Amarylis – ciekawa roślina cebulowa

Amarylis to oryginalna roślina dekoracyjna pochodząca z Ameryki Południowej oraz Środkowej. Jej znakiem rozpoznawczym są piękne, duże kwiaty na bezlistnej łodydze, dzięki którym w subtelny oraz niezwykle elegancki sposób zdobi pomieszczenia mieszkalne. Cieszy się popularnością zarówno wśród projektantów wnętrz, jak i osób skłonnych poświęcić więcej czasu na uprawę roślin doniczkowych. I chociaż wymaga on regularnej pielęgnacji, jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu.

Amarylis – ciekawa roślina cebulowa

Amarylis (Amaryllis belladonna) często błędnie utożsamiany jest ze zwartnicą (Hippeastrum). Unikajmy tej pomyłki, gdyż zwartnica pomimo podobnego wyglądu znacząco różni się sposobem hodowli, przez co moglibyśmy zaszkodzić naszemu amarylisowi. Odróżnienie tych dwóch roślin jest stosunkowo proste – Hippeastrum wykształca zaledwie 4 kwiaty, podczas kiedy amarylis może ich mieć nawet 12.

Jeżeli zdecydujemy się uprawiać amarylis w naszym mieszkaniu, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami co do hodowli. Spełniając je, sprawimy, że będzie się on prawidłowo rozwijał, a więc i zachwycał nas w porze kwitnienia. Podczas zakupu cebulki, należy zatem zwrócić uwagę czy jest ona duża i błyszcząca – jest to najlepsza oznaka tego, że cebulka jest zdrowa, zatem nie powinna sprawiać nam problemu podczas pielęgnacji.

Cebulkę sadzimy w zwyczajnej ziemi zakupionej w sklepie, jednak musimy pamiętać o regularnym nawożeniu amarylisa. Na rynku dostępne są nawozy o długotrwałym działaniu, które najlepiej sprawdzą się podczas hodowli, gdyż używając ich, nie będziemy musieli martwić się częstym dodawaniem ich do ziemi. Wybierając dla rośliny doniczkę, zwróćmy uwagę na jej wielkość ­– powinna ona być niewiele większa od cebulki, którą wsadzamy do połowy w ziemię.

Amarylis – ciekawa roślina cebulowa

Amarylis lubi wilgoć, zarówno w ziemi, jak i w powietrzu, zatem należy go podlewać 2-3 razy w tygodniu oraz zwiększać ilość wody w okresie kwitnienia. Dodatkowo możemy spryskiwać jego łodygi oraz pąki delikatną mgiełką, dzięki czemu będzie on odpowiednio nawodniony z każdej strony.

Roślina pielęgnowana w ten sposób zaczyna kwitnąć mniej więcej 6 tygodni od zasadzenia cebulki w ziemi. Wypuszcza ona kwiaty jesienią lub zimą, zatem przypomina nam wiosnę w chłodniejsze dni. Dzięki temu możemy przewidzieć moment, w którym amarylis osiągnie swoją najlepszą prezencję i wyhodować jego kwiaty na Boże Narodzenie, przez co zyskamy nietuzinkową świąteczną ozdobę.

Kwiat ten będzie nas zachwycał przez długie lata, jeżeli po przekwitnięciu zadbamy o jego cebulę. Po wyciągnięciu z ziemi delikatnie ją oczyszczamy i usuwamy zeschnięte pędy oraz chowamy w chłodne miejsce na 1-2 miesiące. Po tym czasie ponownie możemy wsadzić cebulkę do nawożonego podłoża i zadbać o jej zakwitnięcie.

Pielęgnacja nie jest więc skomplikowana, należy jednak uważać, aby nie popełnić błędu w uprawie, gdyż może nas to kosztować cały sezon bez kwiatów amarylisa.