w przypadku renowacji drewnianej podłogi. Pozwala nam usunąć rysy i uwydatnić połysk - dzięki niej możemy osiągnąć powierzchnię o zachwycających parametrach jakościowych.

polerkaPolerka mechaniczna już dawno stała się jednym z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnych zakładów blacharskich, zajmujących się nadawaniem nowego blasku samochodowej karoserii. Co bardzo ważne, jeśli będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki polerce mechanicznej będziemy w stanie poradzić sobie z lakierem na naszym aucie, jak i z renowacją deski drewnianej posadzki w naszym domu.

Niezbędnik

Do amatorskich celów polecane jest używanie urządzeń obrotowych z możliwością regulacji obrotów – taka polerka zapewni nam komfortowe jej używanie. Do każdej polerki niezbędne będą specjalne nakładki, które dobieramy do naszego urządzenia w zależności od powierzchni, nad jaką pracujemy. W przypadku drewnianych podłóg możemy zdecydować się też na użycie specjalnych szczotek z włosia, służących do polerowania powierzchni wykańczanych woskiem. Odpowiednią tarczę polerską dobieramy nie tylko do rodzaju powierzchni, ale także do pasty polerskiej.

Polerka w ruch

polerkaZanim zabierzemy się za wykonywanie jakichkolwiek działań, naszym zadaniem jest dokładne zamocowanie tarczy do polerki mechanicznej. Robimy to na podobnej zasadzie, jak w przypadku nakładania tarczy na szlifierkę – urządzenia te są zresztą bardzo podobne zarówno pod względem wizualnym, jak i zasady działania. Używając pasty, nakładamy ją zawsze w niewielkiej ilości na tarczę polerską, a nie bezpośrednio na lakier. Dopiero za pomocą tarczy rozcieramy ją w delikatny sposób, jeszcze nie uruchamiając urządzenia, które włączamy na niskie obroty po krótkiej chwili, stosunkowo mocno dociskając polerkę. Wykonujemy koliste, ale nie bardzo rozległe ruchy, dość wolno i uważnie przesuwając się w kolejne miejsca. Jedną ręką trzymamy za końcówkę polerki, a drugą za rączkę umieszczoną tuż nad tarczą, gdzie dociskamy urządzenie. Na większe obroty możemy zdecydować się w drugim podejściu, jeśli efekty nie są dla nas zadowalające, ale wówczas pamiętajmy o jedynie delikatnym dociskaniu. 

Data publikacji: 16.01.2015